1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Güncel altın fiyatları
Güncel altın fiyatları

Güncel altın fiyatları

A+A-

Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında MÖ 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Au Latince Aurum kelimesinden gelmektedir. Peru'da MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup, Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir. Altına önem veren eski medeniyetler arasında; Yunanları, İranlıları, Makedonyalıları, Asurluları, Sümerleri ve Lidyalıları saymak yerinde olur.

Dünya geneli büyük öneme sahip olan altın fiyatlarını yakından takip edebileceğiniz güncel altın fiyatları ve günlük altın yorumlarının yer aldığı finans portalında ayrıca döziz kurları ve dolar analizleri yer almakta.

MÖ 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve altının para olarak basılması ile de ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir.

Ayrıca çeşitli altın türlerini ve döviz kurlarını birbiri ile çevireceğiniz döviz çevirici ve altın çeviriciyi kullanarak anında hesaplamalar yapabilirsiniz. Altın ile ilgili genel bilgiler ve detaylı analizleri takip edebilir ve yorumlarınızı yazarak sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Kaynak: altinfiyatin.com

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT