1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İnşaatlık kereste ürünü ve kullanım çeşitliliği
İnşaatlık kereste ürünü ve kullanım çeşitliliği

İnşaatlık kereste ürünü ve kullanım çeşitliliği

A+A-

Bayındır Tomruk olarak, inşaatlık kerestenin kısaca tanımını yapalım: İnşaatın her aşamasında ve çatı yapımında kullanılan malzemedir. Arzu edilen ölçülerde kesim yapılabilmektedir. Ölçüleri yaparken dikkatli olunması malzemenin süresi ve verimliliği bakımından son derecede önemlidir.  Peki kullanım alanlarına örnek verirsek eğer örneğin çatı. Çatı yapımı inşaat alanında oldukça önemli görülen unsurlardan biridir ve diğer türleri ile ekonomik bir seçenek olarak da karşımıza çıkmaktadır. Çatının dayanıklı olması için de sağlam ağaçların keresteleri kullanılmalıdır.

Örneğin köknar, kızılçam ve karaçam gibi ağaçlar bunlara örnektir. Çam ağacı da bu orman ürünleri sektöründe çok tercih edilen ağaçlardandır. Bir diğer kullanım alanı ise beton kalıplarıdır. Beton kalıplarında daha çok ikinci sınıf kalite keresteler kullanılmaktadır. Bir de inşaatlık kerestenin kullanımlarına göre adları vardır. Bunlar: Çam Kalas, Rabıta Lambiri , Çam Sırık, Plywood, Çam Kereste, Doğramalık Kereste ve son olarak  Çatı Kerestedir. Çam Kalas genelde binaların kapı ve pencere yapımında kullanılır. Rabıta Lambiri duvar, yer, tavan gibi alanları kaplamak için kullanılır. Çam Sırık bazen inşaat direği olarak bazen de salıncaklarda bir de inşaatçıları kullandıkları iskelelerde kullanılır. Orman dışı ürünler için bu kısmı tıklayabilirsiniz.

Plywood daha çok mobilya yapımında kullanılır. Çam Kereste mobilya imalatında ve masif doğramada kullanılır. Doğramalık Kereste masa, yapı, sandıkçılık yapımında kullanılır. Çatı Kereste ise çatı yapımında kullanılır. Özellikle yurtdışında çatılar ile özel ilgilenilmektedir. Nedeni ise Osmanlı Devletinin usta mimarlarının ortaya koyduğu eserler kişiyi ruhsal ve bedensel olarak rahatlattığı kanıtlanmıştır. Avrupa’da ve Amerika da bu tip eserler yani kubbeli eserler binalarda uygulanmaya devam ediyor ama ne yazık ki bizim ülkemizde kullanılamıyor.

Daha fazla inşaatlık kerestenin fiyatları hakkında bilgi almak için yazı üzerini tıklayabilirsiniz.

Bu haber toplam 2673 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT