1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kredi Kartı Ödemelerinde Karşınıza Çıkan Provizyon Nedir ?
Kredi Kartı Ödemelerinde Karşınıza Çıkan Provizyon Nedir ?

Kredi Kartı Ödemelerinde Karşınıza Çıkan Provizyon Nedir ?

A+A-

Artık hemen hemen herbirimizin cebinde kat kat kredi kartları bulunuyor maalesef teknoloji geliştikçe bizlerde rahata alışıyoruz ve en küçük şeylerimizi bile oturduğumuz yerden çok fazla efor sarfetmeden kolay bir şekilde alabiliyoruz. Bu alışverişler genellikle internet üzerinden yapılıyor, bazen ise mağazalardan yine kredi kartı aracılığı ile pos makinelerini kullanarak rahat bir şekilde ödüyoruz. Fakat bazen ister alıcı isterse satıcı olsun bu ödeme esnasında provizyon hataları veya beklemede uyarıları alarak bu alışveriş can sıkıcı hale gelebiliyor. Peki bu provizyon hatası nedir nasıl karşımıza çıkar ve hangi hatalardan oluşur inceleyelim.

Kredi kartı askıya alma ( Bekleyen Provizyon ) nedir?

Bu makalenin başında belirtildiği gibi, Provizyon, ön onay anlamına gelen bir kelimedir. Kredi kartı işlemleri başlangıçta bekleyen bir provizyon olarak kart işlemlerine yansıtılır. Onay aşamasında yapılan harcama, kart işleminde bekleyen bir karşılık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada, banka harcamaların doğruluğunu, yerin doğruluğunu ve kartın çalındığını araştırır. Bu ve diğer durumlar ortaya çıkarsa, kart iptal edilebilir.

Provizyondaki İşlemler İçin Bekleme Süresi Nedir ?

Bir hükmün düzenlendiği hükümler sona erene kadar devam eder. Başka bir deyişle, günlük işlemler gün sonuna kadar beklemede olan bir hüküm olarak ortaya çıkmaktadır. Günün sonunda, başka bir güne geçmekte sorun yoksa, harcama kartınız tasarruf edilir. Bu yüzden dolandırıcılığın önlendiğini söylemek yüzeysel. Bekleyen hükümlerle Hazırlama süreci ne kadar bekler?

Makalenin başında söylediğimiz gibi, harcama ve kredi kartlarıyla ilgili bir sorun yoksa, teklif süresi bir gündür. Bazı durumlarda, bu işlemler farklı olabilir. Ayrıntıları bir günden fazla öğrenmek için bankanıza da başvurabilirsiniz. Kartınız aynı POS ve bankaya bağlıysa, bu işlem için onay süresi 1 gündür. Bununla birlikte, durum tersine çevrilirse, bankanın bir karta ve POS'a bağlı olması durumunda, provizyon süreci iki gün sürebilir.

 Provizyon İşlemi İptal Edilme Şansı Var Mı ?

Hazırlık (provizyon ) süreci küçük bir onay süreci olarak adlandırılabilir. Bu nedenle, harcamalarınız doğrulanmadı ve harcama limitinizden düşülüyor. Başka bir deyişle, bir fıkranın iptal edilmesi bir masraf olarak kabul edildiğinden bir sorun olmayabilir. Bununla birlikte, kartınızla ve maliyetlerinizle ilgili bir sorununuz varsa, banka müşteri hizmetlerini arayabilir ve Şüpheli İşlem Bildirimi menüsünden yardım alabilirsiniz.

Sizlere bu bilgileri aktarırken bazı sitelerden yararlandık, bu sitelerinde hakkını yemek doğru olmak kaynak linkleri aşağıda belirtiyoruz.

Finans Kredi Rehberi

Bu haber toplam 815 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT