1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri
İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri

A+A-

El emeği göz nuru ile yapılan el işlerinin kullanımı bambaşka oluyor. Farklı renklerde ve modellerde iğne oyaları, yazma oyaları, havlu kenarları yapılmakta ve yazma tülbent ve havluların kenarlarına çekilerek esteti görünüm yaratılmaktadır. Bu el işlerini içinde en popüler olanları ise iğne oyası havlu kenarları olmaktadır. Şık zarif ve estetik duruşları nedeni ile on trendlerde yer alan iğne oyası havlu kenarları günden güne doğanını eşsiz güzelliklerinden esinlenerek daha, daha renkli ve çok detaylı uygulamalar şale hazırlanmaktadır. Dal, yaprak, çiçek vs. gibi iğne uyası havlu kenarlar çoğu bayanların devamlı olarak tercih ettiği ve severek işlediği şeylerdir.  

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Nasıl Yapılır?

 

İğne oyası havlu kenarlarının yapılışı ilk bakışta zor olsa da iğne oyası işlemesinin yapılışı öğrenildiğinde ortaya oldukça şık ve zarif örnekler çıkartılabiliyor. İğne oyası bilmeyen hanımlarda iğne oyası kurslarına giderek iğne oyası tekniğinin en ince ayrıntıları ile öğrenebilirler. Gerek havlu gerekse de yazma kenarlarına hazırlanan iğne oyaları zarif görüntü oluşturmaları nedeni ile gerek ev hanımlarının gerekse de evlenecek genç kızların çeyiz sandıklarının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Ben de iğne oyası havlu kenarı yapmak istiyorum diyorsanız, iğne oyası havlu kenarı modellerinde dikkat etmeniz gereken detaylar şunlardır

·         En basit iğne oyası havlu kenarı modelinde dal çiçek ve yaprak bulunmaktadır ve bu doğrultu da 3 ayrı renk seçmeniz gerekir.

·         Yaprak yapımında yeşil renk kullanırken çiçeğin renginde de zevkinize göre ya da havlularınızın desenlerinde bulunan renklere göre bir renk belirleyebilirsiniz

·         İp olarak ise sadece iğne oyası havlu kenarı için özel olarak üretilen naylonumsu ipleri tercih etmelisiniz.

·         Adı üstünde iğne oyası olduğu için bu örgü tekniği iğne ile hazırlanmaktadır ve kullanacağınız iğne de ipin kalınlığına göre olmalıdır.

En Yeni İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri

Yıllar geçse de bayanların yapmaktan bir türlü sıkılmadığı iğne oyası havlu kenarı her geçen günde farklı şekil ve modelleri ile gündemde yerini korumaktadır. İlk çıktığı yıllarsa yalnızca yazma ve başörtülere işlene iğne oyası el işi tekniği şimdiler de ise havlu kenarları başta olarak türe birçok yerde karşımızda çıkmaktadır. Özellikle havlu kenarlarında; gölgeli çiçek modeli, açık gül modeli, çiçek demeti, çılgın çiçekler, nazar boncuğu iğne oyası olarak farklı model seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Yeni yıl ile birlikte hareketli detayları ile doğanın güzelliklerinin en güzel halleri havlularla birleştirilmektedir.

Bu haber toplam 6471 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT