1. HABERLER

 2. SEKTÖREL

 3. KONGO DEMOKRATİK VİZESİ
KONGO DEMOKRATİK VİZESİ

KONGO DEMOKRATİK VİZESİ

KONGO DEMOKRATİK VİZESİ

A+A-

Kongo Demokratik vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Demokratik Kongo'ya seyahat edecek kişiler tarafından alınması gereken bir vizedir. Vize başvuru işlemleri sırasında en çok karşılaşılan sorun; Kongo Cumhuriyeti'ne başvuru gerçekleştirilmesidir. Demokratik Kongo ile Kongo Cumhuriyeti birbirlerinden farklı bir ülkelerdir. Fakat aralarında bulunan bu isim benzerliği nedeniyle bazı karışıklıklar meydana gelmektedir. Bu iki ülkenin de vize için başvuracak olan kişilerden hazırlamasını ve teslim etmesini istediği belgeler farklıdır. Kongo Demokratik vizesi için başvurulması gereken yer; Demokratik Kongo'nun temsilcilikleridir.

Kongo Demokratik ülkesinin yabancı turistlere vize uygulamasında sağlık kısıtlaması da bulunmaktadır. Kongo Demokratik vizesi almak isteyen kişiler sarıhumma aşısı yaptırmak zorundadır ve bu aşının yapıldığını gösteren uluslararası belge alınmalıdır. Aşı, gerçekleştirilecek olan seyahatten en az 10 gün önce yaptırılmalıdır ve başvuru evrakları arasına eklenmelidir. Ülkede Hepatit A, Hepatit B, sıtma, tifo, tetanos, kolera ve menenjit hastalık vakaları oldukça yaygınlık göstermektedir. Bu sebeple Kongo Demokratik ülkesine kısa ya da uzun süreli olması fark etmeksizin seyahat edecek olan kişiler gerekli olan aşıları yaptırmalıdır. Bu aşıların yaptırılması sarıhumma aşısında olduğu gibi zorunlu değildir fakat bu aşıların yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kongo Demokratik'te bu hastalıklardan dolayı mağdur olmak istemeyen kişilerin gerekli aşıları yaptırması oldukça mühimdir.

democratic-republic-congo-flag-3d-rendering-blue-sky-building-background_1379-1268.jpg

Kongo Demokratik Vizesi Nedir?

Kongo Demokratik vizesi, bu ülkeye giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vizedir. Birçok ülkeden farklı olarak Kongo Demokratik ülkesinin vize başvuru evrakları oldukça fazladır ve bu nedenle uzun bir zaman gerektirmektedir. Marina Vize Başvuru Merkezi, vize için başvuruda bulunacak olan kişiler adına bu evrakların en kısa sürede hazırlanmasını ve dosya haline getirilmesini sağlayarak konsolosluğa başvurmaktadır. Dolayısıyla Demokratik Kongo vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, yaşadıkları şehirden ayrılmadan başvuru işlemlerini yapabilme imkânına kavuşmaktadır. Kongo Demokratik vizesi başvuru işlemleri ile vakit kaybı yaşamak istemeyen, iş yükü bulunan ve olumsuz vize başvuru sonucu almak istemeyen kişiler, firmamızın hizmetinden yararlanmaktadır.

Kongo Demokratik ülkesi için ülkemizden gerçekleştirilen seyahatler genellikle ticari amaçlı ya da turistik amaçlıdır. Bu amaçlar doğrultusunda yapılacak olan vize başvurusu için gerekli olan şartlar, dikkat edilmesi gereken noktalar gibi bilgiler için firmamızın https://www.marinavize.com internet sitesinden gerekli olan bilgiler alınabilmektedir.

Kongo Demokratik Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Kongo Demokratik ülkesine her yıl binlerce vatandaş özellikle ticari amaçlar doğrultusunda seyahat gerçekleştirmektedir. Bu seyahatin gerçekleştirilebilmesi için Kongo Demokratik vizesi alınması gerekmektedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti vize başvurusu Demokratik Kongo temsilciliklerine yapılmakla birlikte Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı da gerçekleştirilebilmektedir. Müşterilerine en iyi şekilde hizmet sunan Marina Vize Başvuru Merkezi yetkilileri, vize başvurusu için hazırlanması gereken belgelerin bilgisini vermekte, belgelerin hazırlanmasında etkin olarak rol almakta ve dosya takibini gerçekleştirmektedir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, başvuru merkezinin info@marinavize.com mail adresinden ücretsiz olarak bilgilendirilmektedir.

Kongo Demokratik vizesi başvurusu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır ve vize vermede yetkili olan tek merci Ankara Demokratik Kongo Büyükelçiliği olmaktadır. Marina Vize Başvuru Merkezi, bu ülkeye vize almak isteyen kişilerin Ankara'ya gelmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmakta, kişiler adına başvuruyu yapmakta ve süreç sona erene kadar etkin olmaktadır. Vize başvurusu sürecince sorun yaşanması durumunda başvuru merkezi sorunların çözümünü sağlamaktadır.

Kongo Demokratik ülkesine giriş yapılabilmesi için yetkili olan büyükelçilikten vize alınması zorunludur. Çünkü ülkenin e-vize ya da kapı vizesi gibi uygulamaları bulunmamaktadır.

Kongo Demokratik Vize Başvurusu İşlem Süresi

Kongo Demokratik vizesi işlemlerinin süresi, Türkiye'de bulunan Kongo Demokratik Büyükelçiliği ve Kongo Demokratik konsoloslukları tarafından belirlenmektedir. Aynı zamanda başvuruda bulunan kişilerin vize başvurusunun onaylaması ya da onaylanmaması konusunda tek yetkili olan merci bunlardır. Express olarak gerçekleştirilecek Kongo Demokratik vize başvuruları genellikle 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Normal olarak gerçekleştirilecek vize başvuruları ise genellikle 10 gün kadar sürmektedir.

Vize işlem sureleri konsolosluk veya büyükelçiliğin taleplerine göre kimi zaman değişiklik gösterebilmektedir ve daha uzun sürebilmektedir. Bu süre genellikle 15 günü bulmaktadır.

Kongo Demokratik Vize Ücreti

Kongo Demokratik ülkesine ticari ya da turistik amaçlı olarak giriş yapılabilmesi için alınacak olan vizenim minimum 1 aylık, maksimum ise 1 yıllık olması gerekmektedir. Dolayısıyla Kongo Demokratik vizesi ücreti, alınacak olan vizenin süresine göre farklılık göstermektedir. Demokratik Kongo vizesi ücreti 2020 yılı tablosuna göre şu şekildedir:

 • 1 aylık turistik ve ticari tek girişli vize ücreti 150 Euro
 • 1 aylık turistik ve ticari çok girişli vize ücreti 200 Euro
 • 2 aylık turistik ve ticari tek girişli vize 250 Euro
 • 2 aylık turistik ve ticari çok girişli vize 300 Euro
 • 3 aylık turistik ve ticari tek girişli vize 350 Euro
 • 3 aylık turistik ve ticari çok girişli vize 400 Euro
 • 6 aylık turistik ve ticari tek girişli vize 450 Euro
 • 6 aylık turistik ve ticari çok girişli vize 500 Euro

Bu Kongo Demokratik vizesi ücretleri normal vize başvurusu için geçerli olmaktadır. Ekspress olarak yapılan vize başvurularının ücreti 50'şer Euro fazla olmaktadır. Harç ödemesinin yapılmasından sonra Kongo Demokratik Ankara Büyükelçiliğinden alınan vize onayının ardından, 10 gün içinde vize teslim alınabilmektedir. Vizenin teslim alınması sırasında, gerçekleştirilen harç ödemesinin fişi teslim edilmektedir.

Kongo Demokratik Vizesi Başvuru Evrakları

Kongo Demokratik vizesi başvuru evrakları herkes için aynıdır. Çalışan, emekli, işveren gibi kategorideki kişiler aynı belgeleri beyan etmekle yükümlüdür. Vize başvurusu için eksiksiz olarak istenen belgeler şunlardır:

 • Vize bitiş tarihinden 6 ay uzun olan, son 10 yıl içinde alınmış, yıpranmamış, iki boş sayfası bulunan ve güncel pasaport
 • Arkalı önlü pasaport fotokopisi
 • 2 adet 35x45 biyometrik özellikli, güncel hali gösteren, arka fonu beyaz olan fotoğraf
 • Kimlik bilgileri net olarak okunabilen, fotoğraflı ve vatandaşlık numaralı kimlik fotokopisi
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş iki adet Kongo Demokratik vizesi başvuru formu
 • İçerisinde kimlik bilgileri, çalışma bilgileri, kişisel bilgiler, mali bilgiler ve Kongo Demokratik ülkesine yapılacak olan seyahatin amacını kapsayan, gelecekte planlanan seyahatlerin yer aldığı form
 • Uçakla yapılacak olan seyahatler için Türkiye'den çıkışı ve geri dönüşü gösteren uçak rezervasyon ulaşım bilgisi
 • Gemi turu ile yapılacak olan seyahatlerde güzergahı belirten ve rezervasyonları gösteren ulaşım bilgisi
 • Özel araç ile yapılacak olan seyahatte kullanılacak olan aracın ruhsatı ve ehliyet fotokopisi
 • Otobüs ile yapılacak olan seyahatte otobüs bileti rezervasyon ulaşım bilgisi
 • Konaklama yapılacak olan otelde yapılmış olan imzalı ve kaşeli rezervasyon belgesi
 • Seyahatten En az 10 gün önce yapılmış olan Sarıhumma aşısının karnesi
 • Banka hesap dökümü
 • Muhtarlıktan alınan imzalı ve kaşeli ikametgah ya da e-devlet sistemi üzerinden alınan barkodlu İkametgah belgesi
 • Harç bedeli ödeme belgesi
 • Adliyeden alınan ıslak imzalı ve mühürlü sabıka kaydı ya da e-devlet sistemi üzerinden alınan barkodlu sabıka kaydı belgesi
 • Sahip olunan ya da çalışılan şirkete ait olan antentli kağıt üzerine, Kongo Demokratik Konsolosluğu'na İngilizce ya da Fransızca yazılmış olan, işe başlangıç tarihli, maaş bilgili, şirketteki konum içerikli, şirket imzalı ve kaşeli dilekçe

Görüldüğü üzere Demokratik Kongo ülkesine vize alınabilmesi için pek çok evrağın hazırlanması ve teslim edilmesi gerekmektedir. Bu evrakların her birinin kendi içinde taşıması gereken özellikler bulunmaktadır. Örneğin; otel rezervasyon konaklama bilgisi belgeleri, internet üzerinden yapılmış olan rezervasyonlar olamamaktadır. Bu ve benzeri işlemler ve işlem ayrıntıları Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından ayarlanmakta, tüm rezervasyonlar vize başvurusu yapacak olan kişiler adına gerçekleştirilmektedir.

Başvuru evrakları arasında yer alan biyometrik fotoğraflar kesinlikle belirtilen ölçülerde olmalıdır ve çocuklar dahil kişilerin yüzleri net olarak görülmelidir. Bu sebeple fotoğraf çekimi öncesinde, fotoğrafı çekecek olan kişi konu hakkında bilgilendirilmelidir. Güncel hali yansıtmayan, son 6 aya ait olmayan, mimik bulunan fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır.

Kongo Demokratik vizesi başvurusu için gerekli olan evraklar, en doğru ve olması gerektiği şekilde Mirana Vize Başvuru Merkezi tarafından hazırlanmakta, doldurulması gereken başvuru formu, firma yetkilileri tarafından eksiksiz olarak doldurulmaktadır. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, firmanın 0212 530 04 31 veya 0541 963 17 14 numaralı telefonlarından bilgi alabilmektedir. Konu hakkındaki bilgiler, firma tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kongo Demokratik Başvuru Formu

Kongo Demokratik başvuru formu dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Eksik, yanlış ya da yalan beyan ile doldurulan başvuru formları, vize başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olmaktadır. Kongo Demokratik vizesi için bu formların doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Kongo Demokratik Konsolosluğu tarafından doldurulması istenen başvuru formunda sorular da bulunmaktadır. Bu soruların cevaplaması ve formun yazılmasında dil olarak İngilizce ya da Fransızca tercih edilmelidir. Türkçe olarak doldurulan form kabul edilmemektedir.

Başvuru formunun nasıl doldurulacağı konusunda da bir kısıtlama bulunmaktadır. Bu formların çıktısının alınması gerekmekte ve mavi bir tükenmez kalem ile doldurma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bilgisayar üzerinde doldurulan Kongo Demokratik vizesi başvuru formları geçerli olmamaktadır, el yazısı şartı bulunmaktadır.

Marina Vize Başvuru Merkezi, kendisinden hizmet alan müşterilerinin vize başvuru formlarını uzman ekibi ile doldurmaktadır. Böylelikle formların eksik, yanlış ya da doğru olmayan bilgilerle durdurulmasının önüne geçilmektedir. Ayrıca başvuru formlarının doldurulması için kişilerden ek olarak hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Marina Vize Başvuru Merkezi ile Kongo Demokratik Vizesi Başvurusu

Marina Vize Başvuru Merkezi, Kongo Demokratik vizesi başvurusu yapılabilecek olan yetkili bir acentedir. Firmamız aracılığı ile Demokratik Kongo vize başvurusu yapacak olan kişiler, ikamet ettikleri illerden ayrılmadan vize başvurularını gerçekleştirebilmektedir çünkü Marina Vize Başvuru Merkezi, müşterileri adına Ankara Demokratik Kongo Konsolosluğu'na başvuru yapmakla yetkilidir. Ayrıca vize almak isteyen kişilerin konsolosluğa şahsen bir başvuru yapmasına gerek yoktur, başvuru için gerekli olan belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi yeterlidir. Fakat bazı durumlarda, gerekli görüldüğü takdirde konsolosluk kişileri mülakat için çağırmaktadır. Bu durumda mülakata gidilmesi zorunlu olmaktadır. Genel olarak mülakat istenmemesi nedeniyle, firmamız aracılığı ile yapılan başvurular yeterli olmaktadır.

Marina Vize Başvuru Merkezi, İstanbul'da ikamet etmekte olan ve Kongo Demokratik vizesi başvurusu yapacak olan kişilere ofisten hizmet verebilmektedir. Ofise gelerek başvuru işlemlerini yapamayacak ve belge teslimatı yapamayacak kişiler ile İstanbul dışında yaşayan kişiler, kargo yoluyla başvuru ve evrak teslimatı yapabilmektedir. Yapılacak kargo teslimatlarında kargo ücretleri, başvuru yapacak olan kişilere ait olmaktadır.

Marina Vize Başvuru Merkezi (Yetkili Acenta)

 

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31
Mail: info@marinavize.com
Web: https://www.marinavize.com

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Büyükesat, Koza Sk. No:51, 06700 Çankaya/Ankara

 

T.C. Kinsaşa Büyükelçiliği

Adres: 18 Avenue Pumbu B.P.7817 Gombe – Kinshasa Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Telefon: +243 81 700 75 00 - +90 312 218 61 69 (Türkiye’den aramalar için)

 

 

 

Bu haber toplam 1135 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT