1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Güneş Enerjisi Sistemleri
Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

A+A-

Güneş enerjisinden yararlanmak adına yapılan çalışmalar 1970 yıllarından sonra hız kazanmış ve teknolojinin artması ile birlikte çevre bakımından dolayı temiz bir enerji kaynağı olarak tespit edilmiştir. Elektrik akımının çalışabilmesi için iletken bir tel üzerinde hareket etmesi sonucu ile oluşmaktadır. Günümüz de kullanılan petrol ve gaz gibi enerji kullanımları tükenebilir. Ancak güneş enerji sistemlerinin tükenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sınırsız olması ve çevreye temiz enerji sağladığı için kişilerin tercih etmeleri konusunda ihtiyaç haline gelmiştir. Güneş enerjisi sistemleri kullanım alanları geniş olmakla beraber hız kesmeden üretim yapılmaktadır. Hemen hemen her yerde güneş enerjisi kullanılmaktadır. Kendi başına sektör olduğu için kullanım alanı çok geniştir. Kullanım alanlarını sıralayacak olursak; 

• Hesap makinelerinde 
• Kol saatlerinde 
• Trafikte kullanılan lamba ve cihazlarda 
• Cep telefonlarını şarj etmek amacı ile 
• Bulunan ortamlarda bahçelerin aydınlatılması ile 
• İhtiyaç olarak kullanılan sıcak ve soğuk su üretmek için 
• Elektriği olmayan evler için 
• Tarımsal faaliyetlerde 
• Uzay ve uydularda kullanım bakımından çok geniş düzeydedir. 

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Faydaları

Tükenmeyen bir enerji türü olduğu için sınırsız olarak tüketim sağlar. Günümüz de bi çok kişi bu sistemden faydalanmakta ve çevreye temiz enerji kattığı için kullanım sağlamaktadırlar. Yenilenebilir ve temiz enerji olduğu için çevreye kirli duman toz gibi etkileri yoktur. Tercih edilmesinin sebebi yüksek verim sağladığı gibi maliyeti de düşük olduğundan dolayı kullanılmaktadır. Enerjiye ihtiyaç duyulan her ortamda güneş enerjisi sistemleri kullanılmaktadır. Faydaları sınırsız olduğu için kullanıcının ihtiyaç haline gelmiştir. Evlerde bulunan çatılara enerji kaynağı olarak takılıp kullanım sağlanması kişiler için faydalı hal almıştır. Montajı kolay olduğu için kurulumu basittir. Maliyeti düşük olduğu için bakım yaptırılmak istenildiğinde de aynı maliyet olmaktadır. Güneş Enerji Sistemleri evlerde bulunan elektriği üreterek elektrik faturasından tasarruf edip faydalanabilmektedirler. 

Güneş Enerjisi Sistemleri Avantajları Ve Çevreye Etkileri

İçerdiği temiz enerji sağlamasından dolayı çevreye toz duman ve kir gibi olumsuz etki sağlamamaktadır. Herhangi bir yakıta ihtiyaç duyulmadığı için avantajları ön sıradadır. Hem tasarruf sağlamak hem de çevreye temiz enerji kazandırmak için kullanılmaktadır. Sıcak su elde etmek ve yiyecekleri kurutmak gibi doğal yollardan olduğu için çevreye hiç bir şekilde zararı yoktur. Elektrik üretmek kolay olduğu için kişiler elektriğini de kendilerini üretebilmektedirler. Bakımları diğer enerji sistemlerine göre daha kolay ve maliyeti de düşüktür. Birçok kişi tarafından avantaj olarak kullanılmaktadır. Güneş enerjisi sistemleri kurulumu oldukça kolay olduğu için 1 ila 9 ay arasında gerçekleşebilmektedir. 

 

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT