1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Moringa çayının faydaları nelerdir? Nasıl tüketilir?
Moringa çayının faydaları nelerdir? Nasıl tüketilir?

Moringa çayının faydaları nelerdir? Nasıl tüketilir?

A+A-

Moringa çayı; moringa oleifera olarak bilinen ağacın yapraklarından elde edilen bir çay türüdür. Bitkinin ağacı baget ve şifalı olması sebebiyle mucizevi ağaç olarak da bilinmektedir. Doğal içerikli orjinal moringa zayıflama konusunda oldukça etkilidir.

Moringa çayı nedir? Nereden temin edilir?

Pakistan, Hindistan, Afganistan'ın alt Himalaya bölgelerine ve Bengladeş'e özgü bir ağaç olan baget ağacının yapraklarından elde edilmektedir. Günümüzde dünya üzerinde tropikal ve alt tropikal bölgelerde yetişmektedir. Bitki, bileşenlerindeki güçlü antioksidan özelliği sebebiyle çay tüketiminde tercih edilmektedir. Bitkinin yaprakları sıcak suya bol miktarda antioksidan ve besin bırakmaktadır. Bu yönüyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıkların oluşmasına da engel olmaktadır. Moringa bitkisini aktarlardan ya da internet üzerinden temin etmek mümkündür.

Moringa çayının faydaları nelerdir? Kilo verdirir mi?

Bu çay her derde deva olması yönüyle oldukça faydalıdır. Moringa çayının faydaları şunlardır;

  • Bitkinin yaprakları vücuttaki enerjinin artmasını sağlamaktadır.
  • Beyin fonksiyonlarını artırarak Alzheimer hastalığına karşı korumaktadır.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde de oldukça etkilidir.
  • Kepek oluşumu gibi saç derisiyle alakalı problemlerin giderilmesinde yardımcıdır. Saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Emziren kadınlarda anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.
  • Tiroid fonksiyonlarını iyileştirmenin yanı sıra eklem iltihaplarının da iyileşmesini sağlar.
  • Siyah nokta ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt kırışıklıklarını önlediği de bilinmektedir.
  • Böbrek fonksiyonlarını artırmak, egzama ve sedef hastalığında tedavi edici olmak ve uykusuzluğu gidermek gibi pek çok faydası olan baget ağacı bitkisi, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Moringa çayının zararları nelerdir? Hamilelikte kullanılır mı?

Uzmanlar diğer bitki çaylarında olduğu gibi mucizevi ağaç bitkisinin çayı içinde tüketiminde aşırıya gidilmemesi konusunda uyarıda bulunmaktadır. Moringa çayının zararları şunlardır; aşırı tüketimi sonucunda böbreklerin yorulması ve sindirim sisteminin hasar görmesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra ileri derece kalp hastalığı olanların, kanser tedavisi görenlerin ve çocukların tüketmemesi gerektiği uyarısı yapılmaktadır. Hamile kadınlar tarafından da kesinlikle tüketilmemelidir. Eğer ki ileri seviyede bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışarak kullanınız. Şeker hastalığı olanlar da eğer ki hastalık ileri seviyedeyse doktora danışmalıdır.

Moringa çayı nasıl demlenir? Nasıl tüketilir?

Baget ağacı bitkisini demleyebilmek için öncelikle bir fincan su ısıtılır. Sonrasında 1 çay kaşığı kadar moringa yaprakları suya ilave edilir. 4 dakika kadar yaprakların suya renk vermesi beklenir. Bu demlenme süresidir. Tercihe göre içerisine iki dilim taze zencefil eklenebilir. Tatlandırmak için de bir çay kaşığı bal kullanılabilir. Çay yapraklarıyla demlenebildiği gibi, blenderdan geçirilip toz haline getirilerek de tüketilebilir. Normal Türk kahvesi hazırlıyor gibi, baget ağacı bitkisinin çayını da hazırlamak mümkündür. Çayın şifasını artırmak için içerisine zencefil, zerdeçal, hindistancevizi yağı gibi malzemeler de eklenebilmektedir. Moringa çayının faydaları düzenli olarak kullanıldığı takdirde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak moringa tozu kullanıcı yorumları incelendiğinde düzenli kullanım sonrasında üründen ne kadar memnun kalındığı gözlemlenmektedir.

Bu haber toplam 740 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT