1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İl başkanından Genç'e FIRÇA
İl başkanından Genç'e FIRÇA

İl başkanından Genç'e FIRÇA

CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin mecliste yaşanan krizin hemen ardından Belediye Başkanı Şükrü Genç’i arayarak fırça attı.

A+A-

Şaibeli iddialardan dolayı toplanamayan meclisin ardından önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sarıyer Belediye Meclisi’nin yeterli çoğunluk sağlanamadan ertelenmesinin hemen ardından CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin’in Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i telefonla arayarak, parti kararına uymadığı ve kaçak plaza ile ilgili maddeyi geri çekmediği için fırça attığı belirtiliyor. Bu nedenle Şükrü Genç’in dün (Salı günü) il binasında yapılan toplantıya katılmadığı gelen bilgiler arasında…

Şükrü Genç toplantıya katılmadı
Daha öncede yazdığımız gibi meclis üyelerini tek tek arayan İl Başkanı Bahri Şahin CHP İstanbul İl binasına çağırmıştı. Dün bu kritik toplantı yapıldı. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in dışında tüm meclis üyeleri toplantıda hazır bulundu. Buradaki toplantıda da bazı meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşanırken, Sarıyer Manşet ’in haberleri yine toplantının ana gündem maddesi oldu. Toplantıda İl Başkanı Bahri Şahin’in parti kararına uymadıkları için meclis üyelerini fırçaladığı belirtiliyor. Ayrıca Şahin’in Sarıyer’de yaşanan gelişmelerin ardından İstanbul’un tüm ilçelerini mercek altına alarak, diğer ilçelerdeki meclis üyeleriyle de toplantı yapacağı belirtiliyor.

Gökan Zeybek disipline gidebilir
Öte yandan Pazartesi günü yapılan grup toplantısında Meclis Üyesi Gökan Zeybek’in İlçe Başkanı Mehmet Deniz dışarıdayken parti kararını çiğneyip grup kararı aldırması da il yönetiminin tepkisini topladı. Partide disiplin suçu olarak yorumlanan Zeybek’in bu hareketi il yönetiminde önümüzdeki günlerde görüşülebileceği konuşuluyor. Ayrıca kurultay delegesi olan bir meclis üyesinin parti kararına tepki göstererek, “Genel merkez önce kendi haline baksın” dediği bu nedenle tartışmaların yaşandığı da belirtiliyor. Bu meclis üyesi kurultay için de imza vermişti.

Kaçak Plaza’nın kaderi bu kez CHP’li muhaliflerin elinde
Şaibeli iddiaların gündemindeki kaçak plazanın yarın (Perşembe) yapılacak olan meclis toplantısında yeniden gündeme alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak önceki toplantıda 19’u bulamayarak büyük bir darbe alan Belediye Başkanı Şükrü Genç’in işi yarın daha kolay olacak. Çünkü bu kez meclisin toplanması için üye tam sayısının dörtte bir sayısı yetiyor. Bu durumda yapılacak olan oylamadaki “Evet- Hayır” üstünlüğü önem kazanmaya başladı. AK Parti ve MHP grupları ve Bağımsız Meclis Üyesi Muzaffer Abdaloğlu toplantıya katılırlarsa hayır oyu kullanacakları kesin gibi. Bu durumda CHP’li muhalif meclis üyelerinin toplantıya girip girmemesi plazanın kaderini belirleyecek. Girip “hayır” oyu kullandıkları takdirde bu maddenin meclisten geçmesi zor gibi görünüyor. Şükrü Genç’in fire vermemek adına meclis üyelerini yakın markaja aldığı ve tek tek görüştüğü de gelen bilgiler arasında.

Belediye Kanunu ile ilgili o madde
MADDE 22.- Belediye meclisi, üye tam sayısının salt çoğunluğuyla toplanır ve katılanların salt çoğunluğuyla karar verir. Ancak, karar yeter sayısı, üye tam sayısının dörtte birinden az olamaz. Oylamada eşitlik çıkması durumunda meclis başkanının bulunduğu taraf çoğunluk sayılır. Gizli oylamalarda eşitlik çıkması durumunda oylama tekrarlanır, eşitliğin bozulmaması durumunda meclis başkanı tarafından kura çekilir. Meclisin toplanmasında, üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde başkan, gün ve saatini tespit ederek en geç üç gün içinde toplanmak üzere meclisi tatil eder. Gelecek toplantı, üye tam sayısının dörtte birinden az olmayan üye sayısı ile yapılır.

Bu haber toplam 666 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum