1. HABERLER

 2. SEKTÖREL

 3. Karabuğdayın Faydaları ve Grecka Diyeti
Karabuğdayın Faydaları ve Grecka Diyeti

Karabuğdayın Faydaları ve Grecka Diyeti

Ülkemizde çok fazla tüketilmeyen haliyle de ismi ve faydaları az bilinen bir besindir karabuğday.

A+A-

İsminden dolayı karabuğdayın tahıl grubundan bir besin olduğu düşünülür fakat bu yanlıştır. Karabuğday sebze grubuna dahil olan bir besindir. Görüntü olarak kahverengi ve üçgen şeklindedir. Karabuğday Rusya, Ukrayna, Polonya ve Japonya gibi ülkelerde üretilir ve de sıklıkla da tüketilir. Bu ülkelerin geneline baktığımızda obezite problemine de neredeyse hiç rastlanmaz. Karabuğday içerisinde glüten bulundurmaz ve grecka diyeti tavsiyesidir.  Konuya girmeden önce greçka diyeti yapmak isteyenler öncelikle http://grecka-diyeti.com/ adlı sitedeki makaleyi de okumasını önerebiliriz.

Karabuğdayın faydalarından bahsedecek olursak;

 • Protein açısından son derece zengin bir besin kaynağıdır.
 • Lif oranı oldukça yüksek bir gıdadır.
 • Lif oranının yüksekliği sayesinde sindirimi kolaydır ve bağırsakları çalıştırır.
 • Kabızlık probleminizin önüne geçer.
 • Açlık duygunuzu bastırmakta son derece etkilidir.
 • Kilo vermenize veya ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Yağ oranı oldukça az olan nadir protein kaynaklarındandır.  Bu özelliğiyle karabuğday kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir.
 • Kan şekerinizi düzenler. Ani açlık krizlerinizin önüne geçer.
 • Kan şekerinizi düzenlemesi özelliği sayesinde diyabetinizi kontrol altına alır.
 • Karabuğday içerisinde yüksek oranda magnezyum bulundurur. Bu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler, insülün salınımını azaltır.
 • İçeriğindeki kolin karaciğere son derece faydalıdır.
 • Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kan damarlarınızı korur ve kan akışınızı düzenler.

Yukarıda saydıklarımız karabuğdayın saymakla bitmeyecek faydalarından sadece bazılarıdır. Karabuğdayı tüketin ve sevdiklerinizi tüketmeye teşvik edin.

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı yani glüten entropatisi, bağırsaklarda besin emilimini sağlayan sistemin bozulması ile yiyeceklerdeki besinin emilememesi ve ince bağırsakta hasarlar oluşmasına neden olan bir sindirim hastalığıdır.

Belirtileri, küçük çocuklarda kusma, karın bölgesinde şişkinlik, ishal, kemik zayıflığı ve nedeni anlaşılamayan karaciğer rahatsızlıklarıdır. Çölyak hastaları buğdaya, arpaya, çavdara, yulafa karşı duyarlıdırlar. Bu besinlerin içerisinde bulunan proteine vücutları tahammül edemez. Çölyak hastaları glüten içeren bir besin tükettiklerinde ince bağırsakları zarar görür. Çölyak hastalarının güvenle tüketebileceği bir besin olan sıfır glütenli karabuğday, grecka diyeti ana besin ögesidir. Bu sebeple bu diyet tam çölyak hastalarına göredir.

Çölyak Hastalığı Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Çölyak hastalığının kesin tanısı konusunda uzman bir hekim tarafından konulmalıdır. Çölyak hastalığı Gastroenterologların uzmanlık alanına girmektir. Bu uzmanlar tarafından yapılacak taliller ve ince bağırsak biyopsisi ile hastalığın kesin tanısı konulabilir. Bu hastalık maalesef ki genetik bir hastalıktır. Hastalık bazen bir ameliyat, bir rahatsızlık, hamilelik gibi durumlarla nüksedebileceği gibi bazen de doğumla beraber aktif olabilir.

Hastalığın tedavisi, size uzman bir hekim tarafından tavsiye edilecek, içerisinde glüten barındıran besinlerden uzak durmaktır. Bu ürünlere aranıza koyduğunuz mesafe maalesef ki dönemsel bir mesafe değildir, bir ömür boyunca glüten içeren besinlerden uzak durmak şarttır. Çölyak hastaları glütensin makarnalar, ekmekler, unlar, pastalar, börekler, bisküviler tüketebilirler.
Karabuğdan ve faydaları ile ilgili bilgi verdikten sonra şimdi sizlere bir hatırlatmada bulunmak isteriz. Eğer greçka diyeti yapıyorsanız ve bununla ilgili bir ürün arıyorsanız aradığınız özellikteki
greçka diyeti kullanımı ile bilgiyi lütfen araştırarak alınız. Özellikle net üzerinden yapacağınız siparişlerde dikkatli olmanızı öneririz. Orijinal olmayan ürünleri satın almayınız.

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT