1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Haddini bil Cengiz efendi!...
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Haddini bil Cengiz efendi!...

A+A-

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında açtığı davayı kaybetmesi belli ki birilerinin psikolojisini bozmuş. Sarıyer Manşet’in haklılığı ve belgeli haberciliğinin hukuk yoluyla da ispatlanması birilerinin içine oturmuş! Şimdi neden mi bunu yazıyorum? Yazmam gerekiyordu çünkü usta gazeteci ayaklarına yatan ancak bir basın açıklamasının ya da bir siyasetçinin hazırladığı raporun içeriğinin bir gazeteci tarafından değiştirilemeyeceğini bile bilmeyen basın danışmanına haddini bildirmek gerek!

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in hemşerisi ve aynı zamanda basın danışmanı olan Cengiz Kahraman’ın meclis toplantısında bir gazeteciye yakışmayacak tavırlar sergilemesi oldukça ilginçti. Bir taraftan AK Parti’li Cemil Özbalta’nın denetim komisyonu raporundaki iddialarını, diğer taraftan buna cevap veren CHP’li Erdal Sarıgöl ve Gökan Zeybek’in açıklamalarını dinlerken, Özbalta’nın açıklamalarını tamamen es geçip, Sarıgöl ve Zeybek’in açıklamalarını kesin doğru kabul eden Cengiz efendi, bu çokbilmişliği ile haddini bilmeden bir de Sarıyer Manşet’e gazetecilik dersi vermeye kalkıyor. Belli ki ulusal basındaki vukuatlarını çabuk unutmuş!

Danışmana vukuatlarını hatırlatacağım ama önce şunu belirtmek istiyorum; Bu üç siyasetçi de sevdiğim-saydığım insanlardır. Konu Özbalta’nın, Zeybek’in ya da Sarıgöl’ün haklılığı ya da haksızlığı değildir. Biz burada kimseyi “Sen haklısın ya da haksızsın’ diye yargılayamayız. Herkes iddiasını ortaya koyar biz gazeteciler de bunu tarafsız bir şekilde kamuoyuna yansıtırız. Bunu halk değerlendirir, yoksa gazeteci kimsenin avukatı değildir. Basın Meslek İlkelerine bağlı olan Sarıyer Manşet’te ise herkese eşit bir şekilde söz hakkı vardır. Yoksa bir taraftan muhalefetin sesini kısıp “belediye kanadı ne diyorsa doğrudur” anlayışı ile hareket etmek gazetecilik değil, düpedüz iktidarın yalakalığıdır! Bunu da en iyi sen bilirsin Cengiz Efendi!

Kaldı ki “Yıllardır bu mesleği yaptım” diyerek usta gazeteci ayaklarına yatan birinin, “AKP’lilerin açıklamasının içeriği yanlış yayınlamaman lazım böyle gazetecilik mi olur?” gibi bir cümle sarf etmesi mesleki açıdan büyük bir talihsizliktir. Bir siyasetçinin iddiaları varsa ve bunu belgeleriyle rapor yapmış belediye meclisine bile sunmuşsa bunu kamuoyuna aktarmak kadar doğru bir şey olamaz. Benzer iddiaları Yusuf Tülün döneminde nasıl gündeme getirdiysek, aynı bakış açısıyla bugün de devam ediyoruz. Başkaları gibi belediye başkanı değiştikçe biz de kalemimizi de değiştirmiyoruz. Bunu da kafana iyice sok Cengiz Efendi!

Şimdi sana gelelim Cengiz Efendi!
Gazetecilik dersini 4 yıl boyunca Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çok değerli profesörlerden ve bu işin piri sayılabilecek gazetecilerden aldım. Ulusal basındaki vukuatlarına bakıldığında sen bu konuda ders verebilecek en son kişisin. Sarıyer Manşet Gazetesi’ni PTT Evleri’nde ya da Daruşşafaka Mahallesi’ndeki semt evlerinin açılışında pankart astırttığın, para karşılığı kalemini belediye başkanına satan gazetecilerle karıştırma sakın! Haddini bil!  Patronunun dizinin dibinde otur da o sana Sarıyer Manşet ‘in kalitesini iyi anlatsın. Baskı altına almak için davalar açtığı Sarıyer Manşet Gazetesi’nin kapılarını adaylık döneminde aşındırdığı dönemleri iyi hatırlar. Bu konuda seni aydınlatacaktır buna emin ol.

Vukuatlarını hatırla da öyle konuş!
Sen sosyal medya üzerinden atıp tutmayı bir marifet sayıyorsun ama şimdi sana sormazlar mı: Bugün Gazetesi’nde yaptığın haberlerden dolayı kaç gün gözaltında kaldın? Ya da Akşam Gazetesi’nden neden kovuldun? Bu haberlerin içeriğini iyi hatırlaman lazım! Hemşeri kıyağı ile Sarıyer Belediyesi’nin basın danışmanlığını alıp burada usta gazeteci ayaklarına yatman yaptığın vukuatları unutturmaz Cengiz Efendi!

Önce AKP’ye yakın kişilerin listesinden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetimine girmek için çaba harcayacaksın, orada iktidarın nimetlerinden faydalanmanın peşine düşeceksin, sonra da hemşerin CHP’li belediye başkanına danışman olunca anti AKP’li, solcu ayaklarına yatacaksın. Yemezler! 

Bu vukuatları bir kenara atıp Sarıyer Manşet Gazetesi’ne gazetecilik dersi vermek senin haddine değil bay danışman orada DUR!

Bu yazı toplam 7308 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT