1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. ISO Belgeleri Nelerdir?
ISO Belgeleri Nelerdir?

ISO Belgeleri Nelerdir?

A+A-

ISO (Uluslararası Standart Organizasyonu), 1947 yılında kurulmuş olan, uluslararası bir standart yönetim federasyonudur. ISO belgeleri Mühendisler ve İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları için edinilmesi önemli sertifikalardır. Farklı alanlarda, farklı ISO belgeleri alınması gerekir. Bu belgelerden bazıları; ISO 14001 belgesi (Çevre Yönetim Sistemi), ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) ve ISO 22000 belgesi (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi). ISO belgeleri ilgili oldukları alanlarda, belge sahibinin yetkili kişi olduğunu belgeler.

ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi)

ISO 14001; üretim bandından çıkan ürünler ya da sunulan hizmetler sırasında çevrede oluşacak atıkların yönetimi ile müşterilerin memnuniyetinin arttırılması ve doğru ürün üretimi veya hizmet sunumu konusunda standart belirleyip, bu konuda rehberlik eden bir yönetim standartıdır. ISO tarafından hazırlanıp yayımlanmıştır.

ISO 14001'in tüm dünyada geçerliliği vardır. Kuruluşunu veren her kurum ve ya kuruluş ISO 14001'in şartlarını kabul etmiş sayılır ve bunları uygulamak zorundadır. ISO 14001 belgesi sahibi, iş yeri veya şahıslar pazarda büyük bir avantaja sahip olurlar. Müşteriler çoğunlukla ISO 14001 belgesi bulunan kuruluşlarla çalışmayı tercih ederler.

ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi)

ISO 27001; kurum veya kuruluşların, sahip oldukları çeşitli bilgilerin güvenliğini sağlamalarına, müşterilerinin gizli bilgilerinin korunmasını sağlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olan bir belgedir. ISO 27001, kurum ve kuruluşların risk tespiti yapmalarını ve risk yönetimi yapabilmelerini sağlayan bir rehber görevindedir. ISO 27001 doğrultusunda eylem planı oluşturan kurum ve kuruluşlar bilgi güvenliği doğrultusundaki önlemleri yerine getirmiş olur. Tüm dünyada geçerliliği olan bir belgedir. Kuruluşunu veren her kurum ve ya kuruluş ISO 27001'in şartlarını kabul etmiş sayılır ve bunları uygulamak zorundadır. Müşteriler güvenlik güvencesi açısından ISO 27001 belgesi bulunan iş yerleriyle çalışmayı tercih etmektedirler.

ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi)

ISO 22000; gıda ya da gıda ile alakalı ürün ve hizmet sunan kurum ve kuruluşlara, ürün kalitesi ve ürün doğruluğu konusunda rehberlik eden bir belgedir. Bütün dünyada geçerliliği olup ISO tarafından hazırlanmıştır. ISO 22000 belgesi gıda güvenliğinin dışında iş yerinin bütün faaliyetlerini kapsayan bir yönetim sistemidir. ISO 22000 belgesi sahibi olan iş yerleri müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Bu haber toplam 348 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT