1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Jel Akü Kullanım Alanları Nelerdir?
Jel Akü Kullanım Alanları Nelerdir?

Jel Akü Kullanım Alanları Nelerdir?

A+A-

Enerji kullanım bedelleri arttıkça, çoğu yatırımcı veya bireysel kullanıcılar enerji üretimi için yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldi. Bu enerji kaynaklarını daha verimli kılmak adına da jel akü gibi, enerji depolama ihtiyacını yüksek verimle, daha kullanışlı bir şekilde, sorunsuz sağlayacak olan aküler üretildi. Üretilen enerjiyi depolamada kullanılan akülerin son birkaç yıla kadar kullanılan kurşun asit akü türünde olması birçok sorunu beraberinde getirmekteydi. Kuru asit akülerin jel akülere kıyasla birçok dezavantajı bulunması nedeniyle kullanım alanları daraldı, özellikle solar sistemler gibi enerji sistemlerinde jel akülerin tercih edilme oranı arttı. Jel akülerin kurşun asit akülere kıyasla daha yüksek performans sağlaması kullanım alanının günden güne de artmasını sağladı.

Jel akü kullanım alanları yenilenebilir enerji sistemleri, telekomünikasyon sistemlerinden, yer temizleme araçlarına, tekerlekli sandalyeler, tekne ve karavanlara, golf araçları, mobil alışveriş alanlarına kadar epey geniş bir yer tutar. Elektronik cihazlar ve enerji sistemlerinin tümünde sorunsuz ve yüksek verimde çalışması nedeniyle kullanım alanları hala artmaya devam etmektedir.

Avantajları Nelerdir?

Jel aküler hiçbir şekilde bakım ihtiyacı olmayan, saf su eklemesi gibi ekstra bir işlem gerektirmeyen çeşitler olduklarından ‘bakımsız tip akü’ olarak adlandırılır. Kurşun asit akülere kıyasla çok daha güvenlidir çünkü jel akülerin çalışması dönüşüm prensibine dayalıdır. Yani akü içindeki gaz faza geçen elementler zaman içinde yoğunlaşarak kimyasal reaksiyona dahil olur ve herhangi bir kayıp olmadan, yüksek basınçlı özel valf sistemi sayesinde güvenilirliği sağlayan sistemle kullanılırlar.

Jel akülerin özel valf sistemi sayesinde yalnızca yüksek basınçta açılmaları, aküden gazların uzaklaşması ve verimin düşmesini önler. Gaz çıkışının oluşması yalnızca yüksek basınca erişilmesiyle mümkün olur. Normal şartlarda herhangi bir gaz çıkışının olmamasının nedeni ise gazların tepkimesinin devam etmesidir.

Jel akülerin verim oranı %80 değerindedir ki bu değer kurşun asit akülerde %50 mertebesinde kalmaktadır. Jel akü fiyatları kapasiteye göre değişse de 100 Ah kapasiteli jel aküde %80’e ulaşan verim sayesinde 450 defa şarj ve deşarj edilebilir.  Bu da kapasitesi ne olursa olsun jel akünün maksimum verimle kullanım sağlar. Bu oran sayesinde jel akülerin maksimum kullanılabilir kapasitesi 100 Ah2’lik bir jel aküde 80 Ah şeklinde epey yüksek bir orandadır.

Jel akülerde sıvı elektrolit olmadığından akma, sızdırma durumu söz konusu değildir. Dolayısıyla akma ve sızdırma nedeniyle çevreye ve kişiye zarar verme ihtimali de yoktur. Bu akü çeşidine adını veren, akma ve sızdırma sorununu ortadan kaldıran da sülfürik asidin belli bir oranda silikayla karıştırılıp jel kıvamına getirilmesidir.

Jel akülerin bu kadar tercih edilmesinde etkili olan diğer özellikleri arasında yüksek sıcaklığa ve soğukluğa, aşınmaya, titreşime, sıvı temasına çok dayanıklı olmalarıdır. Bu sayede jel akü kullanım ömrü de kurşun asit akülere göre çok daha uzun olduğu için, yüksek performanstan yıllarca sorunsuz şekilde yararlanılır.

Fakat akü seçimi konusunda doğru bir karar vermek için fiyatına bakılmaksızın tercihi jel aküden yana kullanmak gerekir. Bir yenilenebilir enerji sisteminde aküde sorun yaşanması halinde sistemin işleyişi de aksayacak, belki performans düşmesi hatta sistemde arıza meydana gelmesi gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Jel akü kullanımı sayesinde bu riskler alınmamış olur. Jel akü fiyatları, diğer akü fiyatlarına kıyasla daha yüksek olsa da sağladığı performans ve uzun süreli kullanım sayesinde bütçeyi daha hesaplı kullanmanın bir yoludur. Kapasitenin yanı sıra marka ve menşei ülkeye göre de jel akü fiyatları değişiklik gösterir.

Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT