1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İstanbul Metro Durakları
İstanbul Metro Durakları

İstanbul Metro Durakları

İstanbul bilindiği gibi ülkemizin nüfus olarak en kalabalık ilidir. 16 milyon kişinin yaşadığı bu metropol şehirde günden güne hem artan nüfus hem de tarihi eserler sebebi ile her geçen gün daha da yoğun bir trafik ile karşı karşıya kalıyoruz.

A+A-

 

İstanbul bilindiği gibi ülkemizin nüfus olarak en kalabalık ilidir. 16 milyon kişinin yaşadığı bu metropol şehirde günden güne hem artan nüfus hem de tarihi eserler sebebi ile her geçen gün daha da yoğun bir trafik ile karşı karşıya kalıyoruz. Trafik sorununa çözüm amacı ile yer altı raylı sistem olan metroya geçiş süreci Metro İstanbul şirketinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması ile başlamıştır. Metro ağları ulaşımı yer altından gerçekleştirdiğinden yer üzerindeki anayolların trafiğini rahatlatmayı hedefler.  Bu amaçla yapılan çalışmaların her metro açılışının ardından faydalı olduğu görülür. Şu anda İstanbul ‘da toplam 233,05 kilometre uzunluğunda kent içi ulaşım için raylı sistem bulunur. İstanbul metro durakları dendiğinde öncelikle kaç ayrı hat olduğuna bakmalıyız.

İstanbul Metro Hattı

İstanbul’da toplamda 7 ayrı metro hattı vardır. Bunlar, M1A Yenikapı- Atatürk Havalimanı metro hattı, M1B Yenikapı Kirazlı metro hattı, M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattı, M3 Kirazlı- Olimpiyat-Başakşehir metro hattı, M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattı, M5 Kadıköy Tavşantepe metro hattı ve M7 Üsküdar Çekmeköy metro hattıdır. Bu metro hatları genellikle anayolların altından geçmektedir. Bu sebeple yer üzerindeki raylı sistem ve denizin altından iki yakayı birbirine bağlayan Marmaray ile bu metro hatlarına geçiş yapılabilir. İstanbul metro durakları aracılığı ile metrobüs hattına geçiş yapılıp boğaz köprüsünden karşı yakaya geçiş yapılır. Üsküdar Çekmeköy metro hattı ile ise Marmaray ile denizin altından tüplü sistem ile karşı yakaya geçebilirsiniz.

İstanbul Metro Saatleri

Yer altı raylı sistem İstanbul ‘da seferlerine 06:00 ile 23:00 saatleri arasında seferlerini yapmaktadır. Sefer aralığı ise hafta içi her gün 3 dakikada bir, hafta sonları 7 dakikada bir şeklindedir. Özellikle mesai saatlerine yakın zamanlarda İstanbul metro durakları yoğunluğu karşımıza çıkar. Sefer düzenlemeleri ve vagon sayısının artışı ile bu duruma kısmen de olsa yetkililer çözüm bulmaya çalışır.

İstanbul Metro Haritası

İstanbul metro durakları 7 ayrı hattan oluşan İstanbul metro hattı şehrin iki yakasını birbirine bağlayan, insanların şehrin her yerine rahatlıkla ve kısa sürede ulaşmasını hedefleyen şekilde planlanmıştır. Halen yapılan yeni çalışmalar ile bu metro hatlarına yenilerini katmaya çalışılmaktadır.

Bu haber toplam 641 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT