1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Melih Akkurt: 1 mw'lık lisanssız rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine onay çıktı
Melih Akkurt: 1 mw'lık lisanssız rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine onay çıktı

Melih Akkurt: 1 mw'lık lisanssız rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine onay çıktı

​​​​​​​Lisanssız rüzgar ve güneş enerjisi santralleri için beklenen onay çıktı.

A+A-

Elektrik sektöründe 1MW’lık güneş enerjisi kurmak isteyen üreticilere iyi haber Danıştay’dan geldi. Dağıtım şirketlerinin,1 MW'lık proje ile güneş santrali (GES) kurmak isteyen 16 şirketi engellemesi üzerine şirketlerin avukatlığını üstlenen Melih Akkurt konuyla ilgili hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Şirketlerin talebi doğrultusunda Kahramanmaraş İdare Mahkemesince yürütmenin durdurulmasına ilişkin karar, Danıştay 13’üncü Daire tarafından da onandı. Danıştay’dan çıkan onay elektrik üreticilerine de müjde oldu.

Yerli Üreticilerin Yüzü Güldü

Avukat Melih Akkurt’un başlattığı hukuk mücadelesi sonucunda yerli elektrik üreticilerinin de yüzü güldü. Melih Akkurt’un avukatlığını üstlendiği 16 şirketin toplamda yaptığı 46 başvuru için başlattığı hukuki sürece bağlı olarak Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, AKEDAŞ'ın şirketler tarafından yapılan bağlantı başvurusunun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın mevzuatında bulunmayan olumsuz görüşü esas alarak ret kararı veremeyeceğinin üzerinde durarak durdurma kararı aldı. Lisans olmadan üretime geçmek isteyen şirketlerin başvuruları değerlendirilirken ‘sadece mevzuatın esas alınması gerektiği’ ne dair verilen karar, güneş ve rüzgar enerjisiyle lisanssız elektrik üretmeyi planlayan yerli üreticiler için de heyecan yarattı.

Yapılan başvuruların ön değerlendirme ve teknik değerlendirme aşamalarından geçip daha sonra bir sonuca bağlanması gerekirken; mevzuatta bulunmayan bir yönteme başvurduğuna dikkat çeken İdare Mahkemesi verdiği kararda; "Bu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşacağı konusunda şühe bulunmamaktadır. Bu nedenle dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir" gerekçesiyle karar verilmiş ve bu karar Danıştay 13’üncü Dairesi tarafından da onanmıştır.

Binlerce Başvuru Reddedilmişti

Öte yandan Türkiye’de bugüne kadar lisanssız üretimde yaklaşık olarak yapılan 5 bin 500 başvurunun olumlu yanıt aldığına dikkat çeken uzmanlar, 3 bin başvurunun ise dağıtım şirketlerince ret yanıtı aldığını söylüyor. Avukat Melih Akkurt’un mücadelesi ile elde edilen karar, yerli elektrik üreticilerinin de piyasaya girişinde büyük önem taşıyan karar ile birlikte elektrik sektörünün gelişmesi ve kullanıcıların daha ucuz elektrik tüketmesi yönünde önemli sonuçlar da doğuracak.

TEDAŞ da Konuyu İnceliyor

Mevzuatta yer alan elektrik üretiminde 1 MW’a kadar olan üretimler için lisans alınmadan da tesis kurup üretime geçilebiliyor. Buna göre yatırımcılar lisans almadan da güneş, rüzgar ve su gibi doğal kaynaklardan üretim elde edebiliyor ve üretilen elektriğin fazla olan kısmını da devlete satabiliyor. Bu yollar ile ticaret yapmak isteyen üreticilerin son zamanlarda dağıtım şirketleri tarafından veto yemesi ve izin alma yolunda sıkıntılar yaşaması sebebiyle yapılan şikayetler üzerine TEDAŞ da konuyu incelemeye alarak dağıtım şirketlerine yönelik inceme başlattı. Yaşanan sorunla ilgili yasal mevzuat değişikliğini gündeminde tutan TEDAŞ 21 dağıtım bölgesinde uygulama birliği oluşturma ve küçük üreticileri destekleme yoluna da gidecek.

https://www.haberler.com/av-melih-akkurt-danistay-1-mw-lik-gunes-9928180-haberi/

Bu haber toplam 1781 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT