1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kredi Notu Sorgulama İdari Takip ve Kara Liste Nedenleri
Kredi Notu Sorgulama İdari Takip ve Kara Liste Nedenleri

Kredi Notu Sorgulama İdari Takip ve Kara Liste Nedenleri

A+A-

Çeşitli ihtiyaçlardan ötürü yaşanan maddi sıkıntılara en büyük ilaç gibi görülen, en bilindik yol bankalardan kredi kullanmaktır. Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerin dışında, kredi kartı kullanımı bankalara olan ödeme sadakatinin ne boyutta olduğu, nakit tedarikçisi olan banka için çok önemli bir durumdur. Merkez bankası kişisel dökümlere ulaşarak yapılan ödeme şekilleri sonucunda puan artışı ya da eksiltmesinde bulunur. Kredi temin edilecek banka öncelikle merkez bankasında bulunan kredi kimliğine önem vermektedir.

Kredi notu sorgulama. Bankalarda kişisel müşteri temsilcisi ile irtibata geçerek kredi puanını öğrenebilmek mümkün olduğu gibi, online işlemlerden puan sorgulama olarak tc kimlik numarası ve bir kaç güvenlik, doğrulama işlemi sonrasında temin edebilmek mümkündür. Bir kaç ay düzenli kredi kartı ödeme, otomatik ödeme talimatı vererek güvenceyi arttırma, hesap kesim tarihlerini özellikle dikkat etme yöntemi ile düşük olan kredi puanını kısa zamanda attırabilmek de mümkündür.

Kredi puanı düşük bankalar çözüm bulamıyorsa; Ortada büyük gecikmeler, kartların düzensiz ödenmesinden kaynaklanan kapatılmalar, defalarca arayan müşteri temsilcileri baş rol oynuyorsa, kara liste denilen banka güvensiz müşteri portföyüne katılmışsınız demektir. Biriken ekstreler, otomatik ödeme talimatlarının yerini bulamaması ve bu düzensizliğin uzun zaman süregelmesi demek kara liste adı altında buluyorsunuz demek anlamına gelmektedir.

Merkez bankası kara liste sorgulama tam da burada evreye girerek, dilekçe ve sorun yaşanan banka ile uzlaşma sağlanıp borç yapılandırılmaya gidilmelidir. Aksi takdirde 5 yıl gibi bir sürede kredi çekmek hayal kara listeden çıkabilmek af beklemek ve ya bankanın insafına gelmek anlamını taşımaktadır. Kara liste sonrasında bankalar, kredi kartı, nakit avans, kredi vb. vade seçenekli ödemeli taleplerinizi 5 yıl boyunca siz ne yaparsanız ret cevabı geleceği anlamını taşımaktadır.

Kara Listeye Girmedim Ama Kredi Çıkmıyor? En sık rastlanan sorunlardan biri de bu durumdur. Kara listede olmadığı halde başvuruları sürekli reddedilen, idari takip​​​​​​ müşterileri. Banka ile avukatlık olmadan son raddede kapanmaktan kurtarılan kartlar ve düzensiz ödemeler gibi durumlarda görülmektedir. Kara liste ile arasındaki tek fark, 5 yıl içinde bile düzenli ödeme yaparak kredi kartlarını aktif ve uygun şekilde ödemeler yaparak en düşük ihtimalle asgarilerini zamanında yatırarak takipten çıkabilirsiniz.

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT