1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Haşere ilaçlama ve ilaçlama yöntemleri
Haşere ilaçlama ve ilaçlama yöntemleri

Haşere ilaçlama ve ilaçlama yöntemleri

A+A-

Yaşam alanları üzerinde haşere ve böcek ile yaşamak hiç kimsenin memnun olduğu bir durum değildir. İster açık alanlarda ister kapalı alanlarda bulunan haşerelerden ilaçlama ile kurtulmak mümkündür. Fakat böcek ilaçlama işinde profesyonel olan ilaçlama firmalarının işidir.

İlaçlama için kullanılan kimyasalların tehlikeli olduğu düşünüldüğünde, bilinçsizce kullanılması haşerelerin insan sağlığına verdiği zararlar kadar tehlikelidir. Bu yüzden ilaçlama işi ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır. Çünkü ilaçlama şirketlerinin kullandığı kimyasallar Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. İlaçlama şirketi yaşam alanlarındaki böcekleri yok etmek için işe profesyonel açıdan bakar. İlk olarak ilaçlama yapılacak yerde keşif yapılır. Böcek türü ve hatta böceklerin yuvaları belirlenir. Kullanılacak kimyasal böcek türüne göre hazırlanır. Daha sonra ilaçlamanın yapılacağı yere göre ilaçlama yöntemi belirlenir. Jel ile ilaçlama, kokulu ilaçlama, kokusuz ilaçlama, sıvı ilaçlama, püskürtme ile ilaçlama yöntemlerinden birisi uygulanır. Örneğin hamamböceği, kalorifer böceği için jel ile ilaçlama yöntemi uygulanır. Jel ile yapılan ilaçlamada ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve burada ölür. Diğer böceklerde bu ölüden beslendikleri için ölü böceği yemeleri ile onlarda ölür. Bu şekilde insan sağlığına zarar vermeyen jel ilaçlama ile evdeki ya da işyerindeki hamam böcekleri ve kalorifer böceklerinden kurtulmuş olunur.

Sonuç olarak; haşere ilaçlama bireysel değil uzman firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Doğru ilaç ve ilaçlama yöntemi ile haşerelerden kıs sürede kurtulmak mümkündür.

Bu haber toplam 777 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT