1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İstanbul'da Yatırım Yapılacak Yerler
İstanbul'da Yatırım Yapılacak Yerler

İstanbul'da Yatırım Yapılacak Yerler

Türkiye'nin "mega kent" ünvanına sahip olan tek şehri İstanbul, gayrimenkule yatırım yapmak isteyenler için her zaman dinamik ve geleceğe dönük fırsatlar sunuyor.

A+A-

Yakın bir geçmişe kadar yatırım için arsa ve konut alacak olanlara İstanbul'un merkezi noktaları öneriliyorken, hızlı ve yoğun şekilde artan nüfus ve projeler, yatırımcıları artık İstanbul'un çevresine yöneltiyor. Bu yüzden İstanbul'da yatırım yapılacak yerler konusunda köklü değişimler meydana gelmiş durumda.

Yatırımlar Kuzeyde Yoğunlaşacak

İstanbul'un güneyine kayan yerleşim sonucunda geçmişte yapılan yatırımlar çoğunlukla Bakırköy, Küçükçekmece ve Maltepe gibi merkez çevresindeki yerler üzerineydi. Ancak nüfus ve proje bakımından doyma noktasına ulaşan bu yerler, yatırımların kuzeye doğru kaymasına sebep oluyor.

Ardı ardına açıklanan 3. köprü, 3. hava limanı, Kuzey Marmara Otoyolu gibi projeler yatırımcıların dikkatini tamamen İstanbul'un kuzeyine yoğunlaştırmış durumda. Yatırım açısından değerlenecek bazı kuzey ilçeleri ise; Sarıyer, Arnavutköy, Çatalca, Ümraniye Sancaktepe, Pendik ve Tuzla.

Arnavutköy ve Sancaktepe Yükselişte

3. köprüye ve geçiş güzergahına yakınlıklarıyla dikkat çeken Arnavutköy ve Sancaktepe, yatırımlardan üst seviyede nasibini alacak olan iki ilçe. Ayrıca 3. köprünün Avrupa Yakası kısmında ulaşım projeleriyle şehir merkezine entegre hale getirilecek ve nüfusu yaklaşık 1 milyona ulaşacak olan yeni bir kentin oluşacağı düşünülüyor. Hali hazırda özellikle konut projeleri açısından değerlenmeye devam eden diğer iki ilçe ise; Tuzla ve Pendik.

İstanbul’un kıymetli yerlerinde yer alan konut projelerini incelemek için http://www.istanbulinvestments.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konut Almak İsteyenler Bu 10 Noktaya Dikkat Etmeli!

Yatırım amaçlı arsa ve konut almak isteyenler için lokasyonlar bazen değişiklik gösterebiliyor. Arsa açısından olmasa da konut yatırımı açısından değerlenen yerler arasında Halkalı, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Sultangazi, Arnavutköy, Çekmeköy, Sancaktepe, Tuzla ve Pendik bulunuyor.

İki Farklı Yatırım Şekli

İstanbul'da giderek artan nüfus yaşam alanlarındaki anlayışı da farklılaştırıyor. Bu yüzden şimdilik mantıklı bir yatırım gibi görülmese de 1+0 ve 1+1 daireler ilerleyen zamanlarda oldukça ilgi görecek.

Özellikle daha merkezi noktalardan arsa veya konut almak isteyenler ise kooperatif tarzı ortaklık yöntemiyle bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Ortaklık yöntemi Türkiye'de çok fazla gelişmiş bir yatırım yöntemi olmasa da özellikle merkezi noktalardan grup şeklinde kişi başı daha az ücret ödenerek alınan arsalar, konut projelerine dönüştüğünde oldukça karlı sonuçlar doğuruyor.

Konut projelerinde strateji belirli bir müşteri kitlesi oluştuğu anda fiyatları giderek arttırmak yönünde olduğu için projelerin her zaman ilk dönemleri dikkate alınmalı. Eğer proje belirli bir aşamaya gelmişse, baştaki fiyatlara göre daha yüksek ücretler talep ediliyor olabilir.

HABERE YORUM KAT