1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. KINA GECESİ İLE MUTLU ANLAR
KINA GECESİ İLE MUTLU ANLAR

KINA GECESİ İLE MUTLU ANLAR

Kına organizasyonu düğünlerde, gelin kıza kına yakıldığı zaman yapılan eğlence. Kadınlara mahsus olan ve gelinin ailesi tarafından tertib edilen bu eğlence, asr-ı saadete (Peygamber efendimizin zamanı) kadar uzanan en eski İslam adetlerinden biridir.

A+A-

Kına organizasyonu düğünlerde, gelin kıza kına yakıldığı zaman yapılan eğlence. Kadınlara mahsus olan ve gelinin ailesi tarafından tertib edilen bu eğlence, asr-ı saadete (Peygamber efendimizin zamanı) kadar uzanan en eski İslam adetlerinden biridir. Bu yüzden yurdumuzun her tarafında umumiyetle çarşambayı perşembeye bağlayan gece yapılır. Şehir, kasaba ve köylerimizde yapılan kına gecesi organizasyonu uyulan adet ve gelenekler esasta aynıdır.

Ancak bazı yörelerimizde az çok farklılıklar göze çarpar.Eskilerden gelen bu adet  gelin olacak kızın eline kına yakılır. Kız evinde tertiplenen geceye oğlan evi, akraba ve komşular davet edilir.Gelişen dünya ile örf ve adetlerimizde değişti ve güzelleşti. Evlerde yapılan kına organizasyonu şimdi ise büyük salonlarda profesyonel ve uzman ekipler ile sizi hiç yormadan gelen misafirlerinize hizmet vermektedir.Kına sürüldükten sonra tülbentlerle bağlanır. Yakılan kınadan, gelinin kız kardeşleri de yakarlar. Daha sonra gelin kız odasına alınır, böylece kına gecesi organizasyonu sona erer. Oğlan evi veya misafirler uzak yerlerden gelmişlerse komşular tarafından misâfir edilirler. Kasaba ve köylerimizde hâlen değişik şekillerde devâm eden bu gelenek büyük şehirlerimizde hemen hemen târihe karışmak üzeredir.

YILLARCA SÜRECEK MUTLU ANLAR

Kına organizasyonu sadece geline yakılmayıp damada da kına yakılmaktadır. Anadolu’da evlenen erkeğe damat ya da güveyi denir. Damada yakılan kınaya da güveyi kınası adı verilir. Bu tören güvey evinde yapılır ve törene sadece erkekler katılır. Oğlana yakılacak kına genellikle kız evindeki törenden gönderilir. Kız evinde hazırlanan kınanın bir kısmı kıza yakılırken bir kısmı da bir tepsi üzerine konulup etrafı mumlarla süslenerek yanına konan baklava, çörek, börek vb. yiyecekle birlikte güveyi evine gönderilir

.

MUTLU KINA GECESİ

<Kına organizasyon töreni için toplananlar hocanın dua okumasından sonra yörelere göre değişen biçimlerde belli bir tören çerçevesinde ve eğlence ağırlıklı olarak kınayı yakarlar. Kimi yerlerde kına güveyinin avuç içine, kimi yerlerde serçe parmağına, kimi yerlerde sağ elinin tamamına kına yakılmaktadır. Kına yakılırken güveyinin avucunun içine arılık olsun diye arkadaşlarınca para koymak adettir. Ayrıca güveyinin eline kırmızı bir mendil sıkıştırılır. Sabah ilk gelen arkadaşı bu mendili alır.

Bu haber toplam 1561 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT