1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaçak Plaza Sarıyer meclisine geliyor
Kaçak Plaza Sarıyer meclisine geliyor

Kaçak Plaza Sarıyer meclisine geliyor

Maslak 154 adadaki 9 gökdelenin yasallaştırılması Sarıyer Belediye Meclisi’ne geliyor...

A+A-

Seçime 9 ay gibi kısa bir süre kala, şaibelerin odağındaki Kaçak Plaza’nın da içinde bulunduğu Maslak 154 adada bulunan 9 gökdelenin yasallaştırılması ile ilgili plan tadilatı Sarıyer Belediye Meclisi’ne geliyor.

 
Gecekondu bölgelerindeki vatandaşlar evlerine çivi bile kaçamazken, Kaçak Plaza olarak bilinen Windowist Tower’ın da  içinde yer aldığı Maslak Mirgün Mahallesi’ndeki 154 adada bulunan 9 gökdelenin yasallaştırılması ile ilgili plan tadilatı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden sonra şimdi de Sarıyer Belediye Meclisi’ne geliyor. Şaibelerle dolu plan tadilatı daha gündeme gelmeden birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. İBB Meclisi’nde “Ret” oyu kullanarak plan tadilatına karşı çıkan Şükrü Genç ve CHP’li İBB meclis üyelerinin Sarıyer’de nasıl davranacakları şimdiden merak konusu oldu.

CHP’lilerin tavrı, bu konuda Sarıyer’de yüklü miktarda para alındığına yönelik şaibe iddialarını da netleştirecek.

windowist_tower_sariyer_2.jpg
 
Şaibe iddiaları uzun süre konuşulmuştu 
Hatırlanacağı gibi kaçak plazanın yasallaştırılması ile ilgili Sarıyer’de yüklü miktarda paraların teklif edildiği yönünde iddialar ortaya atılmıştı. MHP Meclis Üyesi Osman Güloğlu’nun bu iddiaları üzerine CHP’li bazı meclis üyeleri ve CHP İlçe Yönetimi şaibelere karışmamak için konuya muhalefet etmişlerdi. Çıkan krizden dolayı Şükrü Genç, belediye meclisini toplayamamış ve Sarıyer’de büyük bir güven kaybetmişti. Şaibe var mı, yok mu? soruları kamuoyunda aylarca tartışılmıştı. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in kaçak plazanın sahipleri ile yaptığı gizli görüşmeler de deşifre olmuştu. Ve tüm bu iddiaları sadece Sarıyer’in tek tarafsız gazetesi olan Sarıyer Manşet Gazetesi gündeme taşımıştı.

Şükrü Genç Sarıyer’de ‘evet’ mi yoksa ‘hayır’ mı diyecek?
Önümüzdeki hafta bu maddenin Sarıyer Belediye Meclisi’ne gelmesiyle Kaçak Plaza üzerinden yüklü miktarda şaibelerin dönüp, dönmediği de ortaya çıkmış olacak. Bu noktada Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu CHP’li İBB meclis üyelerinin kullanacakları oy bu durumu belirleyecek. CHP grubunun şerh koyduğu 154 ada için İBB’de ‘Ret’ oyu kullanan Belediye Başkanı Şükrü Genç, Gökan Zeybek, Ali Rıza Yılmaz, Seher Suaydın ve Timur Göksoy Sarıyer’de ‘evet’ mi yoksa ‘hayır’ mı diyecekler?

Gözler şimdi bu isimlerin Sarıyer’de kullanacakları oya çevrildi. Bu isimlerin verecekleri cevap bir bakıma şaibe iddialarını da ya doğrulayacak, ya da yalanlamış olacak. Sonuç İBB’de ‘ret’ Sarıyer’de ‘evet’ olursa, iddiaların haklılığı da ortaya çıkmış olacak. Yani CHP’lilerin İBB’deki grup kararına aykırı hareket edip, Sarıyer’de bu maddeye karşı “evet” oyu kullanmaları daha önce ortaya atılan yüklü miktarda para alındı gibi şaibeli iddiaları da kabul etmeleri anlamına gelecek.

CHP’liler plan tadilatlarına tepkili!  
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelere, “Parsel bazındaki plan tadilatlarından uzak durun” uyarısına rağmen, CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin hizmetten çok inadına bu tür şaibeli plan tadilatlarıyla oyalanmasına partililerde tepki gösteriyor. Sarıyer’de gecekondu bölgelerindeki vatandaşlar evlerine çivi bile kaçamazken, Sarıyer Belediyesi’nin sermaye gruplarının güçlü olduğu yerlerde yapılan her şeye olur vermesi ise partililer arasında farklı bir tartışma konusu.  

Parti grupları hangi yönde oy kullanacak?
Ayrıca seçime 9 ay gibi kısa bir süre kala tartışma dolu bu maddenin belediye meclisine getirilmesine CHP grubundan da çok sayıda meclis üyesi sıcak bakmıyor.  Eczacıbaşı’nın plan tadilatında okul ve cami sözü karşılığında “evet” oyu kullanan MHP grubunun burada takınacağı tavırda merak konusu. Bilindiği gibi bu konudaki şaibe iddialarını MHP Meclis Üyesi Osman Güloğlu gündeme getirmişti. Ayrıca 13 meclis üyesi bulunan AK Parti grubunun hangi yönde oy kullanacağı ise henüz bilinmiyor. 
İBB’den 1/5000’lik planları geçen 154 ada için Sarıyer Belediye Meclisi İmar Komisyonu’nun hazırlayacağı 1/1000’lik rapor da büyük bir önem taşıyor.  

Daha önce olduğu gibi bu gelişmeleri de en doğru ve en hızlı şekilde sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Güloğlu’ndan şok iddia
 
CHP’de Kaçak Plaza gerginliği
 
Şükrü Genç’ten sansürlü savunma
 
İşte KAÇAK PLAZA gerçeği
 
Şükrü Genç’e Kaçak Plaza çağrısı
Bu haber toplam 7622 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

5 Yorum