1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Google Adwords Nedir?
Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

A+A-

İnternet kullanımı günümüzde son derece yaygın olduğundan günlük olarak sayısız arama yapılıyor. Yapılan aramalar ise anahtar kelimeler kullanılarak yapılmaktadır. Anahtar kelime bir konuyla ilgili kilit kelime, yani onu özetleyen kelimedir. Bunun için en yaygın kullanılan arama motoru ise Google olarak biliniyor.

Google Adwords de google üzerinden reklam vermek isteyenlerin tercih ettiği bir mecradır. Yani web siteniz bu alan üzerinden reklam verilerek tanıtılıyor. Reklam verildiğinde hemen ücret ödemezsiniz. Çünkü amaç size trafik sağlamaktır. Bu nedenle reklam arama yapanlar tarafından tıklandığında amacına ulaşmıştır ve bunun üzerinden ödeme yapmaya başlarsınız. Daha çok tıklanması için seçilen anahtar kelimeler son derece önemlidir. Aslında bunun seçimi de size bırakılıyor. Bir limit belirleniyor ve siz ne kadara ulaşmak istiyorsunuz? Ulaşmak istediğiniz hedef kitle kadar ücret ödüyorsunuz. Yani sizin talebiniz oranında bir reklam çalışması yapılıyor.

Google Adwords

Google Adwords’ten nasıl yararlanabilirsiniz? Bunun için bir Adwords Ajansı ile çalışabilirsiniz. Böylece ayıracağınız bütçeye göre sizin için anahtar kelime yerleşimi yapılacak ve reklam sıralaması da dikkate alınarak size hizmet verilecektir.

Burada önemli olan anahtar kelime seçimidir. Çünkü kullanıcıların yaptığı aramalarda kullanılan anahtar kelimeler ile sizin reklamda kullandığınız anahtar kelimeler uyuyorsa siteniz ön plana çıkacak ve daha çok tıklanacaktır. Yaptığınız işi en iyi tanımlayan kelimeler anahtar kelime olarak seçilmelidir. Yaptığınız işle ilgili reklamların içinde sizin reklamınız görünecektir.

Bu konuda son zamanlarda bir ayrıntıya daha yer veriyor. O da özgünlük. Diyelim siz bayan giyim ürünleri satıyorsunuz. Anahtar kelime olarak da “bayan giyim” kelimelerini seçtiniz. Ama bunu “bayan giyim markası” gibi kendi alanınıza göre belirlerseniz daha çok trafik çekebilirsiniz. Kalıp kelimeleri biraz daha özgünleştirmek gerekiyor.

Peki sizinle ilgili aynı alanda hizmet veren ve aynı anahtar kelimelere reklam verenler olduysa ne olacak? Burada Google devreye girecektir. Bu seçenekler arasından telif tutarına, tıklanma oranına ve kalite puanına göre bir reklam sırası gerçekleştirecektir. Reklam sırası ile hangi reklamın nerede bulunacağı belirlenecektir.

Yaptığınız çalışmalar başarıya ulaşırsa Google tarafından ödüllendirilmeniz de mümkündür. Böylece daha az maliyetle daha iyi reklam yapma şansınız doğacaktır

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT