1. HABERLER

 2. SEKTÖREL

 3. Mikro TESE Nedir, Nasıl Yapılır?
Mikro TESE Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro TESE Nedir, Nasıl Yapılır?

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen, Mikro TESE tedavisi hakkında bilgiler verdi.

A+A-

İnfertilite, ebeveyn olmak isteyen bireyler için önemli bir engeldir. Vakaların yaklaşık %50'si erkeklerde oluşan problemler nedeniyle meydana gelir ve tıbbi müdahale edilmeden gebeliğin oluşma şansı bulunmamaktadır. Azospermi gibi durumlarda tedavi amacıyla yapılan Mikro TESE operasyonu, doğal yollarla spermin elde edilememesi halinde tercih edilmektedir.

Mikro TESE nedir?

Mikro cerrahi testis sperm ekstraksiyonu olarak bilinen Mikro TESE, erkeğin testislerinin seminifer tübüllerinden sperm almak için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. İşlem sırasında yaşayabilir sperm hücreleri çıkarılırsa, tüp bebek tedavisi (IVF) veya mikroenjeksiyon (ICSI) kullanılarak gebelik oluşturulabilir.

BKZ: Mikro TESE Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro TESE neden yapılır?

Mikro TESE spermleri doğrudan testislerden toplar. Bu işlemin amacı, erkek üreme organlarına verilen zararı en aza indirirken bir kadının yumurtasını döllemek için yeterli sayıda sağlıklı spermler elde etmektir. Canlı spermin ejakülatta bulunmadığı durumlarda kullanılır.

Spermin, boşalma esnasında vücut dışından çıkarılamamasının nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Testislerin, semen sıvısının içerisinde bulunabilecek kadar yeterli sperm üretememesi.
 • Yapısal bir tıkanıklığın, boşalma sırasında spermlerin penisten çıkmasını engellemesi.

Mikro TESE; sperm canlılığına müdahale edebilecek kanser tedavisi ortamında veya geleneksel vazektomi reversal cerrahisinin başarısız olması durumunda gelecekteki doğurganlığı korumak amacıyla da gerçekleştirilebilir.

Mikro TESE azospermi için kullanılabilir mi?

Azospermi, erkekteki semen sıvısında sperm olmasını önleyen bir durumdur. Erkek kısırlığı etkenleri arasında en yaygın görülenidir. Obstrüktif veya obstrüktif olmayan azospermi olmak üzere iki farklı türü mevcuttur.

Obstrüktif olmayan azospermi, vücut tarafından hiç sperm üretimi yapılamamasıdır. Böyle durumlarda Mikro TESE’nin uygulanması faydalı olmayacaktır. Obstrüktif azospermi vakalarında ise sperm üretilebilir, fakat ejakülata ulaşması engellenir.

Obstrüktif azospermi aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Spermlerin olgunlaştığı testislerin bir alanı olan epididimde oluşan tıkanıklar,
 • Spermi boşalmaya taşıyan tüp vas deferens bölgesinde yapısal bozukluklar,
 • Tüpün her iki tarafındaki açıklıklardaki boşalma kanallarında deformasyonlar,
 • Tıkanma, yaralanma, bir önceki ameliyatın enfeksiyonu veya genetik bir anormallik nedeniyle oluşan blokajlar azospermiye neden olabilir.

Obstrüktif azospermi vakalarında, Mikro TESE ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Epididim, vas deferens ve boşalma kanalları incelikle taranarak sperm bulunabilir.

Mikro TESE kimlere yapılır?

Obstrüktif azospermi, Mikro TESE operasyonun yapılmasındaki en yaygın nedenlerdir. Bu işleme gerek duyulabilecek diğer durumlar ise şöyledir:

 • Yüksek DNA fragmantasyonu nedeniyle semende bulunan spermlerin çok az veya hasarlı olması,
 • Şiddetli oligospermi nedeniyle semende çok az sayışa ve çok az normal görünümde spermlerin bulunması,
 • Hormon testinden sonra kanda yeterli düzeyde testosteron tespit edilmesinde rağmen, semende spermlerin görülememesi.

Mikro TESE nasıl yapılır?

Mikro TESE öncesinde hasta, genel anestezi uygulanarak acı hissi önlenir. Prosedürü gerçekleştirmek için, cerrah tarafından testislerin bulunduğu skrotumun orta hattında 2-3 cm büyüklüğünde çok küçük kesi yapılır. Bu insizyonla testislerler açılır ve sperm içerebilen seminifer tübülleri görüntülemek için yüksek güçlü bir çalışma mikroskobu kullanılır. Nesneleri yaklaşık 40 kat büyütebilme özelliği olan mikro-diseksiyon mikroskobu ile tüm testis bölgeleri incelenir.  

Testisin tübüllerinden yeteri kadar doku örneği alındığında, skrotumda açılan doku katmanları çok ince dikişlerle kapatılır. Doku örneklerinde herhangi bir sperm olup olmadığını görmek için uzmanlar tarafından inceleme yapılır. Spermlerin araştırılma süreci, yaklaşık 10 ile 14 saat aralığında süren bir işlemdir. Sperm bulunmuş ise hasta bilgilendirilir, spermler anında kullanılabilir veya gelecek dönemde kullanılmak üzere sıvı azot içerisinde dondurulabilir.

Mikro TESE ameliyatı öncesi cinsel perhiz gerekir mi?

Ameliyat öncesinde hastanın neler yapacağı veya yapmayacağı kriterler mutlaka belirtilir. Spermin mevcut durumunu etkilememek adına, genellikle operasyondan birkaç gün öncesinde cinsel aktiviteler sınırlandırılır.

Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken diğer etkenler ise şunlardır:

 • Anestezi uygulanacak olması nedeniyle belirli bir saatten sonra hiçbir şey yenilmemeli, yalnızca kısıtlı miktarda su içilmelidir.
 • İşlemden önce ateş, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya grip gibi hastalıkların oluşması halinde bu durum doktora bildirilmelidir.
 • Kasık, penis ve testiste bulunan tüyler temizlenmelidir.
 • Operasyon sonrasında giymek üzere bol kıyafetler getirilmelidir.
 • Hastaya yardımcı olmak üzere refakatçi bulunmalıdır.

Mikro TESE ameliyatı sonrası kaç günde iyileşilir?

Skrotum, vücudun en hızlı iyileşen kısımlarından biridir. Bu nedenle birçok erkek hızlı bir şekilde iyileşir ve ameliyattan sonra çok az ağrı hisseder. Buna rağmen her ihtimale karşı ağrı kesici ilaç reçete edilir.

Hastaların çoğu ameliyattan sonraki ilk 24 saat boyunca şişliği önlemek adına bir buz torbası kullanacaktır. İlk üç gün boyunca reçete edilen ağrı kesiciler alınabilir. Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca cinsel ilişki, mastürbasyon veya kuvvetli egzersizden kaçınılmalıdır.

Mikro TESE’nin avantajları nelerdir?

Mikro TESE, sperm bulma amacıyla yapılan diğer operasyonlara oranla oldukça basit yöntemlerle gerçekleştirilir. Sperm bulma olasılığı, mikrocerrahi olmayan bir prosedürle karşılaştırıldığında iki kat daha fazladır.

Geleneksel biyopsi tekniklerine kıyasla yüksek sperm alım oranına sahip bu teknik sonrasında komplikasyon gelişme oranı nadirdir. Ameliyat mikroskobu, testiküler dokulara ve kan akışına zarar gelmesini önler.

Yüksek güçlü mikroskop ise en iyi spermlerin seçmesine yardımcı olur. Kaliteli sperm elde etme şansı, başarılı bir hamilelik olasılığını artırır.

Mikro TESE ile sperm bulunanlar için gebelik oluşturulabilir mi?

Mikro TESE prosedürü ile bir erkekte sperm bulunma oranı yaklaşık %70’dir. Azospermi vakalarında ise bu oran %60 civarındadır. Bulunan spermler ile gebelik oluşturmak için klasik tüp bebek aşamaları veya mikroenjeksiyon tekniği gerekir. Ancak, spermin başarıyla çıkarılması başarılı bir hamilelik olacağı anlamına gelmemektedir. Geri kazanılan sperm miktarı ve doğurganlık tedavilerinin başarı oranlarının da dikkate alınması gerekir.

Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

Bu haber toplam 726 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT