1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kıdem Tazminatı Hesaplama
Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı her işçinin en kadim haklarından biridir. Her işçi çalıştığı iş yerinden belirli bir periyotta çalıştığı müddetçe kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Kıdem tazminatı çalışan her işçinin merak ettiği ve ve bu konu hakkında araştırmal

A+A-

 

 

Kıdem tazminatı her işçinin en kadim haklarından biridir. Her işçi çalıştığı iş yerinden belirli bir periyotta çalıştığı müddetçe kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Kıdem tazminatı çalışan her işçinin merak ettiği ve ve bu konu hakkında araştırmalar yaptığı önemli bir konudur. Kıdem tazminatı hesaplama işlemi yapılması için bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri sağlamayan işçiler kıdem tazminatı alamaz veya almak için yasal başvuruda bulunamaz. Kıdem tazminati iş kanunu ile işçilerin korunduğu bir haktır. Bu hak ile birlikte işçi iş veren karşısında kanunlar ile korunmuştur.

Kıdem Tazminatı Alabilmek İçin Gerekli Kriterler

Her işçi her iş verenden kıdem tazminatı alacak diye bir durum söz konusu değildir. İş kanununun bu konu hakkında belirlemiş olduğu bazı kriterler vardır.

- İşçi bir iş yerinden kıdem tazminatı alabilmesi için en az 1 yıl süre ile o iş yerinde çalışması gerekmektedir.

- Kendi isteği ile bir iş yerinden ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz bunun için iş verenin işçinin işine son vermesi gerekmektedir.

- İşçi bir iş yerinde çalışırken iş verene zarar verebilecek davranışlarda bulunursa ve iş ahlakına uygun olmayan tavırlar ve davranışlar sergiler ise iş veren işçiyi tazminatsız işten çıkarabilmektedir.

- Askerlik çağına gelmiş bir işçi askerlik hizmeti zorunlu olduğundan iş verenden kıdem tazminatı alarak yine ayrılabilmektedir.

- Sigortalı çalışan her işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır.

- Emeklilik yaşı gelmiş bir işçi kıdem tazminatı alarak iş yerinden ayrılabilir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatının hesaplanma şekli yine iş kanunun belirlemiş olduğu hususlar üzerinden yapılmaktadır. Kıdem tazminatı ücreti hesaplama işlemi iscialacagihesaplamaprogrami.com sitesinden ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Bir işçi iş yerinde minimum 1 yıl çalıştığında iş veren tarafından işine son verilirse o işçi 2019 yılı itibari ile 6 bin 17 lira kıdem tazminatı alabilmektedir. Kıdem tazminatının bir yıllık ücreti 6 bin 17 lira belirlenirken bu ücret asgari ücret ile hesaplanmaktadır. Asgari ücretten daha fazla maaş alan bir kişi aldığı maaş üzerinden 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

 

Bu haber toplam 386 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT