1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Nedir?
Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Nedir?

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Nedir?

A+A-

Ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma sahaları iyice genişlemektedir. Evde, bahçede, okulda, yollarda ve aklımıza gelebilecek her yerde güneş enerjisinden yararlanılmaktadır. Öyle ki mobil ortamlarda ve şebekenin ulaşamadığı birçok yerde dağda, bayırda ve kırsa güneş enerjisi kullanımı sürekli artmaktadır. En son olarak özellikle şebekeden uzakta yer alan tarlalarda da güneş enerjisinden yararlanılarak tarımsal faaliyetler gerçekleşmektedir. Bunlardan en önemlisi de güneş enerjisi ile tarımsal sulama yapılmasıdır. Peki, güneş enerjisi ile tarımsal sulama nedir? Güneş enerjisi ile tarımsal sulama tam olarak suyun yer altından pompalar yardımıyla çekilen yerlerde su pompasının ihtiyacı olan enerjinin güneşten sağlanmasıdır. Bu şekilde güneş enerjisi ile tarımsal sulama gerçekleşmektedir. Paneller vasıtasıyla güneşten yakalanan enerji gücü su pompasına iletir. Su pompası çalışarak yer altında mevcut olan suyu yeryüzüne pompalar ve yeryüzüne çıkan su öncelikle su damlama sistemine gider fazlası da depoya giderek orada muhafaza edilir. Suyun pompalanmadığı zamanlarda depodan damlama sistemine takviye yapılır. Su da damlama sisteminde ilerleyerek mevcut böyleyi sulama vazifesini gerçekleştirir. Böylelikle hem suyun buharlaşmasının önüne geçilir hem de elektrik enerjisini güneşten sağlayarak temiz bir enerji elde edilmiş olur.

Sistem Bileşenleri Nedir?

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama gerçekleşebilmesi için bir takım sistem bileşenlerine ihtiyaç vardır. Bunlardan öncelikli olanı su pompalarıdır. Su pompaları normal dalgıç pompalarından çok farklı değillerdir. Farkları normal dalgıç pompaları alternatif akımla çalışırken bu pompalar doğru akımla çalışır. Normal güneş panellerinde gelen enerjiyi doğru akımdan alternatif akıma çeviren bir evirici bulunur. Ancak bu pompalarda böyle bir eviriciye ihtiyaç yoktur. Çünkü güneş enerjisi ile tarımsal sulama yapılabilmesi için bu pompalar doğru akım kullanır. Sistem genel olarak 4 ana parçadan oluşur. Pompa, pompa kontrol ünitesi, güneş panelleri ve isteğe bağlı olarak aküler.

Sistem Neye Göre Hazırlanır?

Sistem su kaynağının derinliğine ve sulanacak bölgenin büyüklüğüne göre hazırlanır. Sulanacak mevki büyükse su sarfiyatı artacaktır. Buna göre hesap yapılarak bileşenler buna göre toplanır. Çünkü derinlik ne kadar fazla olursa enerji sarfiyatı o kadar fazla olacaktır. Ona göre bir güneş paneli ayarlanacaktır. Kapalı gün sayısı işin içine katılarak akü ve depolar yeterli büyüklükte seçilecektir.

Hava Kapalı Olursa Sistem İşler mi?

Sistemde kullanacağımız akünün ve deponun büyüklüğü havanın kapalı olduğu zamanlarda çok büyük önem arz etmektedir. Hava kapalı olursa eğer sistem enerjiyi birikmiş enerjiden yani akülerden çekecektir. Sistemin enerjisi bitse dahi depoda beklenen sudan su takviye edilerek sistemin sürekliliği sağlanmış olacaktır.

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT