1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Klip Çekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Klip Çekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Klip Çekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

A+A-

Klip çekimi fiyatları nasıl belirlenir sorusuna cevap bulmak için klip çekimi için neler gerekmektedir sorusunu cevaplamalıyız:

Klip çekiminde en önemli unsur klip çekimi çalışmasını yapan klip yönetmenidir. Hangi sistem, kamera, ışık, kurgu, color araçları kullanılırsa kullanılsın klip çekilecek sanat eserine uygun bir kurguyu oluşturacak kişi ekibin başı olan yönetmendir.

Klip çekimi prodüksiyonu artık 8K-5K-4K ya da daha yüksek çözünürlüklü kameralarla rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Dijital kameraların fiyatlarının düşmesi klip çekimi fiyatlarını da oldukça düşürmüştür.

Klip çekimi çalışmasında öncelikle; yönetmen şarkıyı ve sözlerini anlayana kadar dinlemelidir. Bu özümseme yönetmenin zihninde oluştuğunda, yönetmenin hayal dünyasında müziğin uyandırdığı bazı imajlar oluşmaya başlar. Eserin sahibi ile söz ve imajlar konusunda mutabık olunduktan sonra görsel düşünmeye meyilli klip yönetmeni hangi kameranın, hangi kamera hareket aksesuarının kullanılacağını ekibiyle konuşarak belirler ve bu kurguya uygun mekan, model ya da diğer yardımcı araçlar temin edilir.

Klip çekimi çalışmasında fiyatlar yönetmenin kaşesi, kullanılan kamera, ışık ve model, mekan, araba, makyöz ve sanat danışmanı gibi prodüksiyon giderleri ve çalışan kişilerin ücretleri ile belirlenmektedir. Az mekanlı uygun bir klibin maliyeti 5.000TL’den başlamaktadır.

Firmalar için Tanıtım Filmi Kavramı

Firmalar tanıtım filmi hazırlamak veya hazırlatmak zorundadırlar. Bir müziğin kendisini reklam edebilmesi için nasıl bir müzik klibine ihtiyacı varsa firmalar da tanıtım filmine ihtiyaç duyarlar. Sadece büyük firmalar değil, şahıs firlmaları veya sanatçı ya kişiler de tanıtım filmi yaptırarak reklam-pazarlama faaliyetleri içerisindeki önemli bir eksikliklerini tamamlamış olurlar.

Tanıtım filmi bir sanatçı için müzik klibi parçalarından oluşan güzel enstantenelerden, bir sinema oyuncusu için oynadığı roller içinden alıntılardan, bir firma için de firmanın personel ve üretim merkezlerindeki görüntülerden yapılabilmektedir.

Tanıtım filmi fiyatları da aynı klip çekimi fiyatlarında olduğu gibi kullanılan kamera, ışık ve ses araçlarından tutun da yönetmen, görüntü yönetmeni kaşeleri ve çekim sürecine göre değişebilmektedir.

Tanıtım Filmi Fiyatları

Tanıtım videosu fiyatlarının ne kadar olacağı çekim sürecine göre belirlenir. Çekim süreci 1 gün olan bir tanıtım filmi ile 4-5 gün süren bir film arasında önemli bir maliyet farkı oluşmaktadır.

Klip çekimi fiyatları da çekim günü sayısına göre değişmektedir. Örneğin sadece İstanbul’da çekilen bir klip ile İstanbul-Adana- Antalya gibi farklı şehirlerde çekilen klibin fiyatları değişiklik gösterecektir.

Tanıtım filmi fiyatları, tanıtım videosu, tanıtım filmi ya da klip çekimi çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak için meyfilm’in deneyimli ekibine danışıp, kazançlı çıkabilirsiniz.

Bu haber toplam 2328 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT