1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hüseyin Coşgun konuştu, Şükrü Genç çileden çıktı
Hüseyin Coşgun konuştu, Şükrü Genç çileden çıktı

Hüseyin Coşgun konuştu, Şükrü Genç çileden çıktı

AK Partili Hüseyin Coşgun, Sarıyer Belediyesi'nin 2013 yılı Faaliyet Raporu'nu yerden yere vurdu.

A+A-
Sarıyer Belediyesi’nin 2013 Faaliyet Raporu geçti. Meclis toplantısında yapılan görüşmede Belediye Başkanı Şükrü Genç, faaliyetlerini anlattıktan sonra söz alan AK Partili Nurettin Çelik ve Hüseyin Coşgun, sert eleştirilerde bulundular. Faaliyet raporuyla ilgili konuşma yapmak için kürsüye çıkan AK Parti Meclis Üyesi Coşgun, Şükrü Genç’e mülkiyet, çürümeye bırakılan belediye binasının inşaatı ve fiyatı yüksek ihaleler üzerinden yüklendi.
 
huseyin_cosgun_ic1-002.jpg
 
Elinde 2012 ve 2013 faaliyet raporlarıyla kürsüye çıkan AK Partili Coşgun, Şükrü Genç’in rutin faaliyetlerin dışına çıkamadığını ve verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğini söyledi. Coşgun konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bu elimde bulunan 2012-2013 faaliyet kitapçıkları malumun ilanından öteye geçememiştir. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca olduğu gibi verdiği hiçbir sözü tutamayan, belediyenin rutin faaliyetlerini allayıp pullayan bir konuşma dinledik. Fakat sayın başkan konuşmasını yaparken ne “3 ayda vereceğim” dediği tapulara değindi ne de Sayın Kılıçdaroğlu tarafından temeli atılan fakat bugünlerde çürümeye terk edilmiş olan hizmet binasına değindi.”
 

Mülkiyet konusunda hiçbir çözümünüz yok

huseyin_cosgun_ic3.jpg

Belediyenin, Sarıyer’in en önemli sorunu olan mülkiyet konusunda hiçbir adıma atmadığını vurgulayan Coşgun, “Biliyorsunuz sokakları ‘’ 3 ayda tapuları vereceğiz ‘’ pankartlarıyla süslediler. Tapuları veriyoruz diye evlere mektup gönderdiler. Peki, belediyeyi kazanınca ne dediler: "Biz tapuları verecektik ama büyükşehir belediyesini alsaydık"… Söz konusu tapu vermek olunca kendisinde yetki olmadığını söyleyenler, 'AK parti evlerinizi yıkıp sizi gönderecek, Bize oy verirseniz size dokunamazlar' derken kendilerini tam yetkili yaptılar. Biz her zaman şuna inandık. Mülkiyet meselesi kutsal bir meseledir. İnsanların kutsalı üzerinden siyaset yapılmaz. İnsanların huzurunu bozup uykusunu kaçıracak yalan yanlış söylemler üretilmez. Biz halkımız için uğraşırken siz halkla uğraşmayı tercih ettiniz. Biz çözüm üzerinden siyaset yaparken, siz çözümsüzlüğü yol seçtiniz. 2013 yılı faaliyet kitapçığında Sarıyer’imizin en büyük sorunu olan mülkiyet meselesiyle alakalı 1 proje dahi olmaması sizin söylemlerinizin boş vaatten öteye geçmeyeceğinin en büyük göstergesidir” dedi.
 

Belediye binasının temeli gün geçtikçe çürüyor

Söylemlerinizin boş vaatlerden öteye geçmediğinin bir diğer göstergesi de yılan hikâyesine dönen, atılan temeli çürümeye terk edilen belediye hizmet binası oldu. Sarıyer 5 yıl boyunca belediye hizmet binasını konuştu. Umarım bir 5 yıl daha çürümeye terk edilmiş olan temeli konuşmayız. Örneğin, 2012 yılı ve 2013 yılı faaliyet raporlarını karşılaştırdığımızda, fotoğraflarda da görüleceği gibi her hangi bir ilerleme olmadığı gibi temelin yavaş yavaş yok olduğunu gördürüyoruz. 
 

Nikâh salonu için daha kaç tarih vereceksiniz

Yine aynı şekilde nikah salonu için kaç kez açılış tarihi verildiğini bizde unuttuk. En son 2012 faaliyet raporunda 29 Ekim 2013 de hizmete açılacak yazılmıştı. Maalesef böyle bir açılışa şahit olamadık. Herhalde birkaç yıl daha böyle gider diye tahmin ediyoruz.
 

İhalelerde soru işaretleriyle dolu ciddi artışlar var

huseyin_cosgun_ic2-001.jpg

2013 yılı faaliyet kitapçığını incelediğimizde Sarıyer’e vizyon katacak hiçbir eser kazandırılmadığı açıkça görülmektedir. Buna rağmen belediyenin giderlerine baktığımızda bazı kalemlerde ki faiş artışların olduğu net bir şekilde görülüyor.  Örneğin; Araç kiralamada 2011, 2012 ve 2013 yılı kıyaslaması yapıldığında burada ciddi bir artış olduğu görülmektedir. Mesela, 2011 yılı faaliyet kitapçığında 1.856.440 TL olan araç kiralama gideri , her nedense 2013 yılında 8.080.824 TL'ye çıkmış. Arada ki fark 6.224.000 TL'dir. Bu ciddi artışın açıklamasını bilmek tüm Sarıyerlinin hakkıdır. İhaleye 70 adet şoförün dahil olması aradaki farkın bu kadar büyük olmasını açıklamaya yetmiyor. Açıkçası bu rakam Sarıyer halkının sırtına yüklenmiş havadan bir harcamadır. Bu araştırıldığında kimlerin işin içinde olduğu da çok manidardır. Araç kiralamada neredeyse 4 katından fazla artış varken akaryakıtta nedense düşüş var. Sormak isterim, belediyemiz hayali kiralama yapmıyorsa bu araçlar acaba güneş enerjisiyle mi çalışmaktadır? Bunu da merak etmiyor değiliz.
 

Güvenlik hizmet alımındaki artış şüpheli

Yine güvenlik hizmet alımında 2011 yılında 2.593.703 TL olan gider, her nedense 2013 yılında 4.328.321 TL’ye çıkmıştır. Güvenliğe bu kadar ihtiyaç duyacak bir hizmet mi var anlayamadık. Meclis toplantılarına gelip halkı tehdit eden korumalarınızı biliyoruz.
 

Belediyenin nasıl borç batağına sürüklendiği açıkça ortada 

Belediyemizin bütçe giderlerine baktığımızda Sarıyer Belediyesi’nin ekonomik olarak içinde bulunduğu durumu çok net bir şekilde özetleyebiliriz. Nasıl borç batağına sürüklendiğimizi de açıkça görebiliriz. Örneğin, 2012’deki mal ve hizmet alım giderleri 87.655.063TL iken, 2013 yılında 103.041.001 TL olmuş. Arada yine 15 milyonun üzerinde ciddi bir fark var. 
Yine faiz giderlerine bakalım, bu gider 2012’de 224 milyon TL iken  %600 artışla 2013’te 1 milyon 300 bin TL olmuş. Burada yine Sarıyer halkının geleceği ipotek altına alınmıştır.
 
Sonuç olarak, 2013 faaliyet raporu incelendiğinde Sarıyer’imizin vizyonsuz ve mali disiplinden uzak amatörce yönetildiğini görüyoruz. Sarıyer’e yakışır bir eserin bulunmadığı bu faaliyet raporunun ilçemize yakışmadığını burada belirtmek istiyorum. 
 
Hüseyin Coşgun’un konuşmasını tek tek not eden Genç’in oldukça sinirlendiği dikkatlerden kaçmadı.
Bu haber toplam 9465 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum