1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte Eczacıbaşı'na sağlanan rant
İşte Eczacıbaşı'na sağlanan rant

İşte Eczacıbaşı'na sağlanan rant

CHP Sarıyer belediye meclis üyelerini ikiye bölen Eczacıbaşı ile ilgili yapılan plan tadilatının perde arkasını açıklıyoruz...

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı plan tadilatı ile Eczacıbaşı’nın Zekeriyaköy’de yapacağı projeye 100 milyon doların üzerinde rant sağlandığı iddiası CHP Sarıyer belediye meclis üyelerini ikiye böldü.

Eczacıbaşı Grubu’nun Zekeriyaköy’de yapacağı Ormanada projesi ile ilgili kıyak sayılabilecek plan tadilatı CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyelerini ikiye böldü. CHP’li meclis üyelerinin neredeyse yarısı plan bu tadilatına karşı oldukları için meclis toplantısına katılmazken, maddenin görüşüldüğü sırada AK Parti Meclis Üyeleri de meclisi terk etti. MHP’nin desteği ile geçebilen madde geride birçok soru işareti bıraktı.

Belediye Eczacıbaşı’na 100 milyon dolarlık rant sağladı
Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen plan tadilatı ile Eczacıbaşı’nın 100 milyon doların üzerinde kar sağladığı belirtiliyor. Alınan bilgilere göre, yeşil alan ile villaların yapılacağı alanın yerleri değiştirildi. Değişiklikte manzaralı olan yeşil alan dere olarak bilinen atıl yere taşınırken, lüks villaların yapılacağı alan da manzaralı yere çekildi. Bu değişiklik sayesinde Eczacıbaşı önemli derecede avantaj sağladı. Bölgedeki gayrimenkul işletmelerine göre, derede yapılacak olan bir villanın değeri 500 bin dolar civarında olabileceği tahmin edilirken değişiklikle beraber villaların değeri 3 milyon dolara kadar çıktı. Bu durumda ayrıca derede inşaat yapmaktan kurtulan Eczacıbaşı büyük bir maliyetten de kurtulmuş oldu. Eczacıbaşı’nın yapılan bu değişiklikten 100 milyon dolardan fazla kar sağladığı belirtiliyor.

9 CHP’li meclise neden gelmedi?
Plan tadilatına karşı çıkan CHP’li 9 meclis üyesi hafta boyunca ikna edilmeye çalışıldı ancak projenin kişisel çıkarlardan öteye gitmediğini halka bir fayda sağlamadığını düşündükleri gerekçesiyle toplantıya katılmadılar. CHP grubundan gelen bilgilere göre hafta arasında yapılan toplantıda hararetli tartışmalar yaşandı. Projeye tepkili bu meclis üyeleri, projenin Sarıyer’de hayata geçmesinin gecekonduda oturan vatandaşları sıkıntıya sokabileceğini belirterek Maden Dereiçi Mahallesi’ni örnek gösterdiler ve bu projeden alınan rantın siyasetçilere değil bu vatandaşların sorunlarını çözmede kullanılması ve halka yansıtılması gerektiğini söylemesi üzerine tansiyon yükseldi. Olayların bu şekilde gelişmesi üzerine meclis üyeleri grup kararı alınmaması için toplantıya gelmediler. AK Parti grubu ise ilgili madde görüşüldüğü sırada meclisi terk etti. Madde mecliste 3 üyesi bulunan MHP’nin desteği ile geçti. İmar Komisyonu’nda yer alan AK Parti Meclis Üyesi Yakup Güngör Mutlu da kendi grubuna katılmazken, CHP’li Oğuz Güney de toplantıya gelmedi.

AK Parti Sarıyer ilçe Başkanı Hüseyin Özdemir, oylama yapılırken yeterli çoğunluğun olmadığını ve usulsüzlük yapıldığını belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Sarıyer Belediyesi'nden açıklama
Eczacıbaşı'ndan açıklama

Bu haber toplam 1431 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum