1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. K@home ile okul öncesi evde eğitim başlıyor
K@home ile okul öncesi evde eğitim başlıyor

K@home ile okul öncesi evde eğitim başlıyor

Homeschooling, evde eğitim, evokulluluk... Bu kavramları daha önce duydunuz mu? Eğer bu kavramlar hakkında henüz fikriniz yoksa artık olması gerekiyor.

A+A-

Çünkü K@home ile bunları daha çok duyacağız gibi görünüyor. Okul öncesi eğitime alternatif bir model olan K@home nedir, nasıl uygulanır, hangi yaş grubu için uygulanır, hepsi soluksuz okuyacağınız yazımızda.

Dünya'nın birçok ülkesinde yasal olarak uygulanan evde eğitim modelini ülkemizde okul öncesindeki çağda bulunan çocuklar için uyarlayan K@home, günde sadece 1 saat evde eğitim ile daha özgür, daha mutlu, daha donanımlı çocuklar yetiştirebileceğimizi savunuyor.

Öncelikle zihnimizin içinde bir yolculuğa çıkalım ve yer edinen eğitim anlayışına bir bakalım. Eğitim-öğretim faaliyetleri okul adı verilen binalarda, her yıl değiştirilen ve empoze edilmeye çalışılan bir müfredatla, diploma sahibi öğretmenler tarafından, aynı yaş grubundaki kişilerin bir araya getirilerek oluşturulduğu sınıf adlı odalarda oluyor. Maalesef, sorgulamadan uzak, becerilere yönelik olmayan, konuşanların kara tahtalara yazıldığı, neden-niçin sorularının cevapsız kaldığı, yarış ortamının benimsendiği bir sistem içinde bugüne kadar geldik. Aileleler hep alternatif eğitim modelleri arayışı içinde oldu. Üstüne üstlük 12 yıl zorunlu eğitim ile 7 yaştan itibaren her çocuk günümüzde bu sistemin içine girmek zorunda bırakılıyor.

Ya okul öncesi... İşte bu noktada evde eğitim modelini uygulamak mümkün olabilir. K@home Evde Eğitim modelini uygulayarak günde sadece 1 saat eğitim ile çocuklarımızın erken çocukluk çağındaki ihtiyaçlarına fazlasıyla, cevap verebilmek mümkün görünüyor. Bilimsel olarak bir çocuğun karakteri 3 yaşına kadar belirginleşiyor ve 7 yaşına kadar tamamlanmış oluyor. Bu nedenle çocuklarımıza kazandırılacak ne varsa erken çocukluk döneminde verilmesi gerekiyor. Bunun için çocuklara kazandırılacak sosyal, duygusal, fiziksel, bilişsel yeteneklerde ailenin önemi bir kat daha artıyor. Daha fazla sosyal etkinlik, daha fazla kültürel faaliyet, daha fazla fiziksel aktivite, daha fazla yetenek, geliştirici çalışma için en önemli etken sağlam ve yakın çocuk-ebeveyn ilişkisi ile daha fazla zaman.

Evde eğitim faydaları nelerdir?

Yapılan hemen her araştırmada, evde eğitim alan çocukların okulda eğitim alan çocuklara göre akademik olarak daha başarılı oldukları saptanmıştır. Evde eğitim alan çocuklar günün 6-8 saati okulda olmak yerine, günde 1 saatte aynı eğitimi alarak daha fazla sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklere katılabilme imkanı bulmaktadır. Günümüzde artan şiddet ve güvensizlik ortamı yerine, evde eğitim sayesinde daha güvenli ve daha esnek fiziksel bir öğrenme ortamı oluşturulabilmektedir. Evde eğitim alan çocuklar, okullardaki gibi yaşa göre sınıflandırılmadıkları için farklı öğrenme stili ile kendi becerileri doğrultusunda yarış ortamına girmeyeden yaşayarak öğrenme imkanı bulurlar. Kısacası, evde eğitim alan çocuklar için sınıf=dünya, konu=yaşam, materyal=hayata ait herşeydir.

K@home, evde eğitim modelini uygulayacak olan ailelere, çocukların yaşlarına uygun şekilde aylık olarak eğitim programı, ev içi ve ev dışı faaliyetler, etkinlikler, yetenek geliştirici aktiviteler göndermekte ve ailelerin bu programı gün içinde toplamda sadece 1 saat uygulamasını önermektedir. Böylece, gün içinde akranlarına göe daha fazla sosyalleşme faaliyetleri yapabilmeye zamanları kalacaktır. Okula gitmedikleri için asosyal değil daha sosyal olacaklardır. Çocukların daha mutlu ve donanımlı olacak olmaları da cabası gibi görünüyor.

www.kahometurkiye.com

ka-home-ic.jpg

Bu haber toplam 1357 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT