1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Meme Kanseri
Meme Kanseri

Meme Kanseri

A+A-

Meme kanseri,dokuyu oluşturan hücrelerin yapısının bozularak kontrolsüz çoğalmasına denir. Vücutta bulunan hücrelerin yapısı gereği merkezlerinde kontrollü olarak çoğalmalarını sağlayan genler mevcuttur. Bu genler çevresel faktörlerin etkisi ile radyasyon vs. bozulmalar gösterir ve çoğalma eğilimine girebilir. Bu çoğalmalar aşırı düzensiz bir şekilde devam eder ise hücreler doku üzerinde yeni bir doku oluşturabilir ve bu yeni oluşan dokuya tümör adı verilir. Tümörler ikiye ayrılmaktadır; habis (kötü huylu) ve selim (iyi huylu). Habis tümörler bulundukları yerde sağlık sabit kalmayan başka doku ve organlara sıçrayan tümörlere denir, halk dilinde kötü huylu tümör olarak adlandırılır. İyi huylu tümör ise olduğu yerde sabit kalan, yayılma eğilimi göstermeyen tümörlere denir.

Bazen hiç belirti vermeyen meme kanseri, doktor muayenesinde ve mamografilerde ortaya çıkmaktadır. Verdiği belirtiler arasında da memede ele gelen sert, kolaylıkla hareket ettirilemeyen, etrafı düzensiz kitleler baş belirtilerdendir. Daha sonra koltuk altında ele gelen şişlikler, meme ucundan akan akıntı-kan yada renksiz diyet saydam sıvı, meme ucunda oluşmaya başlayan şekil bozuklukları içe doğru göçüş, meme de soyulma, solukluk, kaşıntı, kabuklanma, memede büyüme; diğer memeye göre asimetrik duruş başlıca meme kanseri belirtilerindendir.

Erken teşhis konusunda moda kişinin kendini el ile muayene etmesi hayati önem taşır. Bunların yanı sıra, meme kanserinin genelde daha sık karşılaşıldığı dönemlerde, belli periyotlar ile kesinlikle doktor muayenesine girmeli ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmalıdır.

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT