1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hayrettin Dereli engellilerin sorunlarını dile getirdi
Hayrettin Dereli engellilerin sorunlarını dile getirdi

Hayrettin Dereli engellilerin sorunlarını dile getirdi

Sarıyer CHP Meclis Üyesi Engeliler Komisyonu Başkanı Hayrettin Dereli, engellilerin sorunlarını ve Sarıyer Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları anlattı.

A+A-

CHP Meclis Üyesi Engeliler Komisyonu Başkanı Hayrettin Dereli, 3 Aralık engeliler günü nedeniyle meclis toplantısında yaptığı konuşmada engellilerin sorunlarını ve belediyenin yaptığı çalışmaları anlattı.

Sarıyer Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında söz alan CHP Meclis Üyesi ve Engeliler Komisyonu Başkanı Hayrettin Dereli, engelli vatandaşların sorunlarını dile getirdi. “3 Aralık Engelliler Günü” kutlaması aslında kutlanılan değil, en sevdiğiniz ya da ‘bizzat kendimiz tekerlekli sandalyede yaşamıyorum’ diye şükredilen bir gün olarak görüyoruz” dedi.

“Türkiye’de 5 milyon engelli var”

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının son verilerine göre nüfusun %7'si yani 5 milyon engelli insan yaşıyor memleketimizde. Bu durumda aileler ve yakın çevresi ile beraber düşünüldüğünde ülkemizde 20 milyondan fazla kişinin engellilik olgusundan doğrundan etkilendiğini söylemek abartı olmaz.

Engellilerin sorunları 

Engelli dostlarımızın %23,3 okuma yazma bilmiyor,%19 okuma yazması var okulu yok, okuma yazma bilenlerin %36,1 ilk okul,%12,5 ortaokul,%5,5 lise ve %2,6 üniversite mezunu. Engelliler sadece engelliliklerine neden olan bedensel, ruhsal, duyusal ve bunun gibi sorunları değil, aynı zamanda toplumun genel sorunlarını daha katmerli olarak yaşayan ve bu nedenle en çok desteğe ihtiyaç duyan kesimdir.  Ülkemizdeki engelli nüfusun %90’ından fazla istihdam ve eğitim olanaklarından yoksundur. Toplam nüfusun %7 sini oluşturdukları halde ulusal gelir sadece on binde 28 i engelliler için harcanmaktadır.

“Belediyenin önemli çalışmaları var”

Sarıyer Belediyesi’nin engelli vatandaşlar için yaptığı çalışmalarında altını çizen Dereli, “Fen İşleri Müdürlüğü tarafından bir sene içerisinde engelliler için yapılan işler: 70 farklı noktada engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışma gerçekleştirilmiştir, çalışmalar nitelikleri açısından incelendiğinde, başta engelli rampaları olmak üzere merdiven tretuvar düzenleme, beton yüzey kaplama, engellilere yönelik araç park sırını belirleme, boyama ve otopark tabela ankeraj işlemleri, delinatör (baba-duba) uygulamaları, yardıma muhtaç durumda olanlar için bina tadilat ve onarım işlemleri, görme engelli klavuz ve uyarıcı yüzey uygulamaları, duvar çalışmaları var” dedi. 

Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarına da değinen Dereli, yapılan çalışmaları şöyle sıraladı.

1- Engelli koordinasyon merkezimize 5.600 kayıtlı engellimiz var.
2- Günde en az 25-30 kişiye danışmanlık ve yönlendirme hizmeti vermekteyiz.
3- Bildiğiniz EÇADEM projesi bu sene iki en iyi sosyal proje ödülü aldı.
4- Dostlarımın sokağa çıkabilmeleri için (A) Yollara güvenmeleri (B) Araçlarına güvenmeleri lazım. Cesaretle sokağa çıkmalarını sağlıyoruz.144 kişiye hizmet verildi. 479 araca tamir bakım hizmeti verildi. Araçların akülerini değiştiriyoruz.
5- Bu sene aktifimize yeni bir engelli otobüsü katıldı.
6- Kilyos tesislerimizde bu yaz 500 engelli aileleri ile birlikte ağırladık.plaj sandalyesi ile denize girmelerini kolaylaştırdık ki, bu bence müthiş bir olaydır.
7- Okullara akülü sandalye bıraktık buda Sarıyer e özgü bir olay.
8- 120 kişiye havuz hizmeti veriyoruz.
9- 2011 den beri devam eden atla terapi hizmetimiz devam etmekte.
10- Büyük sorun olan engelli istihdamı konusunda çalışmalarımız var, engelli kamu personeli imtahanına arkadaşlarımızı hazırlıyoruz.
11- Akü şarj istasyonu.
12- Ayazağa da engelli merdiven asansörü yapıldı.
13- Maça gitmek.

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT