1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İBB MECLİSİ’NDEN DÖNÜŞÜM MÜJDESİ
İBB MECLİSİ’NDEN DÖNÜŞÜM MÜJDESİ

İBB MECLİSİ’NDEN DÖNÜŞÜM MÜJDESİ

İBB Meclisi’nde İstanbul'daki riskli yapıları ilgilendiren önemli bir düzenleme yapıldı.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kasım ayı oturumlarının ikinci birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 1.Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı.

ÖNEMLİ DÜZENLEME

Sözcü'de yer alan habere göre, mecliste İstanbul'daki riskli yapıları ilgilendiren önemli bir düzenleme yapıldı.

İstanbul'da afet risklerine hazırlık kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi için daha önceki oturumlarda kabul edilmeye başlanan “riskli plan notu ilavesi” düzenlemesi, Kadıköy hariç 38 ilçede tamamlandı.

Alınan kararlar ile geçmişte yürürlükte olan imar mevzuatına uygun şekilde ruhsat alarak yapılmış ancak daha sonra yapılan plan değişiklikleri nedeniyle yapılaşma alanları azaldığı için yıkılıp yeniden yapılamayan depreme dayanaksız binaların önündeki engel kaldırılmış oldu.

“İMAR ARTIŞI OLMADAN DÖNÜŞÜM SAĞLANACAK”

İBB Meclisi CHP Grup Sekreteri Mesut Kösedağı mecliste yaptığı açıklamada “İstanbul'un depreme karşı dönüşmesi için çok güzel kararlar aldık. Neredeyse 38 ilçenin depreme karşı dönüşüm sürecini atlattık. Bu ne demek oluyor? Mesela 5 katlı bir eviniz var. Ama resmi imar raporlarında 3 katlı görünüyor. Siz onu yıkıp yaptığınızda 3 katlı yapabiliyorsunuz. Bu sorun çözüldü. Bugün İstanbul'un neredeyse bütün ilçelerinde aldığımız kararlarla imar artışı yapmadan mevcut halini tekrar olduğu yerde dönüştürebiliyorsunuz” dedi.

HABERE YORUM KAT