1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Lazer makineleri
Lazer makineleri

Lazer makineleri

A+A-

Lazer makineleri, birçok farklı endüstriyel alanda, tıp sanayi de dâhil olmak üzere birçok sanayi dalında kullanılan makinelerdir. Sanayi alanındaki ana kullanımları ile mühendislikle ilgilidir. Yani genellikle çelik, krom, nikel, titanyum vb. metallerin kesiminin yapılmasında ya da markalama yapma amacıyla kullanılan makinelerdir. Kullanım alanı çok geniş olan lazer teknolojisinin ve makinelerinin ağırlıklı kullanım alanlarının bunlar olduğu söylenebilir. Dolayısıyla lazer tüp ya da lazer ayna gibi kavramlar da kullanıcılar açısından önemli terimler, önemli kavramlar olarak kabul edilebilir.

Lazer tüplerden bahsetmek gerekirse, cam tüplü ya da metal tüplü olarak üretilebildiğini ve kullanılabildiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla yapacağınız araştırma sırasında lazer lens gibi ayrıntılı, spesifik terimlerle karşılaşabilirsiniz. Lazer ışınını oluşturan işlem, yüksek basınç ile sıkıştırılmış olan karbondioksit (CO2) gazına elektrik tatbik edilmesi olarak anlatılabilir. Bu işlemin verimini artırmak amacıyla kullanılan karbondioksit gazına Azot (N2) ve Helyum (He) da eklenmektedir. Bu şekilde elde edilen lazer ışını, bahsettiğimiz kesim işleri gibi işlerde ya da buna benzeyen diğer işlerde yüksek verim elde edilmesini sağlar. Ama elde edilen lazer ışını söz konusu olan işleri kendi başına yapmak için yeterli değildir. Bu ışının yansıtılmasını ve odaklanmasını sağlayan aynalar, lazer teknolojisi kullanan makinelerin görevlerini yerine getirmesini sağlamaktadır. Sonuç olarak lazer makinelerinin en önemli parçalarının lazer aynalar ve lazer tüpler olduğu söylenebilir.

Lazer tüp fiyatları ya da diğer yedek parçaların fiyatları ise bazı farklılıklar gösterebilir. Yapılan işe ve elde edilmek istenen verime göre değişebilen bu fiyatlar, alternatif yöntemlere göre verimin çok daha yüksek olmasını sağlayan lazer makinelerini ekonomik donanımlar haline getiren fiyatlardır.

Bu haber toplam 3267 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT