1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İstanbul'da Denenmesi Gereken Geleneksel İçecekler
İstanbul'da Denenmesi Gereken Geleneksel İçecekler

İstanbul'da Denenmesi Gereken Geleneksel İçecekler

İstanbul tarihi ile yerli yabancı herkesin ilgisini çeken bir şehirdir.

A+A-

İstanbul tarihi ile yerli yabancı herkesin ilgisini çeken bir şehirdir. Bu şehre özel olanların listesini yapmaya kalkmak bile neredeyse imkansızdır. İstanbul’da Arnavut kaldırımlarda yürümek, Nevizade’ye çıkmak, Eminönü’nde amaçsız dolaşmak bile şehre özel aktiviteler olduğundan dolayı bu şehre geldiğiniz andan itibaren macera başlar. Her anlamda etkileyici olan bu maceraya eşlik eden güzel bir atmosferle birlikte lezzetli yiyecek ve içecekler de İstanbul’un güzelliğine eşlik eder. İstanbul’da denenmesi gereken pek çok geleneksel içecek vardır. Bu lezzetleri araştırmak, yerinde deneyimlemek ise İstanbul’a ayrı bir güzellik katar.

 

Boza

 

Koyu kıvamı, mayhoş tadı ve kış gecelerinin vazgeçilmezi olması ile dikkat çeken boz uzun yollardır Türk mutfağının sevilen lezzetleri arasında yer almaktadır. Selçuklu döneminde bekni olarak da bilinen bu içecek darı, buğday, pirinç veya arpadan yapılır. Mevsimlik bir içki olan boza kışın tüketilen ve kış gecelerinde sokakta gezen bozacıların sattığı geleneksel bir içkidir. Bozanın tarihine bakıldığında M.Ö. 4. yüzyıldan beri var olduğunu söylemek mümkündür. Boza Eski Yunan, Roma, Kırım, Kafkasya, Türkistan, Mısır ve Arabistan gibi farklı coğrafyalarda yapılan bir içecektir. Osmanlı dönemine bakıldığında bozanın en çok Edirne, Bursa, Amasya ve Mardin illerinde üretildiği görülmektedir. Evliya Çelebi’nin notlarına bakıldığında 17. yüzyılda İstanbul’da çok sayıda boz satan insan ve dükkan olduğu bilgisine ulaşmak mümkündür. Bozanın besleyici ve ısıtıcı özelliğinden dolayı bir dönem orduda kullanıldığı da bilinmektedir.

 

Salep

 

Salep oldukça değerli bir bitkidir. Kökünde iki adet yumdur bulunduran bu bitkinin çok çeşidi bulunmaktadır. Salepotu kırmızı ve mor çiçekli olur. Salep de boza gibi özellikle kışın tüketilen içecekler arasında yer alır. Güzel bir salep ile insanın için ısınması kaçınılmazdır. Genellikle tarçın ile lezzetlendirilen salep günümüzde dondurma, damla sakızı, çikolata gibi aromalarla da lezzetlendirilmektedir. Evlerde eskiden olduğu kadar çok sık yapılmayan salep yine de kış döneminde sokaklarda satılan, üşüyen insanların içini ısıtan ve kışın geldiğini haber veren keyifli içeceklerdendir.

 

Şerbet

 

Meyve sularından önce soğuk içecek olarak tüketilen şerbetler günümüzde hala devam ettirilen geleneklerin bir ürünü olarak sunuluyor. Mevlut, nişan ya da doğum gibi özel olaylardan sonra dağıtılan şerbetler günümüzde hala devam eden bir kültürün parçası olarak dikkat çekiyor. Şerbetlerin çok çeşitli olması, özel olarak yapılması hatta Mevlana Celâleddîn-i Rumi’nin şiirlerinde yer alması bu geleneğin ne kadar köklü ve değerli olduğunu kanıtlıyor. Baş şerbeti, gül suyu şerbeti, lütuf şerbeti gibi çeşitleri bulunan şerbetlerin hem sağlıklı olması hem de ferahlatıcı etkisinin bulunması günümüzde ilgi çekmeye devam ediyor. Meyan kökü şerbeti ya da sirke ve baldan yapılan sirkencübin şerbeti ferahlatmanın yanında şifa özelliği sayesinde günümüze gelmeyi başaran şerbet tarifleri arasında yer alıyor.

 

Turşu Suyu

 

Türk filmlerine konu olan, insanın ferahlatan ve her derde deva olarak bilinen turşu suyu İstanbul’a gelen herkesin mutlaka denemesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Özellikle kış sofralarının vazgeçilmezi olan turşunun suyu da en az kendisi kadar rağbet görüyor. Yüzyıllık geleneklerden birisi olan turşu kurma işlemi ile birlikte lezzetli turşu suyu da hayatımıza girmiş bulunuyor. Domatesten patlıcana kadar her şeyin turşusu yapılırken sade ev karışık turşu suları da şifa niyetine ferahlatan bir içecek olarak satılıyor. Turşu suyunun faydaları saymakla bitmezken ferahlatan etkisini de yabana atmamak gerekiyor.

Bu haber toplam 2149 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT