1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kamu İhale Hukuku Nasıl Öğrenilir?
Kamu İhale Hukuku Nasıl Öğrenilir?

Kamu İhale Hukuku Nasıl Öğrenilir?

Hukukun zor dallarından biri olan kamu ihalelerine dair her şeyi rahatlıkla öğrenmeniz Hakkakul ile mümkün.

A+A-

Kamunun ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ihaleler yoluyla sağlanmaktadır. Daha önce Devlet İhale Kanunu uyarınca gerçekleştirilen bu ihaleler, Avrupa Birliği’ne uyum yasaları çerçevesinde Kamu İhale Kanunu’nun kabul edilmesi ardından bu Kanun’a göre gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Her ne kadar kamu alımları yeni Kanun’a göre yapılmakta ise de yeni Kanun’da satış, kiralama gibi hususlar düzenlenmediğinden bu işlemler açısından eski Kanun halen yürürlüktedir.

Kamu ihaleleri daha önce İdare Hukuku’nun bir alt başlığı olarak incelense de, gün geçtikçe artan önemi karşısında ayrı bir hukuk dalı olarak incelenmeye başlanmıştır. Binlerce kamu kurumunu, şirketi doğrudan ilgilendirmesi ve milyarlarca liralık alımların gerçekleştirilmesi bu alanın önemini ortaya koymak için yeterli nedenlerdir. Gelinen noktada, bu alana ilişkin çok önemli organizasyonlar gerçekleştirilmekte ve yine çok sayıda önemli akademik çalışma kaleme alınmaktadır.

Kamu İhale Hukuku yukarıda belirtilen önemi karşısında birçok hukuk fakültesinde ders olarak okutulmaya da başlanmıştır. Bu derslerde öğrencilere ihalelere ilişkin tanımlar, ihale prosedürleri, ihalelerdeki yeterlik kuralları, idari başvurular, dava süreçleri ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Alanın dinamik yapısı ve önemi bu alanda çalışmaya başlayan, ilgilenen kişi sayısını da artırmıştır.

Bu haber toplam 901 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT