1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Hayır Lokması
Hayır Lokması

Hayır Lokması

A+A-

Günden güne marka olmaya devam eden ve lezzetine lezzet katmayı başarmış olan geleneksel tatlımız, özellikle hayır işleri için de çok uygun görülmektedir. Kişi ayırt etmeksizin pişirilerek dağıtılan ve karşılığında hiçbir şey beklenmeden yapılan bu uygulama ise Hayır Lokması adı verilmiştir. Geçmişi çok eskilere yani Osmanlıya dayanan lokma, özellikle güzel haberler alındığında veya üzüntülü günler de pişirilerek tanıdık tanımadık herkese özenle dağıtılmaktaymış. Bu güne kadar geçmişi unutmadan ve değerleri kaybetmeden gelebilmeyi başarmış olması bile guru verici bir durum olarak bilinir.  Bilen kişilere yani eli lezzetli olan kişilere Lokma Döktürme ise çok daha keyifli olabilir. Çünkü hem elinin lezzeti, hem de elinin bereketi arttığı için çok daha faydalı olabilmektedir. 

Bir takım kaynaklara göre ege bölgemize ait yöresel bir tatlı olduğu vurgulanmış olsa da aslında ülkemizin dört bir tarafında özenle ve keyifle pişirilmektedir. Sadece pişirmekle kalmayıp işin uzmanları tarafından nesilden nesile dolaşan püs noktaları sayesinde de ticaretin yeni bir kaynağı olmayı başarmıştır. Aklınıza lokma almak geldiğinde tarihi belirtilerini hala taşımakta olan Lokmacı İstanbul tatlıcısını tercih edebilirsiniz. Sadece kendi insanımızın beğenmiş olduğu bir tatlı olmadığını tüm dünyaya kanıtlamayı başaran lokma, özellikle yabancı misafirlerimiz tarafından da güzel not almayı başarmıştır. Yani yediden yetmişe çoluk çocuğun tek vazgeçilmezi Hayır Lokması İstanbul olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz yemek için, dilerseniz de dağıtmak için yüklü adetlerde sipariş verebilir ve adresinize kadar teslimat talep edebilirsiniz.

Eskiden olduğu gibi her sokak başında veya her köşe başında daha da önemlisi en lüks alışveriş merkezlerinde bile karşımıza çıkan bir işletme haline gelen lokma tatlısı, hiçbir zaman kalitesinden ödün vermeyen ve lezzetini yitirmeyen bir tatlı olmaktadır. Tatil beldelerinde de plajlarda ve sahiller de akşam saatlerinde satılan yazın vazgeçilmez tatlısı haline gelmiştir. Porsiyonlar halinde satılarak sıcak sıcak servis yapılan lokmanın rakamsal değerleri de oldukça uygundur. Satıldığı yerin markasına ve lezzet kalitesine göre Lokmacı Fiyatları değiştiği için her yerden aynı rakamlara alamamanızda gayet normaldir. Ancak az alımlarınızda rakamın sabit kalması tabi ki, alımın fazla olması durumunda indirimlerin yapıldığını da belirtmek isteriz.

Bu haber toplam 1249 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT