1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İdeal Kilo Nedir, Nasıl Korunur?
İdeal Kilo Nedir, Nasıl Korunur?

İdeal Kilo Nedir, Nasıl Korunur?

A+A-

İnsan vücudunda belli oranlarda kas, yağ ve su gibi bileşenler bulunmaktadır. Sağlıklı bir vücut için bu bileşenleri optimum oranda tutmak gerekmektedir. İdeal kilo kavramı, insanların boy ölçüsüne uygun olan kilo anlamına gelmektedir.

Sağlıklı Beslenme

Vücudun ideal kiloya ulaşması için öncelikle yapılması gereken sağlıklı beslenmektir. Her besinden yeteri kadar tüketmek vücudu forma ve sağlığa ulaştıracaktır. Vücudun kas kütlesini artırmak için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca protein ağırlıklı beslenmek de bu noktada oldukça önemlidir.

Spor Yapmak

İdeal kilo için sadece dengeli beslenmek yeterli değildir. Yağ yakımını gerçekleştirmek için spor yapmak şarttır. Özellikle zumba, fitness, yürüyüş gibi sporlar metabolizmanın çalışmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İdeal kilo için sadece boy oranına uygun kiloda olmak yeterli değildir.

Vücudun yağ- kas dengesi de oldukça önemlidir. Kişinin cinsiyeti, yaşı, hormonal dengesi gibi durumlar göz önüne alınarak ideal kilo belirlenmelidir.

Kilonun Korunması

Kilo verme sürecinden sonra insanlar çoğu zaman dikkat etmezler ve tekrar kilo alırlar. Kilo kontrolünde en önemli adım öğün atlamamaktır. Günde en az 4 öğün beslenilmelidir. Az ve sık yeme yöntemi ile vücut aç kalmayacak, metabolizma devamlı çalışacaktır.

Su Tüketimi

İdeal kilosuna ulaşan bir birey bunu korumak için su tüketimine de dikkat etmelidir. Yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücut ödem yapmaktadır. Biriken ödemlerin atılması için günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Ayrıca su tüketimi bağırsak faaliyetlerini de düzenleyerek sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Detoks Yapmak

Bazı dönemlerde düzensiz yemeye bağlı olarak kilo alımı görülebilmektedir. Bu noktada ideal kiloyu korumak için birkaç günlük detokslar uygulanabilmektedir. Bu noktada yeşil sebzeler, C vitamini içeren meyveler kullanılabilmektedir. Bu sayede hem ödem atılır hem de yağ yakımı gerçekleşir. Ayrıca bu süreçte yeşil çay da tüketilebilmektedir.

Yeşil çay, dogal antioksidandır ve ödem atma konusunda oldukça etkilidir. Herkesin vücut fonksiyonuna göre ideal kilosu değişiklilik göstermektedir. Uzman hekim kontrolünde ideal kilo belirlenmelidir. Çok zayıf insanlar için de doğru kilo alma tedavileri uygulanmaktadır. Sağlıklı beslenerek kilo alımı gerçekleştirmek ve bu sayede ideal kiloya ulaşmak mümkündür.

İdeal Kilo hakkında daha fazla bilgi almak ve diyetisyen desteği ile beslenme planınıza eklemek için en uygun ve kolay seçenek olan Appvice Online Diyetisyen Platformu ile başlamanızı öneririz.

Bu haber toplam 371 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT