1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. ISO 14001 Belgesi Ve Faydaları
ISO 14001 Belgesi Ve Faydaları

ISO 14001 Belgesi Ve Faydaları

A+A-

ISO belgeleri arasında çevreye ilişkin olarak verilen bir kalite belgesi. Kuruluşların çevre sorumluluklarını karşılamalarını sağlayan ISO 14001 belgesi, çevreyle ilgili maliyet tasarrufunda bulunulmasına yardım olan bir ISO belgesidir. ISO 14001 belgesinin firmalara maliyet analizi bakımından ve topluma çevresel açıdan birçok faydası vardır. Bunların en önemlileri :

1- Atıkların azaltılması ve verimlilik artışının sağlanması

2- Çevre mevzuatına uyum seviyelerinin iyileştirilmesine yol açması

3- Yeni iş ortakları ve müşterilere daha çok erişim imkanı sunması

4- Maliyetlerin düşürülerek tasarruf edilmesinin sağlanması, firmalara daha düşük operasyonel maliyetlerle çalışma fırsatı sunması

5- Yeni pazarlara girişim sürecinde karşılaşılan engellerin ortadan kaldırılması

6- Mevzuat değişikliklerine uyum sağlanarak sorunların çözümlenmesi için yeterince zamana sahip olunması

Doğal malzemelerin, etkin kullanımını geliştiren ISO 14001 belgesi, çevresel etkilerin önemini tanımlar. Operasyonel kontrolleri uygulayarak çevresel etkilerin yönetilmesini sağlar. Geçerli, yürürlükte olan kanuni gereklilikleri yerine getirme taahhüdünde bulunmayı kapsar ve bu yükümlülüklere uyulmasını garanti altına alır. Firmanızın ve organizasyonun etik ve güvenilir olduğunu gösteren bir belge türüdür.

Yurt dışı ve yurt içindeki müşterilerle, tedarikçi kişilerle kalıcı ve sağlam iş ilişkileri kurmanıza yardımcı olur. Sürdürülebilir kalkınmada devamlı ilerleme ve gelişme hedefi için son derece önem arz eder.

ISO 27001 Belgesi ve Avantajları  

Kuruluşların, kendilerinin ve müşterilerinin gizli bilgilerini güvende tutmalarına ayrıca yönetmelerine yardımcı olan bir ISO belge türü olarak ISO 27001 belgesi ön plana çıkmaktadır. Bu belgenin önemli avantajları vardır. Bunlar; uygunluğu ispatlayarak daha fazla ihale beklentisine ulaşma, müşteri ve hissedarların verilerin korunduğuna ilişkin güveninin kazanılması, riskleri belirleme ve onları bertaraf eden veya yöneten çeşitli sistemleri yerleştirme.

ISO 22000 Belgesi Nedir?

Uluslararası bir standart düzeyini ifade eder. Gıda zincirinde üretimden başlayarak soframızda ürünlerin gelmesi sürecine kadar tüm kurumları kapsayan ISO 22000 belgesi, gıda güvenliği yönetim sisteminin gerekliliklerini ifade eden önemli bir kalite belgesidir. Birçok önemli avantajı sahiplerine sunar; firmalara, uluslararası alanda kabul görmüş yöntemleri kazandırır. Hissedar ve tedarikçilerin, tehlike kontrollerine güven duymalarını sağlar. Sorumluluklara ve hesap vermeye şeffaf bir nitelik verir. Etkin kalınması amacı ile sistemleri sürekli geliştirir ve güncel tutar.

Bu haber toplam 455 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT