1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İşte tutuklamaların nedeni
İşte tutuklamaların nedeni

İşte tutuklamaların nedeni

Sarıyer Belediyesi’ne yapılan rüşvet operasyonundan sonra 4 kişinin neden tutuklandığını yine ilk kez Sarıyer Manşet açıklıyor.

A+A-

Başkan Yardımcısı Recep Yel, Zabıta Müdürü Semra Kartal ve İşadamı Rıfkı Fahrettin Ataş’ın, Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Ümit Özdemir’den Sarıyer’deki villasının tadilatı için 50 bin dolar para aldıkları ve bu para alışverişi sırasında teknik takibe takıldıkları, Yılmaz Tank’ın ise Bahçeköy olayından dolayı tutuklandığı ortaya çıktı.

3 kişi teknik takibe takıldı
Aldığımız bilgilere göre; Ümit Özdemir’in Sarıyer’de bulunan villasının tadilatı için, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in eski şirket ortağı Rıfkı Fahrettin Aktaş devreye girdi. Rıfkı Fahrettin Aktaş, Zabıta Müdürü Semra Kartal’a yönlendirildi. Telefonda Semra Kartal ile Aktaş konuyla ilgili pazarlık yaptı. Aktaş, Semra Kartal’a 30 bin dolar önerdi. Semra Kartal bu rakamı kabul etmeyerek, 50 bin dolar istedi ve bu rakamda anlaşıldı. Anlaşmadan sonra Kartal, Rıfkı Fahrettin Aktaş’a “Recep Yel yanımda, parayı ona verirsin” dedi. Bu konuşmaların ardından villanın tadilatının yapılmış olması, paranın ise belediyede herhangi bir kaydının olmaması sıkıntı yarattı. Ancak Recep Yel ve Semra Kartal’ın ifadelerinde bu parayı sponsorluk kapsamında istediklerini söyledikleri belirtiliyor. Baskın sırasında, içerisinde para alışverişlerinin kayıtlı olduğu ve Recep Yel’e ait bir de ajandanın ele geçirildiği gelen bilgiler arasında.

Öte yandan bunun dışında Bahçeköy olayından sonra başlatılan teknik takibe takılan birçok konuşmanın olduğu ve olayların başka sonuçlara ulaşacağı söyleniyor.

Yılmaz Tank, Bahçeköy olayından tutuklandı
Operasyon kapsamında gözaltına alınan Yılmaz Tank ise Bahçeköy’de toplanan paralarla ilgili tutuklandı. Tank’ın ifadesinde parayı kendisinin almadığını ancak, Mahmut Yalçın’ın Bahçeköy sorumlusu olması için Başkan Yardımcısı Şinasi Yalçın ile birlikte öneride bulunduklarını söylediği belirtiliyor. Ayrıca Mahmut Yalçın’ın suç duyurusunda bulunmasından sonra Yılmaz Tank’ın Belediye Başkanı Şükrü Genç ile 600’e yakın telefon görüşmesi yaptığı da belirtiliyor.

Yılmaz Tank fişleme mi yaptı?
Ayrıca ANAP döneminde Bahçeköy’de belediye meclis üyesi olan Yılmaz Tank’ın orada çalışan personeli siyasi görüş olarak tanıdığı ve CHP’nin Sarıyer’de belediyeyi kazanmasından sonra bu kişilere yönelik fişleme yaptığı ve bu fişlemeler ile ilgili de savcılığa belge verildiği iddia ediliyor. Ayrıca bu fişlemelere göre bu kişilerin ağır işlerde çalıştırılmak üzere belediyenin sürgün yerlerine gönderildikleri, bu konuda çok sayıda personelin de şikâyetçi olduğu belirtiliyor. Ayrıca Savcılığa CHP’li bazı çalışanların zarf içinde maaş aldığı ve bu maaşların kayıtlarda olmadığı da söylediği gelen bilgiler arasında.

Yalçın ve Atalay’a Bahçeköy soruldu
Hatırlanacağı gibi gözaltılar sırasında belediye başkan yardımcıları Şinasi Yalçın ve Sevgi Atalay da ifade vermişti. Alınan bilgilere göre, iki başkan yardımcısına da Bahçeköy olayı ile ilgili sorular soruldu.

Konuyla ilgili aldığımız bilgileri aktarmaya devam edeceğiz…

Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT