1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Liq Olmak Ne Demek, 3 Adımda Kriptoda Likidite Kavramı
Liq Olmak Ne Demek, 3 Adımda Kriptoda Likidite Kavramı

Liq Olmak Ne Demek, 3 Adımda Kriptoda Likidite Kavramı

Liq Olmak Ne Demek, 3 Adımda Kriptoda Likidite Kavramı

A+A-

Liq Olmak Ne Demek, 3 Adımda Kriptoda Likidite Kavramı

 

Kripto para sektöründe yaygın kullanılan bir terim olan likidite alım satım yapılacak varlığın değerini ifade eder. Genellikle yeni yatırımcılar tarafından sorulan liq olmak ne demek sorusunun yanıtı varlığın elden çıkarılma hızı ile ilgilidir. Fiyatlarda ciddi bir değişikliğe yol açmadan gerçekleşen bu alım satım yatırımcıların ilgisini çeker. Likit bir varlık kolayca başka finansal varlıklara çevrildiğinden değeri biraz daha yüksektir.

Kripto paralarda liq olmak o sanal paranın fiyat kırmadan ya da çok uzun süre beklemeden alınıp satılabilmesidir. Bu işlemleri rahatça yapabilmeniz için işlemin gerçekleşeceği piyasada likiditenin yüksek olmasına ihtiyaç vardır. Ticari hareketlilik ne kadar yüksek olursa alım satım fiyatları arasındaki fark da o kadar düşük olacaktır.  Piyasanın likit olup olmadığını anlamak için farklı göstergeler kullanılır. Yatırımcıların ilgili göstergeler hakkında önceden bilgi edinmesi doğru zamanda doğru alımın ya da satımın yapılabilmesi açısından önemlidir. Böylece yatırımcılar piyasaya rahatça giriş çıkış yapabilirler. Kripto para piyasasında likidite için önem verilen 3 ana adım şu şekildedir:

1. 24 Saatlik İşlem Hacmi

Kripto para piyasasında son 24 saatlik işlem hacmi ne kadar yüksek olursa o piyasa o kadar likit kabul edilir. Likiditesi yüksek olan piyasalar için talep daima daha fazladır. Bu hacmi öğrenebilmek için piyasa ya da varlık ile ilgili grafik, analiz ve yorumlara göz atmak fayda sağlayacaktır. Liq olmak ne demek diye araştırdığınızda likidite amaçlı işlem hacmi fazla olan örnek varlıklara rastlayabilirsiniz.

 

2. Marj

Alış ve satış fiyatı arasındaki farkı ifade eden marj kavramı kripto para piyasalarında likidite açısından önem taşır. Alım ya da satım yapmadan önce piyasadaki likiditeyi kontrol etmek gerekir. Eğer kullanıcılar ellerindeki kripto paraları satmak istedikleri fiyattan satabiliyorsa ve kolayca alıcı bulabiliyorsa o piyasa ya da varlık likit olarak değerlendirilir. Bu sayede yatırım planları aksamadan devam edebilir. Eğer tam tersi durum olursa yatırımcı hedeflediği kardan vazgeçmek zorunda kalacaktır.

3. Emir Defteri Derinliği

Liq olmak yani likidite kavramı ile ilişkili olan emir defteri derinliği likit varlıklar için talep ve arz göstergesi olarak ifade edilir. Herhangi bir varlık ile ilgili ne kadar fazla emir varsa bu durum o varlığın ne kadar derin ya da likit olduğunu gösterir. Bu tür verilere ulaşmak ve kripto para piyasası gelişmelerine göre daha kazançlı işlemler yapmak için Paranfil’i takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT