1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer'de konuştu
Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer'de konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer'de konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede siyasi görüşü, dini, dili ne olursa olsun tüm vatandaşların ülkede adalet olmadığı konusunda mutabık olduğunu söyledi.

A+A-

Sarıyer’de düzenlenen ‘Yerel Yönetimler ve Adalet Sempozyumu’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede siyasi görüşü, dini, dili ne olursa olsun tüm vatandaşların ülkede adalet olmadığı konusunda mutabık olduğunu söyledi.

“Adalet için asla susmayacağız. Asla dilsiz şeytan olmayacağız” diyen Kılıçdaroğlu, son zamanlarda belediyelere yapılan operasyonlara değinerek, CHP’li belediyelerde yapılan görevden alınmaları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, ”Belediyelerimizin hesap veremeyeceği bir şey yok” dedi.

panel2-002.jpg

Sarıyer Belediyesi ve Ülke Politikaları Vakfı işbirliğiyle ‘Yerel Yönetimler ve Adalet Sempozyumu’düzenlendi. Grand Tarabya Oteli’nde gerçekleşen sempozyuma, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Ülke Politikaları Vakfı Başkanı Av. Hüseyin Karataş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Kent Bilimci-Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Ruşen Keleş konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü Ankara Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın yaptığı panele katılan belediye başkanları, yerel yönetimlerin temellerini konuştu.

ÜLKEDE ADALET YOK

Panelde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sözlerine ‘adalet’ vurgusu yaparak başladı. Ülkede adaletin bulunmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Yolun başında adaleti tuzla buz ettik” dedi. İlk önce yönetenlerin ‘adalet’ i bilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, siyasi görüşü, dini, dili ne olursa olsun tüm vatandaşların ülkede adalet olmadığı konusunda mutabık olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Adaletin iflas ettiği bir ülkede bırakın demokrasiyi, devlet yoktur. Bunlar birbirini tamamlayan kavramlardır. İşi ehline vermezseniz yani adalet dağıtma işini hakime vermezseniz ülkeyi başka bir noktaya taşırsınız” dedi.

HER YÖNETİCİ DENETLENMELİ

Son zamanlarda belediyelere yapılan operasyonlara değinen Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerde yapılan görevden alınmaları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, ”Belediyelerimizin hesap veremeyeceği bir şey yok. Devletin yönetiminde bir hiyerarşi vardır. Merkezi hükümet vardır, yerel yönetim vardır. Demokrasilerde her yöneticinin denetlenmesi gerekiyor. En önemli denetleyici unsur halkın kendisidir. Biz bundan şikayetçi değiliz. Belediye başkanlarının büyük bir kısmı ya görevden alındı ya yerine kayyum atandı ya da zorla istifa ettirildi. Demokrasilerde zorla istifa ettirilme diye bir şey var mı? Bir belediye başkanı görevinden istifa ederken dayanamıyor, ağlıyor” dedi. Kılıçdaroğlu “Adalet için yapmayacağımız şey yoktur. Biz asla susmayacağız. Asla dilsiz şeytan olmayacağız” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

panel3-001.jpg

ADALET: ÖZLEMLE ARADIĞIMIZ OLDU

Günümüzde halen yerel yönetim ve adalet konusunun konuşulduğuna dikkat çeken Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, “Gönül isterdi ki, 2018 Türkiye’sinde yerel yönetimi; Yerel Yönetim ve Sürdürülebilirlik, Yerel Yönetim ve Kalkınma, Yerel Yönetim ve Çevre, Yerel Yönetim ve Eğitim gibi çağdaş yerel yönetim gündem konularıyla tartışabilelim. Oysa biz yerel yönetim ve adalet tartışıyoruz. Sadece bu konunun seçimi bile bize aslında içinde bulunduğumuz günleri anlatıyor” dedi.

Konuşmasında Adalet Yürüyüşü’ne de değinen Başkan Genç, adaletin yerel yönetimler için de kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, “Genel Başkanımızın başlattığı Adalet Yürüyüşü’nde de gördük ki, “Adalet” toplumun her kesiminin özlemle aradığı bir olgu. Yerel yönetimler adalet olgusunun tam da merkezinde oturuyor. Dolayısıyla biz yerel yöneticiler bu anlayışı hakim kılmak konusunda ısrarlı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELER ETKİSİZ BIRAKILIYOR

Bugün Sarıyer’de açılan çocuklara kreş, öğrencilere dershane, gençlik merkezleri, yurt, yaşlılara hizmet evleri, kültür merkezleri, sağlık merkezleri vb. gibi alanların STK’lar ve halkın katılımı ile gerçekleştirildiğini dile getiren Başkan Genç, mevcut iktidarın yerel yönetim politikasını eleştirerek, “Bugün merkezi yönetim her geçen gün yetki alanlarını genişletme gayreti içindedir. Çıkarılan çeşitli yasalarla merkezi yönetim yerel belediyeyi etkisiz halde bırakabiliyor” dedi.

YARGI KİMSENİN UŞAĞI DEĞİLDİR

“Ülkemizde hukuk yas tutuyor” diyen Ülke Politikaları Vakfı Başkanı Avukat Hüseyin Karataş da, “Cezaevlerinde feryatlar ve açlık grevleri ile hukuk arıyorsak, özgürlükleri kısıtlanan insanlar hukuk arıyor ise hukuktan söz edemeyiz. Bugün Türkiye’de burada bunlar tartışılıyor ise, insanlar özgürlüklerinden yoksun kılınıyorsa hukukun tartışılması gerekiyor. Yargı kimsenin uşağı veya alt kadrosu değildir“ şeklinde konuştu.

panel1-002.jpg

ADALETSİZ POLİTİKALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Hükümetin yerel yönetimler karşısındaki duruşunu eleştiren Ankara Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın da, hükümetin yerel yönetimler üzerinde haksız, hukuk ve adaletsiz politikalar yürüttüğünü söyledi. Tüm bu yapılanların belediyeleri ve halka hizmeti engellediğini söyleyen Karayalçın, “Bu adaletsizlikler acı vericidir ve haksızlığın boyutlarını gözler önüne sermektedir” dedi.

ADALET KİTAPLARDA YAZAN BİRŞEY DEĞİL

Yerel yönetimlerde adaletin çok önemli bir olgu olduğuna dikkat çeken Kent Bilimci, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Ruşen Keleş de bunun nedenini ise belediyelerin yerel hizmet görevlerini yerine getirirken siyasi bir işlev üstlenmesi olduğunun altını çizdi. Prof. Keleş, “Adalet yalnızca kitaplarda yazan bir şey değildir” dedi.

KAYNAK DAĞILIMINDA DAHİ PARTİZANLIK YAPILIYOR

Yaklaşık 20 yıldır devam eden belediyecilik yaşamında merkezi yönetimin yanlış politikaları nedeniyle yaşadığı olumsuzlukları esprili bir dille katılımcılara anlatan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, hükümetin muhalefet partili belediyeler üzerinde kurduğu baskıdan söz etti. Büyükerşen “Kaynak dağılımında dahi partizanlık söz konusu” dedi.

SİT ALANLARINI İMARA AÇACAKLAR

Son olarak söz alan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de ilçe belediyesi olarak büyükşehir belediyesine bağlanınca birtakım sorunlarla karşı karşıya geldiklerini hatırlattı. Bu sorunların vatandaşa hizmet götürme noktasında sıkıntıların yaşanmasına neden olduğunu vurgulayan Gençer, ilçede SİT alanlarının imara açılması gibi bir tehlike ortaya çıktığını söyleyerek, “Biz doğayı korumakla yükümlüyüz. Buraları beton yaptırmayacağız” dedi.

Bu haber toplam 4124 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT