1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kültürlerin geçiş noktası Mardin'de görebileceğiniz 8 adres
Kültürlerin geçiş noktası Mardin'de görebileceğiniz 8 adres

Kültürlerin geçiş noktası Mardin'de görebileceğiniz 8 adres

A+A-

Türkiye’de kültürel turizm denilince listelerin başında gelen Mardin’de karış karış gezmek isteyeceğiniz destinasyonları keşfetmek için Mardin otelleri seçeneklerini değerlendirebilir ve tatilinizi dört dörtlük geçirebilirsiniz. Dünya Tarihi kültürlerinin beşiği olan Mardin’i tarihi ve mistik bir atmosferde keşfetmek isterseniz listenize ekleyebileceğiniz birbirinden güzel durakları sizler için bir araya topladık.

1. Mardin Dara Antik Kenti

Ege’nin Efes’i neyse Mezopotamya’nın da Dara Antik Kenti odur. Binlerce yıllık tarihi ile karşımıza çıkan dara Antik Kenti’nde, Antik Çağların miraslarını ve yaşam biçimlerini keşfedebilir ve yarısından fazlası gün yüzüne çıkmamış olan bir kentin ihtişamına tanıklık edebilirsiniz. Binlerce yıllık Anadolu tarihinin eserleri arasında yerini alan kentin saray, kale, çarşı ve kilise gibi yapılarını görebilir ve tarihin tozlu sayfalarında araştırmacı kimliğinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

2. Surur Hanı

Tam inşa tarihi bilinmemekle birlikte 17. - 18. yya dayandığı rivayet edilen ve Osmanlı mimarisini yansıtan Surur Hanı, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Restore edilen Surur Hanı’nın otantik havasında şehrinizdeki sevdikleriniz için hediyelik eşya satın alabilir ve şehrin kokusu sinmiş olan duvarları arasında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

3. Mardin Evleri

Mardin’in simgesel kent yapısının gözler önüne serildiği tarihi Mardin evlerini görmeden bu kenti terk etmemelisiniz. Bölgede bulunan Mazı Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan şehrin ilk yerleşim yerlerinin doğal güzelliği ve tarihi dokusu arasında kendinizi Rum, Ermeni ve Süryani kültürlerinin tam ortasında bulabilirsiniz. Bölgesel dokusu arasında en çok ziyaret alan ve hemen hemen tüm Mardin görsellerinde dikkatleri çeken Mardin evleri, ülkemizde taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak biliniyor.

4. Deyrulzafaran Manastırı

Süryanilerin en eski yapılarından biri olarak bilinen ve günümüzde de Süryani toplumunun aktif dini ve eğitim merkezi olarak kullanılan bu tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Böylece tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuğa daha çıkabilir ve yeni bir kültür keşfedebilirsiniz. Güneş Tapınağı olarak inşa edilen ve zamanla Romalılar tarafından kale olarak kullanılmış olan Manastır, 3 katlı olup muhteşem bir avluya sahiptir.

5. Mardin Kalesi

1600 yıllık tarihi ile dikkatleri çeken ve Kartal Yuvası olarak bilinen Mardin Kalesi, şehrin simgeleri arasında yerini alıyor. Tarihin birçok uygarlığına ev sahipliği yapmış olan Mardin Kalesi’ni yakından görebilmek için hemen altında bulunan Zinciriye Medresesi’ni ziyaret edebilir ve şehri hem kaleyi hem de şehri izleyebilirsiniz.

6. Zinciriye Medresesi

14. yy’da Artuklu uygarlığı tarafından yapıldığı bilinen medresenin asıl adı ise Sultan İsa Medresesi olarak kayıtlara geçiyor. Mezopotamya’nın eşsiz görüntüsüne hayran kalabileceğiniz manzaralar yakalayacaksınız. Şehrin dokusunu hissetmek ister ve Mardin Kalesi’ni yakından görmek isterseniz Zinciriye Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

7. Mardin Ulu Cami

Artuklu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olarak karşımıza çıkan ve Cami-i Kebir olarak bilinen Mardin Ulu Cami’nin tarihinin 12. yy’a dayandığı biliniyor. Bazı minarelerinin yıkılması ve yapılan restorasyonlar hakkında çeşitli rivayetler bulunuyor. Yapının ayakta kalan minaresi ile Artuklu dönemi tarihi hakkında bilgi sahibi olabilir ve bölgeye özgü sarı kesme taşların estetik güzelliğini görebilirsiniz.

8. Mor Gabriel Manastırı

Mardin’in en ünlü ilçelerinden biri olan Midyat ilçesine bağlı olarak bulunan ve Süryani Cemaati’nin en önemli yapılarından biri. Mor Gabriel Manastırı bir diğer adıyla Deyrulumur, Süryani Kilisesi tarafından İkinci Kudüs olarak ilan edilmiştir. Bölgede bulunan Süryani bireylerin dua ve ibadet öğrendikleri bir merkez olarak karşımıza çıkıyor. Mor Gabriel Manastırı, Midyat kesme taşlarından yapılmış ve yapıldıktan sonra güzelliği dillere destan olan bu yapı Roma İmparatorlarından bağışlar almış. Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’dan Mardin hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu haber toplam 851 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT