1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Haber Okuma Alışkanlıkları Çok Değişti!
Haber Okuma Alışkanlıkları Çok Değişti!

Haber Okuma Alışkanlıkları Çok Değişti!

Habercilik nedir? İnsanları bilgilendirmek mi bir konuyu araştırıp o konu hakkında ki detayları insanlara sunmak mı ya da en basitinden insanların haber alma ihtiyacını karşılamak mıdır?

A+A-

Haberciliğin sonuncu seçenek üzerinden tanımlanmasının daha doğru olduğu kanısındayım. Habercilik demek sadece bülten yayınlamak ya da haber ajanslarının geçtiği haberleri yayınlamak demek değildir. Maalesef ki şu an gazetelerimize bakılınca aynı havuzdan alınmış haberlerden oluştuğunu görüyoruz. Haber ajanslarının geçtiği haberler tabii ki de yayınlanmalı ama bu haberlere özgünlüğünde katılması gerekir. Her gün en az bir özel haber, aylık veya haftalık dosya haberlerin gazetelerde yer alması gerekir. Kimisi dijital medyada varlığını sürdürmeye çalışırken kimi ise kapısına kilidi vuruyor. Dijital medya da ise özgünlük ile çöplük karıştırılmış durumda. Özgün olabilmek adına haber sitelerinden manadan uzak saçma sapan yazılar yer bulabiliyor. Hele ki SEO çalışması mevzubahis ise vay ki halimize! Tanıtım yazısı diye girilen amatör yazılardaki kelimeler birbirini tekrar üzerine yazılmış. Kelime dağarcığı kısıtlı insanlardan çıkan bu yazılara yer veren haber siteleri kurşunu kendi ayakları sıkmış oluyorlar.

Haber sitesine giren bir kullanıcı bu yazılardan birine rastladığı zaman okumaya başlamasıyla sayfayı kapatması arasında geçen süre ışık hızına kafa tutarcasına hızlı. Aslında SEO çalışması yapıldığı sanılırken haber sitesine zarar veriliyor. Bu kadar az okunma süresi haber sitesinin arama motorlarında aşağı çekmekten başka bir işe yaramıyor. Haber sitelerinde her zaman için bir kullanıcının daha çok vakit geçirmesi farklı bir kullanıcının kısa sürede giriş-çıkış yapmasından daha faydalı olur. Bu nedenledir ki bazı haber siteleri son zamanlarda bir haberin sonuna başka bir haber eklemekte, sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya devam ettiğiniz takdirde peş peşe 10’larca haber sıralanmakta. Bu da günümüzdeki haber okumaya anlayışına adeta ışık tutmakta. Kullanıcılar haberlerin yalnızca başlığını okuyor, az sayıda kullanıcı spot ile haberin geri kalan kısımlarını okuyor. Haberin tamamının okunması ise nadir rastlanan durumlardan biri haline geldi. Oysa ki basılı mecmuanın hâkim olduğu zamanlarda haberler gazetelerde detaylıca okunup analiz edilirdi.

Dijital medya da ön planda yer alabilmek önemli. Sosyal medya hesaplarından aktif şekilde haber paylaşımı yapan medya kuruluşları çoğu zaman eleştirilere maruz kalıyor. Bunu başlıca sebebi ise paylaşılan sosyal medya gönderilerinde haberin içeriğinden çok uzak, saptırıcı, yanlış anlaşılmaya müsait kelimelerin veya fotoğrafların kullanılıyor olması. Haberlere daha çok tık alabilmek adına yapılan bu paylaşımlar habercilik ahlakını zayıflatmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu paylaşımların medya camiasında giderek yaygınlaşması, bu yaygınlaşmanın normal şekilde karşılanmaya başlanması ise vahimliğin en büyük göstergesi olarak gösteriliyor.

Tık tuzağı yapmadan, en son haberler ile son dakika haberlerini doğru ve güvenilir şekilde bizlere sunan www.haber365.com.tr sitesi ön plana çıkıyor. Haber 365, milyonlara ulaşan haberleri ile doğruluğunun aynı orantıda oluşuyla da takdir topluyor.

Neredeyse 1,5 Milyon kişi tarafından Facebook sayfası beğenilmiş olan Haber 365, dijital medyada lider konumda yer alırken geçmişten aldığı güçle geleceğe sağlam şekilde ilerliyor. Geçmişi inkâr etmeden geleceğe emin adımlarla ilerleyen Haber 365, kısa sürede Dünya genelinde adından söz ettirmesi bekleniyor.

Günün son dakika gelişen haberlerini doğru kaynaktan okumak isterseniz haber365.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT