1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kredi Ara Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?
Kredi Ara Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Ara Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?

A+A-

Kredi ara ödemeleri, belirli krediler üzerinde taksit ödemelerine ekstra olarak toplu ödeme yapılması olarak nitelendirilir. Kredi ara ödeme genellikle ihtiyaç kredilerinde sunulan bir opsiyondur. Bazı bankalarda konut kredileri için de sunulabilen prosedürlerden biridir. Peki, kredi ara ödemeleri nasıl yapılır? Herhangi bir avantajı var mıdır?

İhtiyaç Kredisinde Ara Ödeme

Bankalardan kullanılan ihtiyaç kredilerinin vadelerine ve vade ödemelerine göre, ekstra yapılan ödemeleri, kredi ara ödemesi olarak adlandırılır. Bireysel bankacılık sistemleri dahilinde, birikimler veya taksit tutarlarından ekstra olarak ödeme yapmak, vade faizlerinden avantaj sağlıyor. Bankalar faiz prosedürüyle çalıştığı için ara ödemelere ancak ayda bir kez olanak sunmaktadır. Kredi ada ödemeleri; kişinin devam eden banka kredisi taksitlerini tam olarak ödemesinin yanı sıra ek ödeme yapması olarak değerlendirilir. Kredi borcunun daha erken bitmesini sağlayan kredi ara ödemeleri, faiz oranının da ödenmemesine olanak sağlıyor. Erken ödemelerde taksit sayısı azaldığı için vade oranlarından da kâr sağlanabiliyor.

İhtiyaç Kredilerinde Ara Ödeme Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi kullanımlarında, ara ödemelere dair koşullar sözleşmede yer alır. Kredi ara ödemesinin yapılabilmesi için öncelikle bankaya başvuru yapılması daha ziyade talep belirtilmesi gereklidir. Genellikle kredi miktarının %2 oranında erken ödeme tahsilatı yapılmaktadır. Toplu ödeme ile kredi borçlarının erken kapanmasını sağlayan kredi ara ödemelerinde, elinize geçen toplu paralar ile faiz oranlarından da avantaj sağlayabilirsiniz. Banka tarafından tahsil edilen ortalama yüzde 2 oranındaki erken ödeme ücreti, total bakıldığında çok etkilememektedir. Dünya Para içerikleri ve bilgi portallarından tüm bankaların kredi ara ödemesi opsiyonlarını inceleyerek, kredi kullandığınız bankaya ara ödeme talebi sağlayabilirsiniz. Ya da refinansman işlemleri hakkında detaylı bilgi alarak, kredi borçlarınızı daha hızlı şekilde kapatabilirsiniz.

Refinansman İşlemi Nedir?

Refinansman, bankacılık ürünleri arasında transfer olarak değerlendirilebilir. Ara ödemelerde bankaların sunduğu ara ödeme ücretlerinin fazla olduğunu düşünen kişiler, erken kapatma işlemi yaparak, devam eden kredi borçlarını hemen kapatabilirler. Gerekli nakit paranın başka bir kredi kullanılarak yapılması veya borç transfer işlemi, genel anlamda refinansman olarak nitelendirilir.

Kredi Ara Ödemesi Koşulları

Bireysel ihtiyaç kredisi ara ödemeleri, her bankanın prosedürlerine bağlı olarak belirleniyor. Kimi ihtiyaç kredilerinde ara ödemelere sorunsuz olanak sunulduğu gibi bazı bankalarda kredi ara ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Özellikle konut kredilerinde ara ödeme opsiyonları bulunmamaktadır. Ya da kredi sözleşmelerinde esnek ödeme faktörleri, ara ödeme unsurları belirtilerek anlaşma sağlanmaktadır. Kredi ara ödeme cezası olarak değerlendirilen banka tahsilleri genellikle konut kredilerinde uygulanmaktadır. İhtiyaç ve araç kredisi gibi banka kredileri kullanımlarında vadeler ve taksitler çok yüksek olmadığı için genellikle kredi ara ödeme ücreti alınmamaktadır.

Ara Ödemenin Avantajları

Kredi ara ödemelerinde, bir ay içerisinde ekstra bir kez ara ödeme seçeneği sunuluyor. Kredi taksit ödemeleri, banka şubelerinin yanı sıra; ATM’den, internet şubesinden veya mobil bank sisteminden yapılabiliyor. Ancak kredi ara ödemeleri yalnızca banka şubelerinden yapılıyor. Bankaların faiz politikalarından ötürü, taksit ödemeleri yapılmış krediler için şubelerde onay dahilinde ekstra işlem sağlanabiliyor. Diğer sistemlerden her ay içerisinde kredilerin bir taksitlerine ödeme sunuluyor. Kredi ara ödemelerinin avantajı hem kredi borcunun erken bitmesi hem de erken ödeme yapılması ile faiz oranlarının ödenmesine gerek kalmamasıdır. Tüketici kredilerinde ara ödeme yapmak, ekstra ödeme yapılan taksit sayısı yani ay boyunca ekonomi konforu elde etmenizi sağlar. İhtiyaç kredi ara ödemelerinde, ödenen tutar dahilinde faiz indirimi uygulanır. Kredi erken kapama işleminde ise kredi sigorta poliçesini alarak ekstra avantaj sağlayabilirsiniz.

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT