1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. ISO 9001 Kalite Belgesi
ISO 9001 Kalite Belgesi

ISO 9001 Kalite Belgesi

A+A-

ISO 9001 Kalite Belgesi günümüz koşullarına bakılırsa bilgiler, teknolojiler ve iletişim dünyasında yaşanan büyük ya da küçük gelişmeler toplumları iyi bir rekabete ve her gün yeni gelişmelerin olacağı ekonomik bir strateji yarışı içerisine sürükler. Dünya ticaret kütlesinin küreselleşmesi, rekabetin kapsam alanı ve sınırlarını genişleten, yarışa dahil olanların sayısı giderek artmıştır. Üstelik bu yarışa giren her gün daha üstün niteliklere sahip olmaktadır. Müşteriler artık daha bilinçli olup, daha bilgili hale gelmişlerdir ve müşteri beklentilerini en yukarıya tırmanmıştır. Artık müşteri ihtiyaçlarını karşılamak yeterli olmamakta birlikte müşterilerin beklentilerinin de üstüne geçmek gerekir. Değişim hızı ve miktarı artmış, özellikle teknolojik gelişme alanında yaşanan öncüller önceden hayal bile edilemeyen durumları mümkün kılmıştır. Artık değişime ayak uyduramayan kurum ve kuruluşların ayakta durması çok zordur.

İşletmelerin ayakta durmaları ancak ve ancak tüm sektörler müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin uygun mal üretimi ve ya hizmetinin sağlanması ile gerçekleşebilecektir. Bu yüzden, kuruluşlar, tasarım aşaması ilkesinden başlayarak üretim, pazarlamalar ve satışların sonrasında hizmetlere kadar olan bütün aşamaları kapsayabilen ve her zaman iyileşmeyi hedef alan Kalite Yönetim Sistemi uygulaması olmaz ise olmaz bir şart oluşturur. ISO 9000 Kalite Sistem Standartları ise yayımlandığı tarihten (1987) bu yana en fazla ilgi alan ve uygulama alanı bulabilen milletlerarasında standartlar haline gelebilmiştir. ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Standartları Serisinde, en etkili yönetim sistemin nasıl kurulabileceği, dokümante edilebileceği ve sürdürebileceği gözler önünde bulunur.

ISO 9001:2015

ISO 9000 Kalite Standartlarının Serisinin, organizasyonlarının müşterileri memnun etmesi artırılmasına yönelik olarak yaptığı Kalite Yönetim Sistemlerinin kurulmasında ve geliştirilmesi konusunda devam etmesini sağlayan ve Uluslararası Standartlar Organizasyonunda (ISO) tarafından yayımlanan bir standartların topluluğudur. ISO 9001 kalite belgesi, gerekli şartları tanımlayan ve belgelendiren esası teşkil ve teşvik eden standarttır. Bununla beraber, Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO)'nun yayımlamış olduğu kılavuzlar standartlar dahilindedir. ISO 9001 ve kılavuz standartları, ISO 9000 serisinde adlandırılır. Aşağıda verilen ISO 9000 standartları serisi, her cins ve büyüklükteki kuruluşların etkin ve verimli bir Kalite Yönetim Sistemi oluşturmasına ve uygulanması için geliştirildi.

ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemler Bütünü - Temel Esas, Terim ve Tarifler: ISO 9000 Standardı, kalite ve yönetim sistemlerinin temel esasını açıklayıp kalite yönetiminin sistemleri terminolojisini tanımlayabilir. Bir nevi sözlüktür.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemlerinin - Şartları: ISO 9001 Standardı, bir kuruluşun ve müşteri şartlarının ve uygulanabilir düzeydeki mevzuat şartlarını karşılayabilen ürünlerin sağlama yeteneği olduğunun kanıtlamasının gerekliliğine ve müşteri memnuniyetinin artmasını amaçladığında uyacağı kalite yönetimi sistemlerinin şartlarını belirtmektedir. Belgelendirme işlemi yapılan standarttır.

ISO 9004 Kalite Yönetim Sistemlerinin - Performansını İyileştirilmek İçin Kılavuz: ISO 9004 Standardı, kalite ve yönetim sisteminin etkinliğini ve verimliliklerini dikkate alarak, kılavuzluk bilgisini sağlar. Bu standartların amacı, kuruluşların performanslarının iyileştirilmesini ve müşteriler ile diğer ilgili olan tarafların memnuniyetini sağlamaktır.

Bu haber toplam 1103 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT