1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Hey GENÇ bakar mısın?
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Hey GENÇ bakar mısın?

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Yaşlı adam tepelerde boğaz manzaralı bir gecekonduda oturuyordu. Elinde bastonuyla dışarı çıktı evinin bahçesinden boğazı seyretti. Arkadaki ormanlık alandan bol oksijenli havadan derin bir nefes çekti. Sahildeki yalılara inat  “Sahibi olduğumu tam olarak bilmesem de en güzel manzara benim” diyerek güzel günlerin geleceği hayliyle emekli maaşını almak için şehir merkezine indi. Emekli maaşını çektikten sonra balıkçılar çarşısında 1 kg balık alıp evine dönecekti. Dönüşünde evi yıkılmamış yıllardır aynı yastığa baş koyduğu eşi sokakta kalmamışsa geçen bir güne daha şükredecekti.

Yeşile çalan mavi gözlü yaşlı adam emekli maaşını çekti. Eskiden hep balık aldığı ancak uzun zamandır gitmediği sahildeki balıkçılar çarşısına gitmek istiyordu, ama gidecek gücü yoktu. Çünkü yoğun bir trafik vardı. Bir türlü yolun karşısına geçemiyordu. Üstelik bu adamın tuvaleti gelmiş, koskoca meydanda ihtiyacını giderecek bir yer bulamıyordu. Yolda bir araba çarpsa, ambulansla taaa Şişli’ye götürülecekti. Çünkü bulunduğu bölgedeki devlet hastanesinin yeterli olmayacağını düşünüyordu. Belkide hastaneye gidemeden hayatını kaybedecekti.

Yaşlı adamın yardıma ihtiyacı vardı. Kendisini yolun karşısına geçirecek birini arıyordu. Önünden birçok kişi geçiyordu ama o güvenmek istiyordu. Kendisini yolun ortasında bırakacak birini istemiyordu. Durdu elinde bastonuyla etrafına baktı. Yılların verdiği deneyimle birini buldu ve kısık bir ses tonuyla seslendi.

Hey GENÇ bakar mısın? dedi.

Ve o güvendiği GENÇ durdu yaşlı adama baktı.

Yaşlı adam, “Karşıya geçmek istiyorum evladım bana yardımcı olur musun”  dedi.

Genç önce düşündü “Bu adamı karşıya tek başıma sağ salim geçirebilir miyim” diye kafasında kurguladı. Yaşlı adamın yardıma ihtiyacı vardı ve ona yardım etmeliydi. Genç karar verdi ve yaşlı adamın koluna girdi. Ama karşıya geçmek için önce trafiği durdurmalıydı.

Trafik kuralları gereği önce uzun uzun SOL’a baktı. Soldan hızlı gelen birkaç tane araç vardı. Genç sol elini kaldırdı ve bu arabaları durdurdu. Sonra sol eliyle yaşlı adamın koluna girdi. Çünkü yaşlı adam kendisini güvende hissetmesi gerekiyordu. Genç sağ elini kaldırdı. Sağdan gelen yoğun trafiği de durdurdu. Genç, yolunu açmıştı ve sıra yaşlı adamı karşıya geçirmekteydi. Ancak hızlı olmalıydı. Çünkü 5 saniyelik bir süresi vardı. Bu sürede yaşlı adamı karşıya geçirmeliydi. Çünkü yaşlı adam ona çok güvenmişti.

Sıra yolun karşısına geçmek için atılacak adımlardaydı. İlk adımını atmak için hareket etti. Daha adımını atar atmaz SOL’daki araçlar kornaya yüklendi. Genç adam şaşırdı. Çünkü asıl aceleyi SAĞ’dan bekliyordu. Belli ki, SOL şeridin işleri yoğundu ve gitmek için acele ediyorlardı.

Ve GENÇ adam sol şeritten gelen korna seslerinin şaşkınlığıyla 1 saniyesini geçirdi. Geriye 4 saniyesi kaldı. Ya bu süre içerisinde yaşlı adamı karşıya geçirip güveni boşa çıkartmayacak ya da yaşlı adam, güveneceği başka bir genç bulacak.

* * * * * * * *

Omuzlarında birçok sorunu olan bu yaşlı adamın adı Sarıyer. Sağlığını yitirmiş elinde bastonla yürüyen, kambur bir adam. Yıllar onu epeyce hırpalamış ama o her şeye rağmen hayattan umudunu kesmemiş bir adam.

Yolun kenarındaki yaşlı adamı karşıya geçirmeniz dileğiyle…

Bu yazı toplam 3792 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT