1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Görevleri merak ediliyor!
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Görevleri merak ediliyor!

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ  

İkisinin de hemen her gün programları oluyor. Birisinin TV programı, diğerinin ise belediyenin etkinlik programları.  Biri televizyoncu diğeri ise belediye başkanı. İkisinin de seyircileri pek değişmiyor. Peki, hangisinin reytingi daha yüksek, ya da hangisinin şakşakçıları daha iyi… Şükrü Genç’in mi? Seda Sayan’ın mı?

Hepiniz sabahları Seda Sayan’ın programlarını izlemişsinizdir. Her gün konular farklıdır ama televizyonculukta şakşakçı tabirinin kullanıldığı günlük 10 TL’ye gelip stüdyoyu dolduran seyirciler hep aynıdır. Kimi emeklidir, kimi ev hanımıdır, yapacak işleri olmadığı için gelip hem eğlenir hem de üç-beş kuruş para kazanırlar. Stüdyo şefi programın akışına göre emir verir onlarda aynı tempoda alkış tutarlar. Görevleri hatta ne konuşacakları bile bellidir. 

Bu adam Belediye Başkanı Şükrü Genç peki ya diğerleri…

Geçenlerde Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinliği izlerken nedense Seda Sayan’ın programındaki bu seyirciler geldi aklıma… Fırsat buldukça belediyenin birçok programını takip ediyorum. Özellikle katılanları gözlemliyorum. Belediyedeki görevleri nedir bilinmez ama nedense hep aynı kişileri görüyorum. Üstelik günde üç farklı yerde de program olsa, o kişileri hepsinde görmek mümkün. Ben mi karıştırıyorum diyorum ama unutulacak gibi tipleri yok zaten. Önceden gelip kurulup belediye başkanının gelmesini dört gözle bekliyorlar. Derken Şükrü Genç geliyor. Sanki yıllardır Şükrü Genç’le görüşmemiş gibiler. Büyük bir hasretle sarılıp tokalaşıyorlar. Belediyede görmesem inanmayacağım ama. “Yahu be adam az önce beraberdiniz” dememek için zor tutuyorum kendimi. Bu ne özlem bu ne hasret, anlamak zor doğrusu. Dakikalarca süren selamlaşma seremonisinden sonra nihayet sıra normal vatandaşa geliyor. Ama yinede peşinden ayrılmıyorlar. Güvenlik açısından mı yoksa çok sevdiklerinden mi? Yoksa özledikleri için mi bir türlü ayrılmak istemiyorlar, kimse anlam veremiyor. Orada bulunan halkın birçoğu meraklı gözlerle olanları izliyor. Hepsinin kafasında tek soru işareti: “Bu adam Belediye Başkanı Şükrü Genç. Peki ya diğerleri?”

İsimleri değil görevleri merak ediliyor!
Hatta bu konunun daha rahat anlaşılması için bir anımı anlatayım. Belediyenin etkinliklerinin birindenamcanın biri yanaştı yanıma “Oğlum sen gazetecisin bilirsin bu arkadaş kim? Görevi nedir? “Hangisi amca” dedim.  “Şu beyaz kafalı” dedi.  “Onun adı Kamber Doğan” dedim.  Amcamız sorunun devamını getirdi, “Peki görevi nedir evladım” dedi. “Bilemiyorum amca” dedim.

Meraklı amca yine çevreyi izlemeye başladı ve birkaç dakika sonra parmağını uzatarak sordu. “Peki, şu pos bıyıklı kim” dedi. Onun adı da Fevzi Ekinci” dedim.  Meraklı amca “Peki, görevi nedir, önemli bir adam mıdır?” diye sordu. Ben yine mahcup bir şekilde “Bilemiyorum amca” dedim.

Merakla selamlaşma seremonisini izleyen amca belli ki tanımak istiyor. “Oğlum ya şu gözlüklüyü tanıyor musun?”, Evet onun da adı Kazım Canpolat’mış” dedim. “Peki ya görevi?” dedi. “Onu da bilmiyorum amca” dedim.

Yaşlı amcayı yeterince bilgilendiremediğim için kızdı bana “Sende hiç bir şey bilmiyorsun be evladım ne biçim gazetecisin! Sana gazeteciliği de ben mi öğreteceğim yahu!” diyerek ayrıldı. Arkasından bağırarak , “Tanıdıklarımda var amca sen bilmediğim yerlerden sordun” desem de yaşlı amcanın merakını gideremedim.

Anlayacağınız insanların çoğu, bazı kişilerin görevlerini merak ediyor. Açıklarsanız hem bizi hem de onları aydınlatmış olursunuz.

Ne diyelim aydınlık yarınlar Sarıyer’in olsun…

Bu yazı toplam 4257 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT