1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kulak tıkanmasının sebepleri nedir
Kulak tıkanmasının sebepleri nedir

Kulak tıkanmasının sebepleri nedir

A+A-

Hepimiz çeşitli zamanlarda hava yolu seyahati yaparız ve çoğu zaman havada kulağımız tıkanır. Peki neden kaynaklanır bu tıkanıklık bu yazımızda size bu konu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

Kulak tıkanıklıkları çok farklı sebeplerle oluşabilmektedir. Bunları detaylandıracak olursak çocukların soğuk algınlığından dolayı bu gibi şikayetleri olabilir genelde bu tıkanıklığın tek sebebi hastalıktır. Çocukların başına geldiği bu gibi problemler yetişkinlerinde başına gelebilmektedir. Kulak tıkanmasının yanındaki belirtileri kulak ağrısı ve baş ağrısı olacaktır. Bu rahatsızlığa önlem alınmaz ve hekimle görüşülmez ise ilerleyebilir ve kalıcı olarak duyma kabına sebebiyet verebilir.

Rahatsızlık dışındaki kulak tıkanıklık nedenleri ise kulak kirinin kulağın derinliklerine doğru ilerlemesi, sinüzit, kulakta sıvı birikmesi, alerji ve en önemlisi ise yazımızın ana konusu olan uçakta seyahattir.

Uçuş sırasında meydana gelen kulak tıkanıklığı neden kaynaklanır

Uçuş sırasında yaşanmış olan basınç kulak zarının basınç dengesini bozulmasına sebebiyet verir ve dolayısı ile tıkanma işlemi gerçekleşir. Uçağın havalanırken ve iniş yaparken bu basınç daha fazla hissedilir dolayısı ile tıkanıklık yerini ağrıya bırakarak rahatsızlık yaşanır. Ayrıca bu esnada sinüzit rahatsızlığı olanlar daha fazla ağrı çeker ve rahatsız olurlar. Hele ki uzun bir yolculuğa çıkacaksınız mesela Diyarbakır uçuşu gibi bu ağrılar en üst düzeye ulaşacaktır.

Uçuş esnasında böyle bir sıkıntı yaşadıysanız ve bir kaç gün geçmesine rağmen bu rahatsızlık hissi ve ağrı geçmiyor ise geçici olan bu tıkanıklık yerini zar çökmesine benzer kalıcı rahatsızlıklara bırakmış olabilir bu gibi bir şikayetiniz oluştuğunda mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir.

Peki nasıl geçer bu kulak tıkanıklığı ne gibi önlemler almak gerekir?

Diyelim ki ucuz uçak bileti buldunuz ve bir seyahat gerçekleştirmeniz gerekiyor ve  tüm uçuşlarınızda böyle bir problem yaşıyor ve uçağa binmeden önce kulak tıkanıklığı yaşayacağınızı düşünüyorsanız önleminizi bu ağrı başlamadan almalısınız. Bu konuyla ilgili alınabilecek en iyi önlem şüphesiz  burun spreyi kullanarak kulak burun yolunu açmak olacaktır. Bu problemi uzun süre yaşıyorsanız mutlaka bir hekimle görüşmeniz gerekecektir. Ayrıca bora jet hava yolları gibi firmalarda bu probleminizi mutlaka kabin ekibine bildirmeniz gerekecektir.

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT