1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Meme büyütme işlemi ve süreci
Meme büyütme işlemi ve süreci

Meme büyütme işlemi ve süreci

A+A-

Meme estetiğinde büyütme işlemi kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak için kadın memesinin hacmi, şekli ve kontürünü düzeltmeyi amaçlayan cerrahi bir uylamadır. Estetik Cerrah Dr. Alper Mete Uğurlu, bu cerrahi işlemin uygulanma süreci ve ameliyat sonrasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Bu işlemi tercih eden kadınlar memeleri istediği büyüklüğe sahip olmayan bu nedenle duyduğu rahatsızlığı ortadan kaldırmak isteyen kişilerdir. Bazı kadınlar da meme boyutunu değiştirmek ya da kilo kaybı ya da yaş nedeniyle doğal hacminde küçülme olan memelerini düzelttirmek amacıyla bu işlem için başvurmaktadır. Bu tür bir ameliyat her vaka için özel bir çözüm sunmaktadır. 

Meme büyütme ameliyatı, meme dokusu ya da göğüs kası altına küçük bir kesi ile bir implant yerleştirilen basit bir işlemdir. Meme büyütme ameliyatından önce kozmetik cerrahi birimi memelerin boyutunu ve şeklini değerlendirirken yağ dokusunu ve derialtı dokusunu, meme bezinin genişliğini, meme ucunun boyutunu, göğüs kafesinin boyutunu, göğüs kemiğinin uygun olup olmadığını memelerin simetrik olup olmadığını ve meme uçlarının aynı yükseklikte olup olmadığını not eder.

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Ameliyattan önce yapılan değerlendirme, hastaya implantı yerleştirmek için küçük bir kesi yapılacak en uygun yerin meme başı çevresi mi, meme altı mı yoksa kol altı mı gerektiği hakkında öneride bulunmaya yardımcı olur. Tüm durumlarda kesi son derece küçüktür ve neredeyse görünmezdir. Cerrah, bu şekilde  ya doğrudan meme dokusuna ya da göğüs kası altına implantı yerleştirmek için bir cep oluşturur. Genellikle silikon jel implantlar kullanılır, sadece yüksek kalitesi için değil, meme görünümü ve dokunuşunu daha doğal hale getirdiği için tercih edilmektedirler. Farklı şekillerde implantlar vakaya bağlı olarak seçilmektedirler. Yuvarak implantlar daha doğal ve geleneksel olarak daha yaygındırlar, fakat aşağıda daha dolgun yukarıda daha gevşek olan  anatomik ya da damla şeklindeki implantlar da tercih edilmektedir. Silikon jel implantlar dört tabaka ile sarılmıştır bu nedenle yırtılmaları imkansızdır. 

İmplant yerleştirildikten sonra kesi dikilir. Meme büyütme işlemi genel anestezi altında yapılır. İşlem 1 – 2 saat sürer. Hasta 1 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

AMELİYATTAN SONRA

Meme büyütme işleminden sonra ameliyat sonrası ağrı görülmez, fakat hastada ağrı ya da rahatsızlık vara analjezik verilebilir. Dikişler 7 gün sonra alınır. Ameliyattan iki hafta sonra ameliyat bölgesinde hafif sızıntı olabilir. Üçüncü ve dördüncü haftalarda bu durum ortadan kalkar. Hastanın kollarını hareket ettirirken rahatsızlık hissetmesi normaldir fakat bu da zamanla geçer. Hasta, birkaç gün içinde işe geri dönebilir, fakat ağır kaldırmaktan ve ani hareketlerden 2 – 3 hafta boyunca uzak durmalıdır. 

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT