1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İç Mekan Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İç Mekan Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İç Mekan Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+A-

Nasıl bir mekana girerseniz girin bir kuşatılmışlık hissediyorsanız orada bir sorun var demektir. Bu nedenle de bu mekanın daha ferah ve etkileyici bir görüntüye bir an öncesinden kavuşturulması gereklidir. İç mekan tasarımı denildiğinde ilk olarak zemin ve duvar gözümüzün önüne gelir. Bunlar ciddi anlamda hacimlerinde fiziksel sınırları zorladığı alanlardır. Doğru bir tasarım seçilmediği takdirde insanın içini de kapatır ufkunu da yani yaşadığımız yer bizim için çok önemlidir. İç mimarisi kötü olan bir mekanın sınırları her zaman birbirine yakın olacaktır bu nedenle de bu sınırları birbirinden bir an önce ayırmak gerekir. Aksi takdirde bu insanın ruhunu da bozacaktır.

Genelde iç tasarımı kötü olan mekanlarda yaşayan insanların umutsuz olduklarını görebiliriz. Hatta öyle renkler vardır ki insan psikolojisine doğrudan etki eder. Örneğin; oturma odasında kullandığınız bir rengi yatak odasında kullanmanız hiç de doğru olmayacaktır. Çünkü oturma odasında daha aydınlık ve ferah bir hava olması gerekir. Aynı aydınlık havayı yatak odasında tamamlarsanız o zaman istediğiniz şekilde uykunuzu alamayacak ve her sabah güne yorgun bir şekilde başlayacaksınız. Sanırım kimse bu şekilde olmasını istemez.

Bunun yanı sıra döşemeler ve örtüler her zaman önemlidir çünkü mekanın tamamlanmasını sağlayan en büyük parçadır. Kısacası bu örtüler sınırların çizilmesinde çok fazla etkilidir. Şu şekilde düşünebilirsiniz. Perdeler kapı ve pencereler arasındaki mesafeyi düzenler ve evinizin aydınlatma dengesini düzene koyar. Bu örtülerle yalnızca mekanın büyüklüğünü ve derinliğini sağlamak değil aynı zamanda yüzeylerinde özelliklerini gün yüzüne çıkarırsınız. Çünkü perdeler zeminin bir bütünüdür.

İç Mimar Seçiminin Önemi

İç mekan tasarımı denildiğinde aklınıza yalnızca dekoratörler gelebilir ama işinin ehli bir iç mimar mekanınızda harikalar yaratabilir. Evet onlar sizin yerinize bu işi o kadar güzel yaparlar ki evin tasarımı bittiğinde siz bile tanıyamazsınız. İç tasarımda en önemli konu mekanın düzenlenmesidir. Yani eşyaların büyüklüğü veya küçüklüğü eşyalarla kullanılacak olan aksesuarlar veya odaların rengi kısacası evinizin içerisinde dizayn edilmesi gereken her şey olabilir.  İç mimarla çalışıyorsanız o zaman onun karakterini iyi bir analiz etmeniz gerekir. Yaratıcı kimliğine sahip olan kişiler genelde kendilerini ilk bakışta belli ederler. Yine de bulunduğunuz konuma göre bir iç mimar ile anlaşmadan önce iyice araştırmanız çok önemlidir. Örneğin; iç mimar İstanbul şeklinde araştırarak İstanbul'da bulunan en kalite iç mimarlar hakkında fikir sahibi olabilir ve kararınızı daha rahat verebilirsiniz.

ic-mimar-001.jpg

Tasarım Aşamaları

İç mimaride tasarım alanına geçildiğinde binanın yapısı ilk olarak ele alınır ve daha sonrasında etkin olarak çalışılabilecek olan alanlar tespit edilir bu gerekli olan seçimler yapıldıktan sonra artık işin öneri bölümüne gelinmiştir demektir. Bize sorarsanız size pek çok öneri sunabiliriz ancak burada sizi yönlendirmek yerine kendi bildiğiniz üzerinde gitmenizin daha olumlu fayda sağlayacağını da söyleyebilirim.

Bir iç mimar kesinlikle ben bir tasarım yapıyorum diyerek işe koyulmamalıdır. Çünkü bu aynı zamanda kendi üzerinde yapmış olduğu bir baskıyı göstermektedir. Yaptığınız tasarımın mutlaka bir şeyi ifade etmesini ve insanlar mesaj vermesini sağlamalısınız. İşte tasarımın konuştuğu nokta da burasıdır. Tasarım mutlaka mesajlar vermek zorundadır.  Her ne kadar kendini mekanla bütünleştirir ve orasını tanımaya çalışırsa alacağı sonuçta o kadar başarılı olacaktır. Tasarımcının mekanınızı hissetmesine izin vermelisiniz çünkü ancak bu şekilde duygulu bir tasarımı gerçekleştirecektir. İlk önce tasarımcınızı bulun demiştik şimdi ise onun bu çizgisinin getirisini hesaplamalısınız. Çünkü her mimari dokunuşu yapamazsınız bu size ekstra bir külfet yaratır.

Tasarımın Bir Dayanağı Olmalıdır

Mekana yapılan tasarımın da bir dayanağı mutlaka olmak durumundadır. Yani niçin bu şekilde bir tasarıma karar verdiniz ve amacınız neydi.  Sadece kendiniz için mi istiyorsunuz yoksa komşular ne der yüzünden mi? Nasıl bir sonuçla karar verirseniz verin her şekilde yaptıracağınız dekorasyonu emin ellere teslim ederseniz harika sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT