1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Müge Yenidoğan ile modaya dair
Müge Yenidoğan ile modaya dair

Müge Yenidoğan ile modaya dair

Bana Stilini Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim...

A+A-

“İnsan bir ortama dış görünüşüyle girer, düşünceleriyle çıkar” sözünü her zaman çok sevmiş ve benimsemişimdir. Bütünsel olarak çok yönlü ve üzerinde düşünülmesi gereken geniş bir başlıktır aslında. İster sosyal yaşamınızda olsun, isterse profesyonel hayatınızda... Karşı tarafta yaratacağımız ilk intiba için yalnızca bir tek şansımız olduğunu bilmenin önemi çok büyüktür.

Dış görünüşümüzle yarattığımız ilk intiba, yani kişisel giyim tarzımızın diğer kişi tarafından algılanması, eskiden 10 saniye iken bugün artık yalnızca 2 saniye kadardır. İlk tanışmalarda neredeyse yukarıdan aşağıya kadarlık sürede gerçekleşen bir göz süzmesiyle yorumlanabiliyoruz.

Bizlere öğretilen, karşı tarafa iyi bir ilk intiba bırakabilmek için tek bir şansımız olduğundan, karşımızdaki insanları dış görünüşümüzle etkilemek bir o kadar önem taşımaktadır. Günümüzde ilk intibanın hayatlarımızdaki önemini konu alan farklı mecralarda yüzlerce makale, köşe yazıları ve iletişim kitapları varken; kişisel stilin önemi gözden kaçırılamayacak bir konu haline geliyor.

Araştırmalara göre, yeni tanıştığınız insanların üzerinde bıraktığınız bütünsel ilk izlenim yalnızca 17 saniye sürüyor. Bu sürenin %55lik bölümünü dış görünüş ve kişisel stil oluştururken, %7si kullandığınız kelimeler ve %38lik bölümü de ses tonunuzdan oluşuyor.

Dış görünüş ve kişisel stiliniz bu kadar büyük bir yüzdeyi oluştururken stil konuşmamak olmaz tabii ki. Stil denildiğinde akla ilk gelen kıyafetler olsa da kişisel stiliniz aslında bir bütünden oluşur. Stiliniz sizin hakkınızda bir hikaye anlatır. Giydiğiniz kıyafetleriniz de dahil olmak üzere size özgü olan her şey stilinizdir... Oturmanız, konuşmanız, duruşunuz, saç renginiz, gülümsemeniz, vücut şekliniz, parfümünüz, yaydığınız enerji sizi siz yapar. Sizi özel ve eşsiz kılar. Diğer herkesten ayırır. Ve en önemlisi de dış dünyaya sizinle ilgili bir hikaye anlatır.

Stil, çevrenize “ben buyum...” demenin en kısa yoludur.

İmaj zaman aşımına uğrayabilir. Ancak stil her zaman hakkınızda hikaye anlatmaya devam edecektir. Stil, imajdan çok farklı olarak kalıcıdır, zamansızdır. Kişisel imaj çoğu zaman yerine ve dönemine göre giyinmektir. Fakat kişisel stilde yerine ve zamana göre giyinmek gibi bir kavram yoktur. Tam aksine, bulunduğunuz ortamda kişisel stilinizle fark edilir, anımsanır ve bir bütün olarak etki bırakırsınız.

Stil sahibi olmak, mutlaka en şık ya da en pahalı kıyafeti giymek yerine, kendinize has bir çizginizin olmasından geçer. Kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı hangi enerji ile taşıdığınız bile çok büyük önem taşır. Stiliniz kullandığınız aksesuarların ahenk ve uyumundaki detaylarda gizlidir. Ve gülümsemeniz en değerli aksesuarınızdır. İçinde rahat hissettiğiniz kıyafetlerle kendinizi mutlu hissederken karşınızdaki kişiyi daha olumlu etkileyebileceğinizi söylememe bile gerek yok sanırım. Çünkü en doğru stil kendinizi içinde rahat hissettiğiniz stildir.

Giyim tarzınız ister çok klasik bir düzen içinde olsun, ister çok karışık... Düzensizlikte kendi içinde bir düzen barındırır aslında... Onu önemli kılan tek şey sizin ona kattığınız değerdir. Ve onunla dış dünyaya ne yansıttığınızdır.

Nasıl sizden bir tane daha siz yoksa, kişisel stiliniz de size özeldir. Sizi siz yapandır. Kısacası kişisel stiliniz sizin imzanızdır... Ve ilk intibayı yaratan en değerli unsurdur.

Mutlu, eşsiz ve stil dolu hikayeler anlatmanız dileklerimle...

Müge Yenidoğan

www.mugeyenidogan.com

İnstagram: muge.yenidogan / mugestylestudio

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT