1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaymakamlık ve Fatih Koleji’nden örnek proje
Kaymakamlık ve Fatih Koleji’nden örnek proje

Kaymakamlık ve Fatih Koleji’nden örnek proje

Sarıyer Kaymakamlığı ve Boğaziçi Fatih Koleji “Sen yeter ki iste” adlı örnek bir eğitim projesine imza attı.

A+A-
Proje kapsamında Kaymakamlığa başvuran 130 ihtiyaç sahibi öğrenciye Anafen Dershaneleri’nde ücretsiz olarak Merkezi Yazılılara Hazırlık kursu verilecek.
 
Projenin tanıtımı Boğaziçi Fatih Koleji’nde gerçekleştirilen toplantında yapıldı. Toplantıya katılan Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin ile Boğaziçi Fatih Koleji Genel Müdürü Gazi Karslı, projenin amacı ile ilgili bilgi verip, ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının eğitimine olacak katkısının önemini belirttiler.

fatih4.jpg
 
Toplantıya Sarıyer Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak ile birçok mahallenin muhtarı, Anafen Dershaneleri Genel Müdürü ve Kaymakamlık Daire Müdürleri de katıldı. Ayrıca okul müdürleri ve öğrenci velileri de bulunarak bilgi edindi.

fatih2.jpg
 
GAZİ KARSLI: “ZENGİN YOKSUL ARASINDAKİ FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİ ORTADAN KALDIRMAK İSTEDİK”
Yoksul aile çocuklarının ücretsiz dershane hizmeti alabilmeleri için yaşama geçirilen proje ile ilgili bilgi veren Boğaziçi Fatih Koleji Genel Müdürü Gazi Karslı yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Ülkemizde öğrencilerin sınava hazırlanmaları ve bu yarışta başarılı olabilmeleri için mevcut sisteme ayak uydurmaları gerekiyor. Ancak herkesin ekonomik durumu aynı değil. Bir yanda saati 100 – 150 dolardan ders alan öğrenciler, diğer yanda bu imkanı bulamayan ve kendi olanaklarıyla hazırlananlar var. Her ne kadar ‘dershaneler kapatılacak, eğitimde fırsat eşitliği olacak’ dense de yine farklı şekillerde bu farklılık devam edecek. Bu nedenle ekonomik durumu iyi olan ailelerle, olmayan ailelerin çocukları arasında fırsat eşitsizliği ve dengesizliğin asgari düzeye çekilmesi için bu tür sosyal sorumluluk projelerinin yaşama geçirilmesi gerekiyor. Biz de sahip olduğumuz imkanları ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimiz için değerlendirmek istedik. Öğrenci seçiminde müdahil olmadık, Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz kendilerine gelen talepleri değerlendirdiler. Biz sadece mekan ve öğretmen desteği sağlayacağız, ayrıca Anafen dershaneleri de test sınavlarını geçekleştirecek. Bu sosyal sorumluluk projesini öğretmen arkadaşlarımızın gayretleriyle yıl sonuna kadar devam ettireceğiz. Biz çocuklarımızın bu yarışta geri kalmamaları için destek verirken, velilerden de çocuklarının bu imkandan yararlanmaları için onlara yön vermelerini bekliyoruz.”

fatih1.jpg
 
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÜLTEKİN: “GÜÇLÜ OKULLARDAN HER ÖĞRENCİ YARARLANAMIYOR”
 
Sarıyer Kaymakamlığı’nın öncülük ettiği dershane projesini ‘çok hayırlı bir iş’ olarak niteleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin ise konuşmasında Sarıyer’deki güçlü özel okullar ile iyi durumda olmayan devlet okulları arasında büyük bir uçurum olduğunu söyledi. Gültekin, “Güçlü okullar etraflarını surlarla çevirmiş, kendi dünyalarını yaşıyor, diğer okullardaki öğrenciler bu okullardan yararlanamıyor. Bu hem Sarıyer’de hem de İstanbul’da böyle, genelde aynı durum hakim. Fatih Koleji ve Anafen Dershaneleri’nin bu projeyle ilgili düşüncesine Kaymakamımız değerlendirip, sahip çıktı. Dershaneye gitmek isteyen öğrenciler ve o bilgilerden çocuklarının yararlanmasını isteyen velilerimizle temasa geçilerek, Sosyal Yardımlaşma Vakfı marifetiyle Anafen Dershaneleri tarafından kurs verilmesi sağlandı. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

fatih5.jpg
 
KAYMAKAM KARAMAN: “OKUMAK İSTEYEN ÖĞRENCİYE HER TÜRLÜ DESTEK SAĞLIYORUZ”
 
“Sen yeter ki iste” adıyla yaşama geçirilen projenin, okumak isteyen öğrenciye çok önemli bir eğitim imkanı olduğunu belirten Kaymakam Ömer Karaman ise, bunun çok hayırlı bir proje olduğunu söyledi. Kaymakamlık olarak her yıl 2 milyon TL’ye yakın paranın Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara dağıtıldığını ifade eden karaman, “Eğitim bir ülkenin en temel alt yapı hizmetidir. Biz de bu anlamda Sarıyer’deki eğitim olayının gelişmesi ve seviyesinin yükselmesi için çaba harcıyoruz. ‘Sen yeter ki iste’ adlı projede bu çabalardan bir örnek. Okumak isteyen öğrencinin, çocuklarını okutmak isteyen velinin her zaman yanındayız. Bu konuda kapımızı çalan hiçbir öğrenci ve velimizi geri çevirmedik. Her türlü yardımı yaptık, yapıyoruz” dedi.

fatih3.jpg
 
“TÜM OKULLAR SARIYER İÇİN SEFERBER OLACAK”
 
Bu projenin tüm Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini söyleyen Kaymakam Ömer Karaman, bu anlamda imkanlarını ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının yararlanması için kullanan Fatih Koleji ve Anafen Dershaneleri’ne teşekkür etti. Karaman Sarıyer’deki eğitim-öğretimin kalitesinin yükselmesi için marka değeri yüksek olan özel okullar ile devlet okullarının müdürlerini önümüzdeki günlerde ortak bir toplantıya çağıracaklarını ve potansiyellerinin hepsini Sarıyer için harcamaları için bir zemin hazırlanacağını ifade etti.
Bu haber toplam 3107 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT